کد خبر: 1741

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۱/۱۸ - ۲۰:۰۹

بازخوانی سفر تاریخی دکتر احمدی نژاد به سرزمین نیل

در بهمن ماه سال ۱۳۹۱، دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور سابق با هدف شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به سرزمین نیل سفر کرد تا در چهارمین سالگرد انقلاب ناتمام مردم مصر، فصل نوینی در روابط دو کشور رقم بخورد.

این سفر در دوران ریاست جمهوری محمد مرسی، انجام شد و یکی از مهمترین سفرهای خارجی دکتر احمدی نژاد به شمار می رود. در دومین سالگرد این سفر تاریخی ، به بازخوانی آن پرداخته ایم.

 استقبال رسمی و فوق العاده محمد مرسی از رئیس جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه

به محض ورود به پاویون تشریفات فرودگاه قاهره، اطلاع یافتیم محمد مرسی در فرودگاه حاضر شده و تصمیم بر استقبال رسمی از رئیس جمهوری اسلامی ایران دارد، امری که می توانست بازتاب ها و واکنش های گسترده سیاسی و رسانه ای در داخل و خارج از مصر به دنبال داشته باشد. هواپیمای دکتر احمدی نژاد ساعت ۱۱:۱۵ روز سه شنبه به وقت قاهره (۱۲:۴۵ به وقت تهران) در فرودگاه که تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داشت، به زمین نشست و محمد مرسی که از مدتی قبل در این مکان حاضر شده بود، استقبال گرم و رسمی از وی به عمل آورد و پس از نواخته شدن سرود دوکشور و برگزاری تشریفات استقبال، مذاکراتی به مدت ۴۰ دقیقه در محل فرودگاه صورت گرفت. (این در حالی بود که همزمان رؤسای جمهور دیگری نیز به فرودگاه قاهره رسیدند اما مرسی به گفتگوی خصوصی با احمدی نژاد ادامه داد)

چنین استقبال و مذاکراتی در محل فرودگاه از یک سو نشانگر اهمیت سفر و از سوی دیگر حاکی از علاقه رئیس جمهور مصر به تحکیم روابط بود و البته مذاکرات فرودگاه نشان از اصرار مرسی بر گفتگو و هماهنگی دو جانبه با دکتر احمدی نژاد پیش از برگزاری اجلاس هم داشت، فرصتی که شاید در میان هیاهو و فشردگی برنامه های اجلاس برای رئیس جمهور مصر دیگر دست نمی داد. (از ظواهر امر اینگونه برمی آمد که مرسی تلاش داشت در غیاب وزیر امور خارجه مصر و سایر مقامات رسمی این کشور، با دکتر احمدی نژاد به گفت و گو بپردازد) رییس جمهور در این دیدار با تاکید بر اینکه با گسترش همکاری های ایران و مصر قدرت جدیدی در منطقه ایجاد خواهد شد، تصریح کرد: اگر ایران و مصر با هم باشند، دشمنان بین المللی بشریت نمی توانند هیچ آسیبی به ملت‌های ما وارد کنند. راه و آغوش ملت ایران برای توسعه و پیشرفت ملت مصر باز است.

دکتر احمدی نژاد در ادامه به تحولات سوریه اشاره کرد و رفع مشکلات آن را از موضوعات مهم فیمابین ایران و مصر دانست و گفت: با ادامه درگیری و کشتار، قطعا مشکل این کشور برطرف نخواهد شد و باید در کنار یکدیگر برای رفع ریشه ای مشکل سوریه به تفاهم رسیده و در این راستا برای رفع مسائل با هم همکاری و همیاری داشته باشیم. وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از شرایط کنونی سوریه ناراحت است و باید به سرعت مسائل سوریه خاتمه یابد، اظهار داشت: چنانچه در موضوع سوریه ایران و مصر با هم هماهنگ عمل کنند، بخش مهمی از مشکلات این کشور برطرف خواهد شد.

وی همچنین بر ضرورت دفاع از کیان ملتهای خود و منطقه در برابر هجوم دشمنان بین اللملی تاکید کرد و با اشاره به مساله فلسطین ، گفت که همکاری ایران و مصر می تواند به نفع مردم فلسطین تمام شود.

رییس جمهور مصر نیز در سخنان خود بر ضرورت نقش آفرینی ایران در حل مشکل سوریه تاکید کرد وگفت : معتقدم مشکل سوریه بدون ایران قابل حل نیست و تلاش های ایران در این زمینه در اولویت سایر اقدامات قرار دارد.

