کد خبر: 5295

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۱۳:۰۵

سرعت بی نظیر دولت یازدهم در افزایش حجم نقدینگی

سرعت افزایش حجم نقدینگی کشور در بیست و هشت ماه از عمر دولت یازدهم حدود چهار برابر دولت قبل بوده است.

در طول هشت سال دولت های نهم و دهم ، به طور میانگین در هر ماه کمی بیش از چهار هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور افزوده می شد که این رقم طی ۲۸ ماه از دولت یازدهم به رقمی نزدیک به ۱۶ هزار میلیارد تومان در هر ماه رسیده است که این امر از چهار برابر شدن سرعت افزایش حجم نقدینگی کشور در دولت کنونی نسبت به هشت سال دولت قبل حکایت می کند.

به این ترتیب افزایش حجم نقدینگی کشور طی دو سال اول دولت یازدهم با افزایش حجم نقدینگی هشت سال دولت های نهم و دهم برابری می کند.

بر اساس آمار رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، حجم نقدینگی در مرداد ماه سال ۱۳۸۴ رقمی حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در پایان مرداد ماه ۱۳۹۲ به۴۹۲ هزار میلیارد تومان رسید که نشان می دهد در طول ۸ سال عمر دولت قبل ، جمعا ۴۱۷ هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده شده است.

این در حالی است که حجم نقدینگی در پایان شهریور ماه سال جاری به ۸۷۳ هزار میلیارد تومان رسیده است که به این ترتیب حجم نقدینگی افزایش یافته در دو سال اول دولت یازدهم تقریبا با رشد نقدینگی در هشت سال دولت قبل برابری می کند.

دولت قبل موفق شد با این حجم از نقدینگی ، کشور را به یک کارگاه سازندگی تبدیل کند و فعالیت های گسترده عمرانی را در حوزه های زیرساختی بویژه در توسعه مراکز صنعتی و معادن ، بیمارستانی و درمانی ، ورزشی ، راه سازی، مسکن ، توسعه فرودگاهها و بنادر کشور و همچنین ناوگانهای حمل و نقل هوایی و ریلی، توسعه روستایی نظیر گاز، برق و شبکه ارتباطی ، فناوریهای نوین در عرصه های گوناگون از جمله در امور فضایی و دفاعی و سلولهای بنیادین و … به انجام برساند و گامهای بلندی را در مسیر پیشرفت همه جانبه کشور به پیش بردارد.

کارشناسان مسائل اقتصادی این سووال را مطرح می کنند که با وجود افزایش بی سابقه در حجم نقدینگی کشور طی دو سال اخیر ، شاهد رکود شدید اقتصادی در کشور هستیم و معلوم نیست که این پولها در چه مواردی مصرف شده است؟

افزایش نقدینگی از جمله موضوعات محوری در حملات رسانه ای به دولت قبل بود که آن را دلیل اصلی افزایش تورم در کشور معرفی می کردند، اگر فرض را بر صحت و درستی این نظریه بدانیم ، اکنون کارشناسان اقتصادی حامی دولت یازدهم باید به این سووال پاسخ دهند که ادعای دولت کنونی در کاهش نرخ تورم چگونه با افزایش بی سابقه در حجم نقدینگی کشور قابل توجیه است؟

این سووال نیز پاسخ مناسبی را می طلبد که رکود شدید و بی سابقه در کشور چگونه با افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی قابل جمع است؟

بر اساس اطلاعات نماگر اقتصادی منتشره از سوی اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی ، میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و شبکه بانکی افزایش بی سابقه ای داشته است. بر اساس این گزارش میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سال ۹۰ معادل ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که در خردادماه سال ۹۴ این میزان بدهی ۲/۶ برابر افزایش داشته و به ۲۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده ‌است.

برخی صاحبنظران اقتصادی بر این باورند که افزایش این حجم از نقدینگی در دولت یازدهم و دو برابر شدن هزینه های جاری دولت کنونی درمقایسه با دولت قبل ، با ادعاهای تکرار شونده مربوط به تلاش دولت برای اداره کشور برپایه فروش نفت به ازاء هر بشکه کمتر از ۳۰ دلار قابل جمع نیست.  

حجم پایه پولی نیز از ۹۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در پایان مرداد ۹۲  به ۱۳۷ هزار و پانصد میلیارد تومان در پایان شهریور ۹۴ افزایش یافته است که در کل حدود ۴۳ درصد رشد نشان می دهد که معادل رشد سالانه ۱۹٫۵ درصد است.