- پایگاه اطلاع رسانی دفتر رییس دولت های نهم و دهم - https://mehremardom.ir -

بیستم فروردین چگونه روز ملی فن آوری هسته ای شد

” خبر خوشی در راه است”؛ به زبان آوردن این جمله توسط دکتر احمدی نژاد از بهمن ماه سال ۱۳۸۴ و قبل از آن، هیجان شنیدن خبری را در داخل و خارج از کشور ایجاد کرده بود و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز همواره در پاسخ به کنجکاوی های خبرنگاران برای اطلاع از ماهیت این خبر می گفت: “خبر را به زودی از زبان رئیس جمهور خواهید شنید”.

گمانه زنی ها و انتظار ادامه داشت تا این‌که در روز بیست فروردین سال ۸۵؛ رئیس جمهور ایران، رسما خبر از دستیابى کشور به فناورى غنى‌سازى اورانیوم و راه اندازى یک زنجیره کامل غنى سازى توسط نسل جدیدی از سانتریفیو‌ژهاى ساخت داخل داد و اعلام کرد که دانشمندان و متخصصان ایرانی موفق به تولید چرخه کامل سوخت هسته‌ای در مقیاس آزمایشگاهی شده اند. 

در پی کسب این موفقیت و اعلام آن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در زمره کشورهای صاحب تکنولوژی در غنی‌سازی اورانیوم محسوب شد و به جمع کشورهای عضو باشگاه اتمی جهان پیوست و شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدردانی از تلاش های افتخار آمیز دانشمندان جوان ایران اسلامی، بیستم فروردین ماه، مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته ای را، در تقویم رسمی ایرانیان “روز ملی فن آوری هسته ای” نام نهاد.

این خبر در حالی موج شور و شعف حاصل از سربلندی و پیروزی را به رگ های کشور تزریق کرد که در زمان دولت هشتم، ایران حاضر به پذیرش چند توافق‌نامه شده بود که به تدریج کلیه فعالیت‌ها و مطالعات مرتبط با دانش اتمی در ایران را به حالت تعلیق در آورده بود.

اما در سال اول فعالیت دولت نهم؛ جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی به پایان رسیده‌است و با فک پلمب، فعالیت‌های UCF اصفهان را تحت نظارت آژانس ادامه داد.

و در سال آخر دولت دهم؛ در آخرین مراسم جشن روز ملی فن آوری هسته ای، از سوی مدیران، کارکنان و خانواده شهدای هسته‌ای، لوح تقدیری به پاس ایجاد فرصت‌های جدید، باور و اعتماد به متخصصان کشور، پشتیبانی همه جانبه از صنعت هسته‌ای و دفاع از حق مسلم هسته‌ای ایران در مجامع بین‌المللی که زمینه‌های ایجاد رشد، شکوفایی و پیشرفت در بخش‌های مختلف انرژی اتمی را در کشور فراهم کرد توسط خانواده پنج شهید هسته‌ای به دکتر احمدی‌نژاد تقدیم شد. 

.

فایل سخنرانی دکتر احمدی نژاد در اولین جشن روز ملی فن آوری هسته‌ای / دانلود [1]

http://mehremardom.ir/wp-content/uploads/2015/04/5201.mp3 [1]

.

برخی از دست آورد های عظیم هسته ای کشور:

تولید دی اکسید اورانیوم طبیعی با خلوص هسته‌ای به عنوان خوراک نیروگاه آب سنگین اراک [2]

رونمایی از نسل سوم سانتریفیوژ ها و اولین نمونه سوخت مجازی رآکتور تحقیقاتی [3]

تولید رادیو داروی ۶۴CU-ATSM به عنوان چهارمین کشور در جهان [4]

تولید ایزوتوپ‌های پایدار در مجتمع آب سنگین اراک [5]

آغاز نصب ۶ هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز [6]

تولید ژنراتور رادیودارویی گالیوم-۶۸ / ژرمانیوم – ۶۸ برای اولین بار در آسیا [7]

رونمایی از نخستین سوخت هسته ای تولید شده در اصفهان [8]

افتتاح مجتمع معدنی اورانیوم ساغند و مجتمع تولید اکسید اورانیوم در یزد [9]

رونمایی از اولین شتاب دهنده صنعتی الکترون کشور [10]

.

در همین رابطه بخوانبد:

سالروز بارگزاری اولین سوخت ۲۰ درصد تولید کشور در رآکتور تهران [11]

سالروز صدور دستور انقلابی دکتر احمدی نژاد برای تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی [12]

.

گزارش تصویری از جشن های روز ملی فن آوری هسته‌ای با حضور دکتر احمدی نژاد: