- پایگاه اطلاع رسانی دفتر رییس دولت های نهم و دهم - https://mehremardom.ir -

مقامات کشور نباید معادل نظام جمهوری اسلامی فرض شوند

متن کامل پاسخ دکتر احمدی نژاد به نماینده محترم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری و تصویر نامه وی خطاب به رئیس جمهور سابق به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

 

………………………………….

نماینده محترم مجلس خبرگان رهبری

سلام علیکم

نامه حضرت عالی به شماره 1104/ب/96 مورخ 9/9/96 را با دقت مطالعه کردم.

جناب عالی را یک فرد انقلابی ، با هوش و مردمی دانسته ام و بر این باور بوده ام که ارزش های انقلاب ، عدالت ، آزادی ، کرامت انسانی و حقوق مردم و انجام وظیفه الهی در منصب خبرگان رهبری را بر هر چیز دیگری مقدم می‌دارید و اصولا انقلاب و نظام را برای تحقق همین ارزش ها می خواهید. فرض را بر این می گذارم که مواضع شما ، برآمده از عدم اطلاع نسبت به ماوقع در موضوع مورد نظر است. از این رو به عنوان یک مسلمان و برادر دینی خواهشمندم به موارد زیر عنایت فرمایید:

1- آیا هریک از مقامات کشور معادل نظام محسوب می شوند؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد، در آن صورت تمام تخلفات آنان به حساب نظام نوشته می شود و باب هر نوع نقد و اعتراض به جرایم و ظلم های آنان بسته خواهد شد. آیا چنین رویه ای به منزله نابود کردن نظام از درون نیست؟ توجه دارید که حتی قانون جرایم سیاسی نیز، مقامات سه قوه را معادل نظام ندانسته و نقد و اعتراض به آنان را بلامانع اعلام کرده است.

2-اینجانب را به دور زدن قانون متهم فرموده اید! ممکن است بفرمایید در کجا و چگونه چنین امری حادث شده است؟ مگر من چه قدرتی دارم که بتوانم قانون را دور بزنم؟ اصولا این صاحب منصبان و قدرتمندان هستند که امکان و فرصت دور زدن قانون را دارند. چگونه ممکن است اعتراض به موارد تخلف آشکار مقامات قضایی از قوانین و سند سازی و اصرار آنها بر متهم کردن دولت های پاک نهم و دهم که اتفاقا خواست بیگانگان و صهیونیست ها هم هست ، دور زدن قانون تلقی شود؟ اعتراض به ظلم، یک وظیفه موکد دینی و انسانی است، آیا جناب عالی آن را جایز نمی دانید؟ مگر ما چه خواسته ایم که شما را آشفته خاطر کرده است؟ بر طبق قانون ، دادگاه باید علنی باشد اما این مقامات قضایی هستند که با غیرعلنی کردن دادگاهها ، هم قانون اساسی (اصول 140 و 165) و هم قوانین متعدد عادی را دور زده و می زنند. آیا در ذهن شما این سئوال ایجاد نشده است که با وجود این همه اصرار ما برای برگزاری علنی دادگاه ، چرا دستگاه قضایی از آن استنکاف می کند؟

3- یاد آور می شوم که مولای متقیان حضرت علی(ع) که معصوم و امام مبین بود، نه فقط هرگز مردم را از اعتراض به ظلم و انتقاد به حکومت منع نمی کرد، بلکه آنان را به نظارت و جلوگیری از کژی ها تشویق می فرمود.

4- آیا امیرالمومنین حضرت علی(ع) از طریق علم امامت خود ، استانداران و کارگزاران خاطی را عزل می کرد یا بر اساس اعتراضات مردمی تصمیم به برکناری آنان می گرفت؟ پرواضح است که مردم به رفتارهای غلط و ظالمانه اعتراض می کردند و آن حضرت ، اعتراضات را بررسی می کرد و به حق تصمیم می گرفت.

