- پایگاه اطلاع رسانی دفتر رییس دولت های نهم و دهم - https://mehremardom.ir -

مروری بر اقدامات موثر دولت قبل در مبارزه با آلودگی هوا

دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ، برپایه تخصص و درک صحیحی که از تهدیدات جدی محیط زیست برای سلامتی مردم داشت ، برای حفظ جان هموطنان عزیز از گزند این تهدیدات بویژه در مبارزه با آلودگی هوای کلان شهرها ، تدابیر زنجیره ای ، هوشمندانه و دراز مدت را در دستور کار دولت های نهم و دهم قرار داد.

بر اساس آمار رسمی در دولتهای آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی جمعا ۴۵ هزار دستگاه خودروی فرسوده از رده خارج شده بود که این رقم در دولت دکتر احمدی نژاد از یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه فراتر رفت.
تا قبل از سال ۱۳۸۴ مجموع خودروهای گازسوز شده ۱۲۵ هزار دستگاه بود که این رقم در دولت های نهم و دهم به دو میلیون و ششصد هزار دستگاه رسید.
ایستگاه های گاز در کشور از ۱۷۰ مورد فراتر نرفته بود اما در دولت دکتر احمدی نژاد یک هزار و ۸۰۰ ایستگاه جدید گاز ایجاد شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.
رشد متوسط سالانه مصرف بنزین در کشور ۱۱ درصد بود که اگر برنامه ریزیهای دولت های نهم و دهم برپایه همان آهنگ رشد انجام می شد، مصرف روزانه بنزین در کشور اکنون از ۱۶۰ میلیون لیتر در روز فراتر رفته بود، در حالیکه با اقدامات صورت گرفته ، رشد مصرف بنزین در کشور منفی شد و این رقم اکنون در مرز ۷۰ میلیون لیتر است.
توسعه ناوگان حمل و نقل درون شهری از جمله اقدامات لازمی است که ارتباط مستقیم با کاهش آلودگی هوا دارد. در دولت قبل جمعا یازده هزار دستگاه اتوبوس با یارانه ۸۲/۵ درصد از سوی دولت تحویل شهرداریها شد و نوسازی کل ناوگان تاکسی شهری در شهرهای بزرگ و گازسوز کردن آنها به اجرا در آمد.
توسعه قطار شهری در تمام کلان شهرها با اختصاص بودجه های بی سابقه از جمله اقداماتی بود که در دولت قبل با جدیت پی گرفته شد و کلان شـهرهـای اصـفهان، شـیراز و تبریـز دارای قطار شهری گردیدند و ۲۰ کیلومتر به شبکه ریلی درون شهری اضافه شد و طـرح های قطار شهری کرج، اهواز و منوریل قم نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای را تجربه کردند.
اصلاح سیستم سوخت خودروها و ارتقاء کیفیت آنها نیز از سیاست های دقیق دولت قبل محسوب می شد که با جدیت دنبال شد و شاهد بهبود کیفیت خودروهای تولید داخل در دولت قبل بودیم.
در دولت دکتر احمدی نژاد، ۹ پروژه احداث پالایشگاه پیشرفته و مدرن در کشور به اجرا در آمد که ۷ طرح آن به اتمام رسید. تا قبل از اجرای این طرح ظرفیـت تولیـد بنزین در کشور ، ۴۴ میلیون لیتر در روز بود که با اجرای طرحهای پالایشگاهی در دولت قبل ، این ظرفیـت بـا ۴۸ درصـد افـزایش بـه ۵۶میلیون لیتر در روز افزایش یافت و در تولید بنزین خودکفا شدیم و تولید
 بنزین یورو ۴ در چرخه تولید پالایشگاهی کشور قرار گرفت.
دولت قبل برای در امان نگه داشتن جان مردم از آسیب های ناشی از آلودگی هوا ، طرح زوج و فرد را در محدوده های مشخص و در شرایط بحرانی از درب منزل به اجرا گذاشت و در روزهای خاصی از سال به دلیل شرایط جغرافیایی و وارونگی هوا ، دولت تعطیلی منسجم و هدفمند را در دستور کار خود قرار داد و این فرصت را فراهم آورد تا در شرایط بحرانی ، مردم امکان سفر به مناطق عاری از آلودگی را داشته باشند.

تغییر ساعات کار ادارات و سرشکن کردن ساعت اوج ترافیک ، کنترل مهاجرت با خدمت رسانی همه جانبه به روستاها از جمله گازرسانی به بیشترین روستاهای کشور و کنترل رشد مصرف انرژی در منازل از طریق هدفمند کردن یارانه ها از دیگر فعالیت های دولت قبل در مبارزه با آلودگی هوا بوده است.
مبارزه با آلودگی هوا مستلزم برنامه ریزیهای گسترده و دقیق است . در دولت قبل ، اقدامات همه جانبه ای به عمل آمد که هدف غایی آن، توزیع مناسب جمعیت از طریق توجه به توسعه مناطق روستایی بوده است ، امری که در یک آهنگ فراگیر به کاهش آلودگی هوا در کلان شهرها منجر می شود.
اتمام برق رسانی به روستاهای بالاتر از ۲۰ خانوار ، تکمیل شبکه بهداشت روستایی ، ارتقاء شاخص راه روستایی آسفالته، افزایش تعداد روستاهای بهره مند از طرح بهسازی و آسـفالت معـابر از چهار هزار و ۸۸۹ روسـتا در سـال ۱۳۸۵ به ۱۲ هزار و ۷۵۴ روستا در سال ۱۳۹۱، افزایش تعداد سالنهای ورزشی روستایی از ۱۶۰ سالن در سال ۸۵ به ۳۶۰ سالن در سال ۹۱ ، افزایش روستاهای برخوردار از گاز از سه هزار و ۴۵ روستا در سال ۸۵ به ۱۳ هزار و ۳۶۸ روستا در سال ۹۱ ، افزایش روستاهای دارای دفاتر آی سی تی از ۹۶۳ روستا در سال ۸۵ به ۹ هزار و ۹۰۳ روستا در سال ۹۱ و افزایش تعداد واحدهای مسکونی روستایی بهره مند از تسهیلات مسـکن روسـتایی از ۱۹۷ هزار واحد در سال ۱۳۸۵ به یک میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۶ واحد در سال ۱۳۹۱ از جمله اقدامات هدفمند دولت قبل بود که اگر سیاست های دولت یازدهم با آهنگ دولت قبل ادامه می یافت در نهایت کاهش آلودگی هوا در کلان شهرها را به ارمغان می آورد. اگر انبوه اقدامات مدبرانه دولت قبل برای مبارزه موثر و جدی با آلودگی های زیست محیطی به انجام نمی رسید ، به طور قطع تنفس در هوای تهران و دیگر کلان شهرهای کشور ، از یک تهدید بالقوه ، اینک به خطری بالفعل برای زندگی میلیون ها تن از هموطنان تبدیل شده بود.