- پایگاه اطلاع رسانی دفتر رییس دولت های نهم و دهم - https://mehremardom.ir -

حاشیه نگاری خبرگزاری فارس و باشگاه خبرنگاران از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در بیرجند

گزارش حاشیه ای خبرگزاری فارس از بیرجند به شرح زیر است:

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق کشورمان به صورت زمینی از مشهد عصر پنجشنبه وارد بیرجند شد و برای سخنرانی در جمع مردم همزمان با شب عید غدیر در مسجد صدیقه طاهره (س) ساعت ۱۸:۳۴ حضور پیدا کرد.

از ساعت ۱۷ کلیه مسیرهای منتهی به سخنرانی مملو از جمعیت و مسیر اصلی(خیابان کارگران) بسته شد.

در هنگام حضور رئیس جمهور سابق کشورمان در مسجد مردم با شعارهای صل علی محمد یاور رهبر آمد، ابوالفضل علمدار احمدی را نگه دار، دسته گل محمدی به شهر ما خوش آمدی، احمدی دلاور پیرو خط رهبر از وی استقبال کردند.

احمدی‌نژاد در ابتدای سخنان خود گفت همه وجودم وقف همه مردم ایران و خراسان‌جنوبی که این عبارت با تشویق انبوه جمعیت حاضر در مسجد و خیابان‌ و کوچه‌های اطراف مسجد همراه شد.

رئیس جمهور سابق کشورمان در ادامه سراغ مردم فردوس را گرفت و خواست به نوعی تحقق وعده خود به مردم این شهرستان برای پیوستن به خراسان جنوبی را یادآور شود و در ادامه به دلیل انتخاب اولین سفر استانی خود به خراسان جنوبی بعد از انتخاب به عنوان رئیس جمهور در دولت نهم اشاره کرد که با تشویق مردم مواجه شد.

در جریان سخنرانی احمدی نژاد خیابان کارگران مملو از جمعیت شد و کوچه‌های اطراف مسجد نیز شاهد حضور مردم بود؛ ازدحام خودروها نیز به گونه‌ای بود که تا ۱۲ کوچه اطراف جایی برای پارک خودرو نبود.

قبل از ورود احمدی‌نژاد به مسجد به خاطر پرشدن مسجد از جمعیت درب‌ها بسته شد و همین موجب اعتراض مردمی شد که تمایل به حضور در مسجد داشتند.

نکته جالب توجه تحویل نامه و درخواست به احمدی‌نژاد بود.

مسئولان برگزاری قبل از آغاز سخنرانی و به سبب ازدحام جمعیت ناچار شدند ویدئو پروژکتور در خیابان کارگران نصب کنند و مردم در کف خیابان نشستند و سخنرانی رئیس جمهور سابق کشورمان را مشاهده کردند.

نکته جالب توجه دیگر اینکه از بامداد امروز برخی سایت‌های خبری حامی دولت و همچنین برخی شبکه‌های مجازی از لغو سخنرانی خبر داده بودند و در روزهای قبل کلیه بنرهای تبلیغاتی سخنرانی سطح شهر بیرجند را عده‌ای پاره کرده بودند.

برخی در گروه‌های اجتماعی نیز از جابجایی مکان سخنرانی به سالن شهیدین قاسمی خبر داده بودند و به همین خاطر عده‌ای از مردم به این مکان رفته بودند.

حضور و انبوه جمعیت عکاسان خبری و بسیاری از افراد حاضر در مکان سخنرانی نیز قابل توجه بود.

احمدی‌نژاد بلافاصله بعد از سخنرانی ساعت ۲۱ بیرجند را ترک کرد.

متن گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران از حاشیه های مراسم سخنرانی دکتر احمدی نژاد در بیرجند به شرح زیر است:

بعد از مقداری شعار مردم؛ احمدی‌نژاد پشت تریبون می‌آید و سخنرانی خود را که به طور کامل روی کاغذ نوشته شده است، آغاز می‌کند.
۹ روز از مهرماه گذشته است، از چند روز قبل شنیده بودیم که محمود احمدی‌نژاد قرار است در بیرجند سخنرانی کند.
 خود را به مسجد صدیقه طاهره (س) در شمال شهر بیرجند رساندم، در این شهر برخلاف آنچه در عرف مرسوم است شمال شهر محله ای ساده و بی آرایش است.
از چند خیابان مانده به مسجد حضور جمعیت احساس می شود و رفت و آمدها با سرعت بیشتری صورت می گیرد.
ترافیک در خیابان منتهی به مسجد سنگین است و پلیس تلاش می‌کند رفت و آمد به شکل عادی جریان داشته باشد.
مسجد چندان بزرگ نیست و تازه هم ساخته نشده است.ظاهر ساده ای دارد با دیوارهای آجری، تعدادی بنر تبلیغی مراسم و چراغانی که به مناسبت عید غدیر انجام شده است.
لحظاتی تا شروع مراسم مانده که درب مسجد بسته می شود. به نظر می رسد حدود هزار نفر توانسته اند وارد مسجد شوند و حدودا دو برابر این تعداد هم بیرون مسجد ایستاده اند و بیشتر با هم صحبت می کنند و منتظر شروع مراسم هستند.
احمدی نژاد قبل از اینها میان ازدحام جمعیت وارد مسجد شد بطوریکه دیده شدنش سخت بود و در فاصله ای که ما قرار داشتیم نمی شد او را دید اما شعارها و صدای جمعیت نشان می داد احمدی نژاد میان جمعیت است و به سمت ورودی مسجد می رود.
همزمان با حضور احمدی نژاد شعارها شدت می گیرد. جمعیت گاهی هماهنگ و گاهی هم بدون نظم شعار می دهند و جملاتی را تکرار می‌کنند.”ابالفضل علمدار احمدی رو نگه دار”، “دستگل محمدی به شهر ما خوش آمدی”، مرگ بر آل سعود”، “مرگ بر آمریکا”، “به جون هرچی مرده احمدی بر می گرده”، “احمدی دلاور حمایتت می‌کنیم”

