- پایگاه اطلاع رسانی دفتر رییس دولت های نهم و دهم - https://mehremardom.ir -

۹۱ درصد از فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در دولت قبل ساخته شد

۹۱ درصد از عملیات ساخت فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در دولت های نهم و دهم انجام شده است.

ساخت دو فاز مزبور از پارس جنوبی در خرداد ماه سال ۱۳۸۵ آغاز شد که پیشرفت کار تا مرداد ماه سال ۱۳۹۲ به ۹۱ درصد رسید و کارهای باقیمانده نیز طی بیست ماه گذشته به انجام رسیده است.

فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی امروز دوشنبه بیست و یکم دی ماه در یک مراسم رسمی و با حضور رئیس جمهور و جمعی از مقامات مسئول کشور افتتاح شد.

کارشناسان اظهار عقیده کرده اند که سرعت پیشرفت فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در دو سال گذشته به یک پنجم سرعت پیشرفت کار در دولت قبل کاهش یافته بود.

حجم سرمایه‌گذاری در این فازها ۶ میلیارد دلار بوده است که ۳ میلیارد دلار آن در خشکی، ۲ میلیارد دلار در بخش فراساحل و یک میلیارد دلار در بخش حفاری سرمایه‌گذاری شده است.

بخش عمده سرمایه گذاری صورت گرفته برای راه اندازی فازهای ۱۵ و ۱۶ از پارس جنوبی ، در دولت قبل انجام شده است.

گفته می شود ، در دولت جدید فقط دویست میلیون دلار برای اتمام این دو پروژه اختصاص یافته است.

پیشرفت عملیات احداث دو فاز ۱۵ و ۱۶ در پایان دولت قبل در بخش سکوهای دریایی ۸۶/۴۴ درصد ، دربخش خط لوله دریا ۹۷/۱۱ درصد ، در بخش پالایشگاهی ۹۲/۲۹ درصد در بخش حفاری ۸۸/۶۹ درصد پیشرفت داشت که در کل آن پیشرفت کار برابر با ۹۱/۱۰درصد بود.

متوسط روزانه حدود ۱۹ تا ۲۰ میلیون دلار عایدی تولیدات این دو فاز است که در طول یک سال ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی با احتساب میعانات، ال پی جی، گاز طبیعی و اتان نصیب کشور می‌کند.

با استفاده کامل از ظرفیت های ایجاد شده در‌ فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، روزانه‌ ۵۶ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز طبیعی‌، ۷۵ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ و ۴۰۰ تن‌ گوگرد تولید خواهد شد و سالانه‌ یک میلیون‌ تن‌ گاز مایع ال پی جی شامل پروپان و بوتان و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ به دست می آید.