5- آیا ظلم پایه های نظام را سست و متلاشی می کند یا اعتراض به ظلم؟ آیا می توانید یک شاهد از پیامبر اعظم(ص) و ائمه معصومین(ع) ارائه فرمایید که به جای ظلم و ظالم ، فریاد مظلوم علیه ظلم را محکوم کرده باشند؟

آیه شریفه “لایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم” را چگونه تفسیر می فرمایید؟ به راستی اگر جناب عالی در معرض ظلم بزرگی که در دستگاه قضایی به مردم این سرزمین از جمله جناب آقای بقایی می شود، قرار داشتید چه می کردید؟

6-حضرت عالی مطلبی از حضرت امام (ره) نقل فرموده اید. این مطلب مربوط به زمانی است که قوه قضاییه از بخش های مستقل و با نصب مستقیم امام (ره) تشکیل شده بود و امکان تبانی و ظلم را کاهش می داد و به علاوه مرجع مستقلی برای شکایت از مقامات قضایی پیش بینی شده بود.

از یاد آوری حضور شخصیت هایی مانند شهید بهشتی در میان مقامات قضایی می گذرم.

اما امروز دیوان عالی کشور ، دادستان ، دادسراها ، زندان و حتی دادسرای انتظامی قضات که مسئول رسیدگی به تخلفات مقامات قضایی است نیز توسط رئیس قوه نصب می شوند و تحت امر او هستند. معنی آن این است که از مقامات قضایی باید به خودشان شکایت کرد. از نظر شما آیا این رویه درستی است و می تواند به احقاق حق منجر شود؟ آیا راهی برای احقاق حق وجود دارد؟ اعتراض ما و جناب آقای بقایی به اقدامات خلافی است که اصرار دارد با زیر پا گذاشتن قوانین متعدد و با تولید اطلاعات غلط و اسناد ساختگی و جعلی و تحمیل به قاضی، او را وادار به صدور حکم ظالمانه نماید. تمامی پرونده علیه آقای بقایی ساختگی و خلاف قانون و بر اساس دور زدن قانون است.

بر خلاف منطق حقوقی ، فردی را که به عنوان قاضی برای این دادگاه انتخاب کرده اند ، قبلا در همین پرونده و بدون بررسی و بر اساس مواضع سیاسی ، قریب هشت ماه به طور غیرقانونی آقای بقایی را در زندان انفرادی بازداشت کرده است. آیا از این قاضی می توان اجرای قانون و عدالت را انتظار داشت؟!

 آیا از نظر شما، جناب آقای بقایی معاون رئیس جمهور جزو مقامات نظام نیستند و نظرات امام(ره) در دفاع از خدمتگزاران را فراموش کرده اید؟ آیا لازم است جملات فراوان حضرت امام(ره) در ضرورت دفاع از حق و مظلوم و فریاد علیه ظلم و ظالم و هشدارهای او در این موارد را یاد آوری نمایم؟

آیا مطالب ، هشدارها و اعلام خطرهای با حداکثر حساسیت امام (ره) در باره عواملی که نظام را به خطر می اندازند ، از مردم جدا می کنند و در برابر مردم قرار داده و آن را مضمحل می نمایند، از خاطر جناب عالی رفته است؟  فریاد جناب آقای بقایی و اینجانب در حقیقت در دفاع از مردمی است که روزانه مورد ظلم واقع می شوند.

7- آیا می توانید فقط یک گوشه از رفتار مقامات ارشد قضایی را نشان دهید که با اوامر امام راحل و نظرات رهبری و وعده هایی که بنده و شما در زمان انقلاب در باره استقرار عدالت به مردم می دادیم، کوچکترین شباهت و سنخیتی داشته باشد؟ از مقایسه رفتار این مقامات با قضاوت های امیر مومنان حضرت علی (ع) می گذرم.

8- آیا می دانید در بازداشتگاههای اختصاصی نهادهای امنیتی که برخلاف نص صریح قانون ایجاد شده است، چه می‌گذرد و چه خلاف هایی انجام می شود؟ آیا تا کنون از زندانها که قرار بود دانشگاه باشد ، بازدید کرده اید؟ آیا مطالبی که به طور یکجانبه و بدون سند در بولتن های متعلق به نهادهای امنیتی نوشته می شود یا حضوری در باره آنها اطلاع رسانی می کنند ، باید بدون بررسی مورد پذیرش قرار گیرد؟ این با کدام معیار عدالت همخوانی دارد؟

