کد خبر: 49653

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۹:۱۶

گزارش اقتصادی دکتر حسینی در جمع مدیران اجرایی و سیاسی دولت های نهم و دهم+فیلم

دکتر سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت قبل در گردهمایی مدیران اجرایی و سیاسی دولت های نهم و دهم که روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه در جنت آباد برگزار شد ، به تشریح وضعیت امروز اقتصادی کشور پرداخت و ضمن انتقاد از منتشر نشدن آمارهای اقتصادی تاکید کرد که دولت یازدهم تا کنون از انتشار آمار رشد اقتصادی کشور طی سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ به این سو خودداری کرده است.

دکتر سید شمس الدین حسینی، وزیر سابق اقتصاد و امور دارایی در نشست مدیران اجرایی دولت های نهم و دهم با اشاره به فلسفه اقتصادی دولت قبل گفت: پیشرفت در حوزه اقتصاد بر مبنای عدالت بود و دکتر احمدی نژاد  رئیس جمهور سابق نیز همواره این موضوع را از ما مطالبه می کرد.

وی تاکید کرد که نتیجه توسعه اقتصادی در این چارچوب، تکیه بر ظرفیت های داخلی و بهبود وضعیت معیشتی مردم بود.
دکتر احسینی طرح هدفمندی یارانه ها، پروژه مسکن مهر و توزیع سهام عدالت را از دیگر برنامه های دولت قبل برمبنای عدالت دانست و گفت: دفتر عمران سازمان ملل متحد در چند گزارش خود بر این نکته تاکید کرده است که شاخص توسعه انسانی در دولت های نهم و دهم، بیشترین میزان را نسبت به دولت های قبل و بعد از خود داشته است.
وی تاکید کرد: این پیشرفت ها از دید افراد منصف و دلسوز دور نمانده است و مقام معظم رهبری هم در آخرین دیدار خود با اعضای دولت دهم، تاکید کردند که این دولت شعارهای انقلاب را سر دست گرفت و پیش رفت. ایشان فرمودند که امتیازاتی که دولتمردان در سایر کشورها برای خود قائل می شوند را شما برای خود قائل نشدید.
وزیر سابق اقتصاد اضافه کرد: وقتی مردم مشاهده کنند که مسئول ساده زیست است و از جنس خودشان است، با او همدل می شوند و همدلی مردم و مسئولین برای آن ها شیرین است.
وی تصریح کرد: وقتی به برنامه های دولتی انتقاد وجود دارد و مجریان هم عوض می شوند و به دنبال آن برنامه ها هم عوض می شوند و به اصطلاح دولت ژنرال ها تشکیل می شود، باید آمارها بهبود یابد، اما چنین اتفاقی رخ نداده است.
حسینی با اشاره به آمارهای مرکز آمار از شاخص های اقتصادی در دولت های نهم و دهم گفت: نرخ رشد بدون نفت در مجموع دولت های نهم و دهم به رغم تحریم و فشارها 46 درصد بوده است. در حالی که در دولت فعلی و در این سه سال ،مجموع نرخ رشد، 1/6 درصد است. نرخ رشد سال 94 نیز هنوز اعلام نشده است و قرینه هایی وجود دارد که نرخ رشد منفی بوده است. اما صندوق بین المللی پول رشد را صفر اعلام کرده است و ما هم همان صفر در نظر می گیریم.
وی افزود: عنوان می شود که خالص اشتغال در هشت سال دولت قبل صفر بوده است و در این سه سال بیش از یک میلیون شغل ایجاد شده است. چطور 46 درصد رشد باعث اشتغال صفر می شود، ولی 1/6 درصد رشد یک میلیون و دویست هزار شغل ایجاد می کند؟
حسینی خاطر نشان کرد: البته اساسا نحوه محاسبه اشتغال به دلیل نوسانات فصلی و دیگر پارامترها غلط است، ولی به هر حال اگر این شاخص را هم ملاک قرار دهیم و بگوییم که اشتغال خالص از رشد متاثر است، چطور ممکن است که اشتغال خالص دولت قبل صفر شود؟
