کد خبر: 5606

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۱/۲۰ - ۴:۱۶

حاکمیت امام عصر(عج) در حقیقت حاکمیت بعد آسمانی انسانها بر همه روابط اجتماعی است.

دکتر محمود احمدی نژاد عصر روز پنجشنبه در اجتماع بزرگ مردم شهرستان آمل که به مناسبت گرامیداشت شهدای مدافع حرم از استان مازندران برگزار شده بود، طی سخنانی از تلاش قدرتهای شیطانی برای انحصار ثروت و قدرت ، تسلط بر منابع ملت ها و سلب امنیت و آزادی از دیگران از رهگذر تحمیل جنگ و کشتار بر ملتها به عنوان آثار ویرانگر ناشی از غلبه ابعاد حیوانی انسان بر ساحت الهی و آسمانی او یاد کرد.

دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور سابق در اجتماع با شکوه مردم شهرستان آمل که در مصلای قدس و به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم از استان مازندران برگزار شد، پس از تجلیل از مقام شامخ شهیدان و خانواده های معظم آنان، طی سخنانی به بحث در باره انسان به عنوان موضوع اصلی آفرینش پرداخت و تاکید کرد که شناخت انسان لازمه شناخت جهان ، مکاتب بشری و برنامه ریزی در زندگی ، بر پایه ارزشهای الهی و انسانی است.

محورهای اصلی سخنان دکتر احمدی نژاد به شرح زیر است :

_ همه امور به انسان باز می گردد زیرا خداوند متعال ، عالم را برای انسان خلق کرد و خلق عالم نیز به تبع از خلق انسان بوده است، بنابراین انسان موضوع اصلی آفرینش است .

_ همه موجودات متنوع در عالم خلقت ، مهم و عزیز و مفید محسوب می شوند زیرا حاکی از عظمت، زیبایی و قدرت لایزال الهی هستند، اما خداوند متعال فقط در خلقت انسان است که به خود تبریک گفته و همه موجودات را به تسلیم در برابر انسان و خدمت به او فراخوانده است.

_  انسان دارای دو بعد زمینی و حیوانی از یک سو و بعد الهی و آسمانی از سوی دیگر است.

_ بعد حیوانی انسان دو تفاوت عمده با بعد حیوانی سایر موجودات دارد. اول اینکه غرایز و امیال در سایر حیوانات محدود اما در  انسان نامحدود است و دوم آنکه غرایز و امیال حیوانات در خدمت بقای بعد زمینی و حیوانی آنهاست اما این امر در انسان می تواند در خدمت بعد آسمانی و الهی او قرار گیرد.

_ هدف از خلقت عالم ، خدمت به بعد زمینی و حیوانی انسان نبوده است زیرا اگر غیر از آن بود ، سخن گفتن از انسان ، مسئولیت ، اختیار ، بهشت و جهنم ، ارسال پیامبران و سخن گفتن خدا با انسان ، بی معنا می شد و مفاهیمی مانند عقل ، اندیشه ، حکمت ، تفکر ، صلاح و فساد ، خیر و شر ، راست و دروغ ، پاکی و ناپاکی ، سقوط و کمال ، صلح و عدلات ، آزادی و برداری و محبت و کینه و حسادت معنای خود را از دست می دادند.

_ انسانها به دو دسته کلی تقسیم می شوند. اول کسانی که همه عالم و حتی بعد آسمانی را در خدمت بعد زمینی و حیوانی قرار می دهند و همه چیز از جمله ثروت و قدرت ، نعمت ها ، رفاه ، آزادی و حتی ارزشهای آسمانی و الهی را در خدمت بعد حیوانی خویش به کار می گیرند و جان و مال و امنیت انسانها را مورد تهدید و تخریب قرار می دهند و دوم کسانی هستند که از بعد حیوانی خویش عبور کرده و از اسارت زمین آزاد شده اند.

_ استعمار برای تصاحب ثروت و قدرت ملتها و تسلط بر آنها ، چهارصد سال است که در اندیشه و عمل خود سرگرم اشغال سرزمین های دیگران و کشتار مردم از طریق جنگ و خونریزی ، فریب کاری و دورغ و تخریب است و از دستاوردهای علمی بشر در زمینه های هسته ای ، میکروبی و دانش اجتماعی نیز برای سلطه گری و غارت منابع ملتها استفاده می کند.