9- آیا درباره نارضایتی عمومی و اعتراضات مردم از وضع کشور و وضعیت فقر و فاصله طبقاتی و غارت منابع عمومی، خبری و گزارشی به دست شما رسیده است و اطلاع دارید که در کشور چه می گذرد؟ آیا توطئه های دشمنان و امیدواری آنان به براندازی نظام جمهوری اسلامی در معرض دید شما قرار ندارد و آثار و تبعات آن را ملاحظه نمی‌فرمایید؟ به نظر جناب عالی چه اتفاقی باید بیفتد تا فریادهای اعتراضی مردم شنیده شود و حساسیت ها نسبت به اصل اسلام و انقلاب و خطرات بزرگی که به واسطه عملکردها از جمله دستگاه قضایی ، کشور و نظام و انقلاب را تهدید می کند، جلب شود؟

آیا در باره آثار سوء ناشی از رفتارهای نادرست برخی مقامات کشور در باورهای مردم و اعتماد آنان به جمهوری اسلامی تامل کرده اید؟

10- آیا این انتظار بیجایی است که از حضرت عالی به عنوان نماینده خبرگان رهبری درخواست نمایم تا براساس وظیفه قانونی و به طور سر زده از مراکز قضایی بازدید کنید، پای حرفهای مردم بنشینید و وضع را از نزدیک ببینید و سپس قضاوت فرمایید؟ آیا این انتظار ناحقی است که از شما و سایر نمایندگان محترم خبرگان رهبری دعوت نمایم تا ابتدا و به طور مستقیم سخنان آقای حمید بقایی را که در گذشته ای نه چندان دور از مقامات کشور و معاون رئیس جمهور بوده و فردی پاک، خدوم، انقلابی و فداکار است بشنوید و از آنچه بر او گذشته و بر دیگر هموطنان می گذرد اطلاع حاصل کنید و اگر ضروری تشخیص دادید قضاوت فرمایید؟

گمان ندارم که شما این ادعای غلط را پذیرفته باشید که هر کس در راس قدرت است، پس حق است و هر حرفی زد و اقدامی انجام داد ، درست است و باید به نوعی توجیه شود! موضوع اعتراض به ظلم علیه آقای بقایی معاون محترم رئیس دولت دهم فرصت خوبی فراهم آورد تا انتظار داشته باشم که علیه ظلم مقامات قضایی نسبت به مردم اقدام و از موضع خبرگان رهبری ، گامی در جهت اصلاح آن دستگاه مهم که تابلوی نظام است، به جلو بردارید.

11- از نظر اینجانب بدترین نوع ضد انقلاب و معاند ، کسانی هستند که مانع از اصلاح نظام از درون و موجب یاس مردم از جمهوری اسلامی شده و راه را برای توطئه دشمن هموار می نمایند. مزید استحضار حضرت عالی معروض می دارم که در تمام ماجرای ظلم به مرد مومن و انقلابی، جناب آقای حمید بقایی که با ایستادگی شجاعانه و کم نظیر خود در بازداشتگاه انفرادی هشت ماهه، توطئه بیگانگان برای ملکوک کردن دولت انقلابی نهم و دهم را خنثی و بسیاری از رفتارهای نادرست و غیرقانونی جاری در دستگاه قضایی را برملا کرد، رسانه های معاند و ضد انقلابی در حرکتی بدیع به طور تمام قد و آشکارا از مقامات قضایی حمایت کرده و می کنند، همانگونه که طی 12 سال اخیر ، همواره علیه دولت های نهم و دهم فعال بوده اند.

12- حضرت عالی از جهات گوناگون از بنده بزرگترید و احترام شما لازم است. اما لابد به همین میزان ، مسئولیت شما برای احقاق حق و دفاع از ارزش ها و جمهوری اسلامی و انقلاب و دفاع از مظلوم و تحمل ناپذیری در برابر ظلم نیز بیشتر است. لازم نیست توصیه نمایم که خوب است جناب عالی هم با پافشاری برحق ، مقابله با تخلفات و ظلم هایی که همه دستاوردها را بر باد می دهد، دفاع از حقوق مردم و ارزشهای انقلاب، اصلاح حقیقی کشور و دفاع واقعی از انقلاب و نظام ، بیش از پیش همراه شوید.

به نظرم همین ها است که از انسان باقی می ماند و مهمترین و اولین سئوال آن طرف در باره حقوق مردم و موضع ما در برابر ظلم و مظلوم است.

 

والسلام و علیکم و رحمه الله و برکاته

خادم ملت ایران  -محمود احمدی نژاد

تصویر نامه یکی از نمایندگان اصفهان در مجلس خبرگان رهبری :

photo_2017-12-13_12-20-35photo_2017-12-13_12-20-44