وی تاکید کرد: دولت یازدهم وقتی سرکار آمد، مسئولان آن هر روز، نرخ رشد سال 91 را اعلام می کردند. اما هنوز نرخ رشد سه ماهه اول سال 94 اعلام نشده است. متوسط نرخ تورم با تمامی شوک هایی که به اقتصاد وارد شد، در هشت سال دولت قبل، 17/4 درصد بوده و در سه سال دولت فعلی این نرخ 20/4 درصد بوده است.
وزیر سابق اقتصاد افزود: شاخص های تورم و نرخ رشد، شاخص های کلانی هستند. شاخص ضریب جینی به نسبت آن دو خردتر است. ضریب جینی در سال 84، 43 درصد بوده است. سال 90 که هدفمندی یارانه ها در یک سال کامل اجرا می شود، این شاخص در کل کشور 37 درصد می شود که اتفاق نادری در تاریخ کشور است. در مناطق روستایی کمتر از 34 درصد و در مناطق شهری 35/6 درصد می شود.
وی تاکید کرد: یکی دیگر از اتهامات به دولت قبل، واردات بی رویه و اشتغال زایی برای چینی ها بود! سال 84 صادرات غیر نفتی کشور، 10/5 میلیارد دلار بود. پایان سال 91 این عدد چهار برابر شده و به چهل و یک و نیم میلیارد دلار رسیده است. وارادت در ابتدای دولت قبل نزدیک چهل میلیارد دلار بود و در پایان دولت به 53 میلیارد دلار رسید. یعنی واردات 13 میلیارد افزایش داشته، اما صادرات 4 برابر شده و در حدود 30 میلیارد دلار افزایش داشته است.
حسینی خاطر نشان کرد: ممکن است برخی در پاسخ بگویند که به دلیل .کمبود منابع این وضع پیش آمده است. 556 هزار میلیارد تومان در سه سال به نقدینگی اضافه شده است و این با نداشتن منابع در تناقض است. البته ما از چگونگی توزیع آن بی خبریم و اگر یک استاندار می گوید که ما منابع نداریم، شاید درست می گوید.
وزیر اقتصاد دولت قبل تصریح کرد: منابع مالی دولت دهم در چهار سال، 417 هزار میلیارد تومان بوده و در سه سال دولت یازدهم، 524 هزار میلیارد تومان بوده است. با این وجود چگونه است که می گویند منابع نداشتیم؟ منابع کم نیست، بلکه تخصیص و مدیریت آن با اشکال مواجه است.
حسینی اضافه کرد: در این سه سال از مسیر عدالت و پیشرفت که همان مسیر انقلاب اسلامی است، خارج شدیم و از ساده زیستی فاصله گرفتیم. از مردم کناره گرفتیم و روحیه اشرافی گری در ما رسوخ کرده است. بوسیدن دست کارگر را عوام فریبی می خوانیم ولی پس زدن دست کسی که برای ما نامه آورده است را عقلانیت می خوانیم.
وی خاطر نشان کرد: طرح توزیع کالا که ناکارآمدی آن قبلا به اثبات رسیده بود را می خواهند جایگزین طرح عظیم هدفمندی یارانه ها کنند. مسکن اجتماعی که به عنوان جایگزین مسکن مهر مطرح شد، هنوز یک واحد از آن ساخته نشده است.
وزیر سابق اقتصاد تاکید کرد: می گویند این که ما به سمت ارقام نجومی رفتیم به علت این است که دولت قبل سکوی آن را فراهم کرده بود. باید دید که چرا خود دولت قبل به نجوم نرفت.
حسینی افزود: نقطه اتکا هم نقطه غلطی است. نقطه اتکا باید ملت و مردم مومن و ظرفیت های کشور باشد. اگر نقطه اتکا را جایی قرار دادی که بارها امتحان خود را پس داده و بی اعتمادی به او ثابت شده است، نتیجه وضع فعلی می شود. مذاکرات خوب است و تلاش برای رفع تحریم ها مثبت است، اما نباید همه سرنوشت مردم را به مذاکرات گره زد. می گویند که بخش قابل توجهی از تحریم ها رفع شده است که البته بعید می دانم اینطور باشد. اما اگر هم رفع شده است، پس چرا وضع اقتصاد کماکان آشفته است؟
وی در پایان با اشاره به رکود سنگینی که بر اقتصاد حاکم است اضافه کرد: امیدواریم بار دیگر شرایطی فراهم شود که چرخ اقتصاد بچرخد و مردم شاهد شکوفایی اقتصاد باشند و رکود بی سابقه ای که کشور را فراگرفته است، پایان یابد.

دانلود با کیفیت متوسط

دانلود با کیفیت خوب