_ در دنیای امروز ، سیاست به معنای فن تسلط بر دیگران و غارت منابع آنان تعریف و توصیف می شود و در رویکردی دوگانه و منافقانه در یک جا از جنایات و کشتار مردم ، اشغال سرزمین ها و تخریب خانه ها بر سر ساکنان بی گناه آن به عنوان دفاع از خود و عین حق نام برده می شود و در همان جا ، دفاع از حقوق انسانها و سرزمین مادری به عنوان تروریسم و جنگ طلبی معرفی می گردد.

_ کسانی که وجه حیوانی را بر وجه آسمانی خویش غلبه داده اند، دائما تفرقه ، کینه ، برتری جویی ، جنگ و کشتار را ترویج می کنند ، در حالی که در ظاهر ، شعار مخالفت با آن را سر می دهند.

_ ایمان ، عبودیت ، توحید ، اخلاق ،کرامت ، مهربانی ، گذشت ، تواضع همراه با صداقت ، عشق و عدالت و انصاف و داشتن اهداف و آرمانهای متعالی از جمله خصوصیات کسانی است که نه فقط از بعد حیوانی خویش عبور کرده اند بلکه آن را در خدمت تعالی و شکوفایی بعد اسمانی قرار داده اند.آنها آزادی ، علم ، رفاه ، عدالت ، عزت و ثروت را برای همه می خواهند و از علم ، قدرت ، ثروت و همه نعمت های الهی برای تعالی بعد آسمانی و الهی وجود خویش بهره می برند.

_ در وجود چنین انسانهای متعالی و پیشرفته ای ، هیچ نشانی از کبر ، غرور ، فریب ، خودخواهی و برتری جویی ، دروغ ، حسادت و کینه ورزی دیده نمی شود. آنها خیرخواه دیگران هستند و برای هیچکس بدی را آرزو نمی کنند. این انسان جهانی کسی است که خداوند عالم را برای او خلق کرده و به خلق او افتخار کرده است.

_ به هر میزان که انسان بتواند از بعد حیوانی و زمینی خویش فاصله بگیرد و آن را در خدمت به بعد آسمانی خویش مدیریت کند ، به همان میزان ابعاد انسانی را در وجود خویش شکوفاتر کرده است.

_ انسان کامل کسی است که همه وجودش را به طور کامل ، در خدمت بعد الهی و آسمانی خود قرار داده و همه انسانیت او شکوفا شده است. چنین انسانی برای دیگران الگو ، راه و راهنما محسوب می شود.

_ به فضل الهی و در سایه وعده الهی که فرموده است مکرو و مکرالله و الله خیرالماکرین، جامعه بشری در مجموع از ابتدای خلقت انسان در مسیر کمال حرکت کرده و شیطنت شیطان و شیطانیان نتوانسته است انسان را از حرکت در مسیر جهانی شدن و برپا کردن یک جهان انسانی باز بدارد.

_ شیطان همواره در حال عقب نشینی است و جهان انسانی نیز پیوسته رو به شکوفایی ، وحدت ، همدلی ، عدالت خواهی و گسترش ارزشهای انسانی و الهی حرکت می کند.

_ شهیدان ما کسانی بودند که با عبور از بعد حیوانی خویش، وجودشان را صرف نشر ارزشهای الهی و انسانی و کمال بعد الهی خود و جامعه کردند.بنابراین هر کدام آنها برای ملت ایران یک شهاب روشنگر ، یک تابلوی راهنما ، الگو و نمونه محسوب می شوند و ما نیز به شهدا ، راه آنان و خانواده های مکرمشان افتخار می کنیم.

_ ایران مهد فرهنگ ، تمدن انسانی ، آزادیخواهی ، عدالت طلبی و پیشگام در انسان جهانی و جهان انسانی بوده و خواهد بود.

_ حاکمیت امام عصر(عج) در حقیقت حاکمیت بعد آسمانی انسانها بر همه روابط اجتماعی است.

دکتر احمدی نژاد در ابتدای این مراسم با شکوه ، با خانواده معظم شهیدان مدافع حرم دیدار کرد و در سخنان کوتاهی از شهیدان جلیل کرد و نقش آنها را در باز کردن راه سعادت و کمال به روی بشریت ، ابدی و جاودانه خواند.

رئیس جمهور سابق در پایان این مراسم با بدرقه گرم مردم صمیمی و قدرشناس شهرستان آمل به تهران بازگشت.