تعدادی از مسئولین سابق و اسبق محلی میان جمعیت دیده می‌شوند اما برای چشمانی که به دنبال اطرافیان شناخته شده‌تر احمدی نژاد می گردند، نه مشایی حضور دارد و نه ثمره هاشمی، فقط مرتضی تمدن استاندار سابق تهران دیده می شود که سمت راست احمدی نژاد و رو به جمعیت نشسته و گاهی لبخند می زند و جملاتی به اطرافیان می گوید.

بعد از مقداری شعار و هیاهوی جمعیت احمدی نژاد پشت تریبون می آید و سخنرانی خود که به طور کامل روی کاغذ نوشته شده است را آغاز می کند.
رئیس جمهور دولت های نهم و دهم در بخشی از سخنرانی خود شرط ظهور امام زمان (عج) انتخاب مردم دانست و گقت: روشن است که انسانها در مسیر کمال، باید آزادانه به این ضرورت برسند و حاکمیت امام معصوم و انسان کامل را آگاهانه انتخاب نمایند. انتخاب باید آزادانه و آگاهانه باشد چرا که پس از آن باید زندگی و حرکت و رفتار جدیدی در انسان و جامعه شکل بگیرد. انسانها با رشد معرفتی و ایمانی خود و با پیوند با امام، ظرف تحقق اراده الهی شده و در یک مسیر بی انتهای کمالی وارد می شوند. شرط اثر بخشی پیوند انسانها با امام، انتخاب آگاهانه و آزادانه است. چرا که باور و اندیشه و عمل باید در راستا و مسیر امام قرار گیرد تا انسان را به مقصد برساند.
احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنرانی اش اضافه کرد: شیطان دشمن آشکار انسان هاست و قسم خورده است که آنان را اغوا کند. معلوم است که طراحی و دشمنی شیطان بر محور اصلی رسالت انبیاء یعنی امامت و حقانیت و ارزش های آن و ارتباط انسانها با امام و انسان کامل متمرکز است. همه کینه شیطان و شیطانیان با امام و پیروان امام است.
 ۳۶۳۲۷۰۱_۳۶۳ [1]
احمدی نژاد که در فواصل سخنرانی اش از عناوینی همچون “عزیزان من” و “سروران من” استفاده می کرد ادامه داد:شیطان توانسته است یازده امام را توسط طاغوتها و شیطان صفت ها از عرصه حاکمیت دور و یا زندانی کند و نهایتا به شهادت برساند. شیطان تا کنون مانع از دسترسی عمومی مردم به امام و بهره مندی از خزانه علم و ایمان و معنویت و عدالت و مدیریت الهی و بی نظیر او در عرصه زندگی اجتماعی شده است.
در بین سخنرانی برگه هایی میان جمعیت دست به دست میشد که پس از مدتی معلوم شد مربوط به سایت “رئیس جمهور ما” می شود.
پس از پایان سخنرانی و در حالی‌که احمدی نژاد در میان حاضرین جلوی مراسم دیده می شد یکی از حاضرین به او گفت: “به شما تهمت می زنند چرا از خودتان دفاع نمی کنید؟” که رئیس جمهور سابق با لبخند گفت یک دقیقه از وقت مردم را صرف دفاع از خود نمی‌کنم ، همه وجودم صرف مردم خراسان جنوبی

 پس از پایان سخنرانی جمعیت بیرون از مسجد منتظر احمدی نژاد ایستاده بودند که با حضور او تراکم جمعیت به گونه ای شد که دیگر امکان جلو رفتن و سوال پرسیدن از رئیس جمهور سابق برای هیچ خبرنگاری وجود نداشت و صدای مردم و شعارهای مختلف و دسته ای مردم تا سوار شدن احمدی نژاد در خودروی سواریش و ترک محل ادامه داشت.