کد خبر: 5314

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۰ - ۷:۱۱

دکتر احمدی نژاد: مساله فلسطین یک مساله انسانی و جهانی است

دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق طی سخنانی که در مراسم پنجاه و یکمین سالگرد انقلاب فلسطین ایراد کرد، مسئله فلسطین را یک مسئله جهانی و مسئله انسانی دانست وتاکید کرد که از نظر ملت ایران مسئله فلسطین محصول مدیریت غیر انسانی حاکم بر جهان است و به فضل الهی این مدیریت به پایان خودش رسیده است و ملت فلسطین به زودی، نیل به استقلال و آزادی را جشن خواهد گرفت.

دکتراحمدی نژاد در سخنان خودکه چهارشنبه شب گذشته و درباره ماهیت مساله فلسطین انجام شد ، حضور قدرتهای جهانی در موضوع فلسطین را بیانگر ارتباط این مساله با رویکرد سلطه گرانه قدرتهای استکباری دانست.

متن سخنرانی دکتر احمدی نژاد به این شرح است :

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی جمیع الانبیا و المرسلین و علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و آله الطاهرین و سحبه المنتجبین

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر واجعلنا من خیر اعوانه وانصاره والمستشهدین بین یدیه

خداوند بزرگوار را سپاسگزارم که توفیق حضور در این جلسه عزیز و با شکوه را عنایت کرد. برادر عزیزم آقای صلاح زواوی دعوت کردند، بنده هم اطاعت کردم و حضور پیدا کردم.

جناب آقای صلاح زواوی، آقای دهقانی و آقای موسوی صحبت های خیلی خوبی کردند و بهره بردیم. من نمی خواهم وارد تحلیل اوضاع فلسطین، منطقه و جهان شوم و بنای بنده بر صحبت نیست. اما یک نکته کوتاه را می خواهم بگویم که چرا فلسطین مهم است و چرا هرکس در هر نقطه عالم باید قلبش برای فلسطین بتپد.

من معتقدم مسئله فلسطین مهمترین مسئله عالم است. به صحنه نگاه کنید. برخی تلاش دارند مسئله فلسطین را یک مسئله قومی نگاه کنند. آیا مسئله فلسطین مسئله ای قومی است و در آنجا اقوام با همدیگر درگیر هستند؟ اگر اقوام با یکدیگر درگیر هستند پس این قدرت های جهانی آنجا چه کار می کنند.

برخی تلاش دارند که بگویند مسئله فلسطین یک مسئله مذهبی است. یک جریان مذهبی در مقابل یک جریان مذهبی دیگر وجود دارد. این هم مشخص است که یک فریب می باشد.

برخی دیگر می خواهند بگویند که مسئله فلسطین یک مسئله تاریخی است و عده ای از سرزمینشان رانده شده اند، حالا برگشته اند و می خواهند در سرزمین خودشان زندگی بکنند. اما اگر این منطق را بپذیریم، آیا یک کشور امن در دنیا پیدا خواهیم کرد؟ بسیاری از کشورها هستند که در آنها، پانصد سال قبل، هزار سال قبل، سه هزار سال قبل، پنچ هزار سال قبل جابه جایی اتفاق افتاده، که البته این هم در مورد فلسطین صحت ندارد.

برخی می گویند مسئله فلسطین یک موضوع سرزمینی، جغرافیایی بوده و یک جنگ داخلی دارند. با یکدیگر سر یک سرزمین می جنگند. اگر مسئله سرزمینی و جغرافیایی در یک نقطه محدود است چرا باید مردم آمریکای لاتین و دولت های آمریکای لاتین برای برقراری رابطه با برخی از کشورها، متعهد به دفاع از یک طرف قضیه شوند؟ مشخص است که مسئله زمین نیست و من معتقد هستم که مسئله فلسطین مسئله جهانی است و مسئله انسانی است و مسئله سلطه سلطه گران بر همه جهان است. من فقط می خواهم بعد انسانی این قضیه را بگویم.

ما همه انسان هستیم و فصل مشترک ما انسانیت ما است و در حقیقت ما یکی هستیم. همه ما بر فطرت الهی خلق شده ایم و فطرت الهی و حقیقت انسانی ما ثابت است و اگر حصارهای قبیله، طائفه، نژاد و جغرافیا کنار برود ما همگی یکی هستیم و بر فطرت الهی خلق شده ایم. خداوند فرموده است که شما را بر یک فطرت خلق کرده ام. فطرت الهی و روح الهی در همه ما دمیده شده است. ما یکی هستیم و اگر در مسیر کمال حرکت کنیم یکی می شویم و یک حقیقت واحد هستیم. انسانیت یک حقیقت واحد است. پس همه بشریت یکی است.

همه هفت میلیارد یکی هستند و خداوند فرموده است اگر کسی یک نفر را بکشد همانند آن است که همه بشریت را کشته است. من می خواهم از این کلام خداوند استفاده کنم. اگر کسی به یک نفر در یک گوشه از جهان ظلم کند مانند آن است که به همه بشریت ظلم کرده است. وقتی به یک انسان ظلم می شود به انسانیت همه انسان ها ظلم شده است.

در یک گوشه از دنیا ظلم می شود، هرکس که در وجود خودش انسانیتی را احساس می کند، باید احساس درد بکند. دفاع از مظلوم و مقابله با ظالم، دفاع از حقیقت انسانی خودمان است. اگر امروز ما برای فلسطین جمع شده ایم برای خودمان جمع شده ایم؛ نه برای سرزمین و نه برای دیگران، طایفه یا مذهب. آمده ایم از حقیقت انسانی خودمان دفاع کنیم.

سعدی شاعر بلند آوازه جهان تمام این کلمات بنده را در چند جمله خلاصه کرده است:

بنی آدم اعضای یک دیگرند که در آفرینش ز یک گوهراند
چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
تو که از محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی

و ما مسئله فلسطین را محصول مدیریت غیر انسانی حاکم بر جهان می دانیم و به فضل الهی این مدیریت به پایان خودش رسیده است و ملت فلسطین به زودی زود با همت بلند خودش، با همت بلند نسل های متوالی اش، و با یاری همه ملت ها به زودی زود عزت، استقلال و آزادی را جشن خواهد گرفت.

زنده باد فلسطین

زنده باد انسانیت

و زنده باد انسان که هرکجای عالم که هست

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

در این مراسم که در برج میلاد برگزار شد ، صلاح زواوی سفیر فلسطین در ایران، خالد قدومی نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس، ناصر ابو شریف نماینده جنبش جهاد اسلامی، مسئولان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خلیفه گری ارامنه در تهران، سفرای کشورهای عربی و اسلامی و آمریکای لاتین و جمعی دیگر از فعالان ایرانی حوزه فلسطین حضور داشتند.

گزارش تصویری: