کد خبر: 51029

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۵/۱۱ - ۴:۵۳

دکتر احمدی نژاد در خصوص ادعاهای اخیر ترامپ تاکید کرد:

با تمکین به رای مردم ، تنش بین ایران و آمریکا کاهش می یابد

دکتر احمدی نژاد با انتشار یادداشتی در خصوص ادعاهای اخیر آقای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ، دو پیشنهاد شفاف را مطرح کرد و یاد آور شد که تمکین به رای مردم، موجب کاهش تنش بین دوکشور، کنترل بحرانهای منطقه ای و بین المللی و همکاریهای سازنده فیمابین خواهد شد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
شنیده‌ها حاکی است که آقای ترامپ رییس جمهور آمریکا با بیانی توهین آمیز و ذکر اینکه مسئولان جمهوری اسلامی از پشتوانه پایین مردمی برخوردارند، درخواست برگزاری رفراندوم کرده است.
این رفتار ایشان غیرمتعارف و برخلاف قواعد بین المللی است و نه تنها کمکی به حل مسائل دوجانبه و جهانی نمی کند بلکه زمینه های تشدید جنگ تبلیغاتی و تنازعات را بیش از پیش گسترش می دهد.
از سوی دیگر مقامات ایران نیز دولت ایشان را فاقد مشروعیت و برآمده از انتخابات کاملاً کنترل شده و یکسویه ‌دانسته و معرفی می‌نمایند.
اینک با تاکید بر حق تعیین سرنوشت همه ملت‌ها و ضرورت حل و فصل مسائل از طریق مراجعه به آراء مردم، دو پیشنهاد زیر را ارائه می نماید، پذیرش آنها ، همزمان به کاهش تنش بین دو کشور و همچنین کنترل بحران آفرینی‌ها در سطح منطقه و بین‌الملل کمک خواهد کرد.
1- مذاکره نمایندگان واقعی مردم آمریکا و ملت ایران پیرامون روابط دو کشور و همکاری برای جلوگیری از جنگ و تجاوز در سطح بین الملل.
این مذاکرات باید در شرایط عادلانه و احترام متقابل انجام شود و نمایندگان هر کشور با رای مستقیم مردم آن کشور انتخاب گردند.
2- درباره هر نوع دخالت دولت‌های آمریکا و ایران در خارج از مرزهای دو کشور و تحت هر عنوان، به طور مستقیم از تمامی مردم جهان نظرخواهی و در واقع رفراندوم جهانی برگزار گردد و نتایج آن –هر چه که باشد- از سوی دو دولت مورد قبول و تمکین قرار گیرد.
برگزارکنندگان این انتخابات نیز باید توسط خود مردم برگزیده شوند.
امیدوارم به جای استفاده از زبان توهین و تهدید، این پیشنهادها مورد قبول قرار گیرد.
همه باید کمک کنیم که جنگ، کینه‌ورزی، دخالت فرامرزی، تجاوز، سلطه‌گری، چپاول، فقر و زبان توهین و تهدید از سراسر گیتی و از جامعه انسانی ریشه‌ کن شده و صلح، برادری، آرامش، رفاه و ادبیات دوستی و احترام جایگزین شود.
محمود احمدی نژاد