کد خبر: 2783

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۰۶ - ۲۰:۴۴

دکتر احمدی نژاد تهران را به مقصد استانبول ترک کرد

دکتر احمدی نژاد در اولین سفر خارجی خود پس از فاصله گرفتن از مقام ریاست جمهوری، امروز (پنجشنبه) تهران را به قصد استانبول ترک کرد تا در مراسم نکوداشت مرحوم نجم الدین اربکان از شخصیت های برجسته و ذی نفوذ ترکیه شرکت کند.

این سفر ، بنا به دعوت رسمی فرزند مرحوم اربکان و رئیس بنیاد اربکان انجام می شود و قرار است دکتر احمدی نژاد ، در مراسم یادبودی که به مناسبت چهارمین سالگرد درگذشت اولین نخست وزیر اسلام گرای ترکیه برگزار می شود سخنرانی کند.

نجم الدین اربکان موسس «دیدگاه ملی» در ترکیه و از پیشگامان ایجاد وحدت بین ملتها ، در سال ۲۰۱۱ میلادی و در سن ۸۵ سالگی چشم از جهان فرو بست.

بر اساس برنامه ریزیهای انجام شده، جمع زیادی ازنخبگان ترکیه شامل علما، روحانیون، دانشگاهیان ، جوانان و نمایندگان اصناف ، تجار و بازرگانان این کشور با دکتر احمدی نژاد ملاقات خواهند کرد.

همچنین برخی از شخصیت های ترکیه و اهالی فرهنگ و اندیشه از جمله شماری از نویسندگان و روزنامه نگاران این کشور، جداگانه با دکتر احمدی نژاد دیدار و گفت و گو می کنند.

بورسا محل برگزاری مراسم یادبود مرحوم اربکان، چهارمین شهر مهم ترکیه و مرکز استانی به همین نام است و امام خمینی (رض) در مسیر تبعید به عراق ، به مدت هشت ماه میهمان مردم شهر بورسا بودند که به گرمی مورد استقبال آنان قرار گرفتند.

در سفر سه روزه دکتر احمدی نژاد به ترکیه ، آقایان ثمره هاشمی ، الهام ، میرتاج الدینی ، حجت الاسلام بهرامی، امیدی ، تمدن و شمقدری ایشان را همراهی می کنند.

دکتر احمدی نژاد ، رییس جمهور سابق در سال ۱۳۹۱ نیز در پیامی به همایش بین المللی اربکانˈ در آنکارا ، نگاه مبتنی بر عدالت و انسان دوستی نجم الدین اربکان را ریشه در اعتقادات اسلامی وی و موجب چالش او با محافل استکباری و صهیونیستی دانسته بود.