- پایگاه اطلاع رسانی دفتر رییس دولت های نهم و دهم - https://mehremardom.ir -

آمریکا به زودی از کرده خود پشیمان و مفتضحانه عقب نشینی خواهد کرد

متن بیانیه دکتر احمدی نژاد به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستهشدین بین یدیه

زخمی قدیمی هر از گاهی ، با اقدامی نابخردانه، سر باز کرده ، تازه شده و موجبات آزار بشریت را فراهم می آورد. این بار این آقای ترامپ است که با بی اعتنایی آشکار به مناسبات انسانی ، بی احترامی به روابط دیپلماتیک بین المللی ، انکار حقوق مسلم فرهنگی و دینی بخش بزرگی از مردم جهان و نفی میراث ارزشمند بشری در شکل دهی ساز و کارهای حقوقی مشترک جهانی ، در یک اقدام غیرقابل قبول و غیرقابل تصور (انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف)، نه در جایگاه رئیس جمهور کشوری بزرگ و مهم، بلکه در هیات نماینده گوش به فرمان یک جریان سیاسی نژاد پرست یعنی صهیونیسم اشغالگر، تلاش کرده است تا با زور و قلدری ، مطامع و زیاده طلبی های عده ای جنگ طلب و تجاوز گر را تحقق بخشد.

شاید آقای ترامپ به دلیل تحلیل های نادرست عوامل جریان مذکور و فقدان تجربه سیاسی ، نداند که دوره اعمال زور در مناسبات جهانی به پایان رسیده و هر امر تحمیلی و زورمدارانه ، مخالف مصالح ملت ها و معارض با مناسبات شناخته شده بین المللی (که علی القاعده باید بر مبنای عدل و انصاف استوار باشد) ، نمی تواند مورد شناسایی جامعه بین المللی قرار گیرد، زیرا چنین بنیادهای سستی را دوام و بقایی نخواهد بود. بدیهی است اینگونه اقدامات مبتنی بر زور و خشونت ، فاقد وجاهت حقوقی بوده و جهان امروز و فردا هرگز آن را به رسمیت نمی شناسد.

از این رو ، ایشان حق ندارد حیثیت کشور ، دولت و مردم آمریکا را فدای زیاده طلبی عده ای خاص نماید و با پیچیده تر کردن اوضاع ، خصومت و خشونت بیشتر را به منطقه تحمیل کند.

روش عمل آقای ترامپ ، ناظر به فهم و خواسته جامعه امروز آمریکا نیست و بسیار متاسفم از اینکه ناچارم بگویم اتخاذ این روش ، تداعی کننده زمان جنگ و دوران پیش از دموکراسی در آمریکاست.

شاید ایده پردازان و طراحان صحنه ، این اقدام ترامپ را یک گام به جلو تلقی و دنبال کرده باشند، لکن نه تنها چنین نیست ، بلکه ارزیابی شرایط منطقه و آثار و تبعات منفی شدید این اقدام ، نشان می دهد که آنان به زودی درخواهند یافت که با این کار ، گامهای زیادی به سوی اضمحلال نظام سلطه و صهیونیسم بین الملل ، برخواهند داشت و زود باشد که از چنین توطئه ای پشیمان شده و مفتضحانه عقب نشینی نمایند.

به هر حال به عنوان عضوی از جامعه بشری و دوستدار همه ملت ها و آحاد انسانها به ایشان از بابت اعمال زور و فشار و نتایج سوء گسترده آن هشدار می دهم و از آقای ترامپ مصرانه می خواهم که از اعمال چنین سیاستی در هر زمینه ای، به کلی دست برداشته و از ادامه آن به طور جدی اجتناب نماید. انتظار از جامعه بین المللی نیز آن است که با تمام قدرت منبعث از اراده ملی و بین المللی از اعمال چنین رویه های ناصواب و زیانباری ممانعت به عمل آورند.  

خادم ملت ایران

محمود احمدی نژاد-18/09/1396