معتقدیم که ایران در جهت رفع مسائل ملت‌ها ، خالصانه تلاش می کند

وی گفت: ما نسبت به تلاش‌های ایران، رهبری معظم، رییس جمهور و مسئولین ایرانی اعتماد کامل داریم و مطمئن هستیم که ایران در جهت رفع مسائل در سوریه و حل مشکلات سایر ملت‌ها ، تلاش خالصانه ای دارد.ما همیشه به عنوان اخوان المسلمین پشتیبان و در جایگاه حمایت از انقلاب اسلامی ایران قرار داریم و معتقدیم پیشرفت ایران، پیشرفتی برای مصر و سایر کشورهای اسلامی است، چرا که شاهدیم که چگونه کشورهای اسلامی مورد هجمه دشمنان سلطه گر قرار می گیرند و آنان هرگونه پیشرفت ملت ها را مورد حمله قرار می دهند. (پس از این گفتگو، محمد مرسی تا پای ماشین دکتر احمدی نژاد را بدرقه کرد)

دیدار تاریخی از دانشگاه شریف الأزهر

نخستین برنامه دکتر احمدی نژاد پس از استقبال رسمی ، بازدید از دانشگاه بلند آوازه الأزهر و گفتگو با شیخ احمد الطیب، شیخ الأزهر ، هیئت امنا و اساتید برجسته دانشگاه در محل دارالإفتای مصر بود. این دانشگاه کهن که نامی آشنا در کشورهای اسلامی دارد، شاهد حضور تاریخی دکتر احمدی نژاد بود و حدود ۲۵۰ خبرنگار و تصویربردار برای ثبت این دیدار مهم، از ساعت ها قبل خود را به این مکان رسانده بودند.

حضور انبوه خبرنگاران در ساختمان فرسوده و کم ظرفیت دارالأفتاء که در حقیقت مرکز مدیریت دانشگاه الأزهر به حساب می آمد، اشکالاتی را برای عبور و مرور آنان و حضور هیئت همراه دکتر احمدی نژاد به وجود آورد و مجال برنامه ریزی مناسب را از مسئولان دانشگاه گرفت تا جایی که به دلیل فشردگی حضور اصحاب رسانه که مشتاقانه برای ثبت این دیدار از سر و دوش هم بالا می رفتند، خسارات جزئی به تجهیزات محل ملاقات وارد شد.

سرانجام پس از ساعاتی انتظار، دکتر احمدی نژاد وارد دانشگاه شد و مورد استقبال شیخ احمد الطیب، رئیس دانشگاه الأزهر قرار گرفت. در ابتدا گفتگویی کوتاه به مدت ۱۰ دقیقه بین رئیس جمهور و شیخ الأزهر صورت گرفت (که حجت الاسلام مصلحی وزیر اطلاعات نیز احمدی نژاد را همراهی می کرد) و پس از آن رئیس جمهور و رئیس دانشگاه، در جمع اساتید برجسته، هیئت امنا و هیت بلندپایه ایرانی حضور یافتند و گفتگوهایی صریح و صمیمانه جریان یافت.

ساده، فروتن و پارسا؛ اوصاف دکتر احمدی نژاد از زبان شیخ الأزهر

شیخ الأزهر در ابتدای دیدار خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: ” ما از طریق رسانه ها شما را زیاد زیارت کرده ایم، از همان لحظه اول که شما را دیده ایم به شما عشق ورزیده ایم و این امر، ادامه دارد ولی در اولین دیدار، شما را ساده، فروتن و پارسا یافتیم. لذا اینک احساس می کنیم که دوست عزیزی را می بینیم نه میهمانی که اولین بار با او روبرو می شویم.”

شیخ احمد الطیب در ادامه با ارائه گزارشی از فعالیت های دانشگاه الأزهر گفت: “این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه اسلامی و چه بسا بزرگترین دانشگاه جهان باشد که با ۶۷ دانشکده، دارای ۵۰۰ هزار دانشجوست که ۳۰ هزار نفر از این دانشجویان، از ۱۰۲ کشور در آن تحصیل می کنند. علوم اسلامی، عقلی، نقلی، زبان، علوم روز و فناوری در این دانشگاه تدریس می شود و مشخصه اش این است که علوم اسلامی در تمام رشته ها و بخش ها با روحیه آزاد، به دانشجویان ارائه می شود.”

از نکات جالب گزارش شیخ الأزهر این بود که مذاهب چهارگانه اهل تسنن، زیدی، جعفریِ امامیه و نیز عقاید معتزله، اشاعره، ماتریدیه و حتی سلفی و صوفی گری اسلامی در تمام فرق آن به دانشجویان تدریس میشود.

وی همچنین با تأکید بر اینکه فلسفه اسلامی از جمله فلسفه ملاصدرای شیرازی (حکمت متعالیه) به شکل عمیق تدریس می شود به یکی از اساتید حاضر اشاره کرد و گفت که وی ۲۵ سال پیش از رساله دکترای خود پیرامون فلسفه صدرا دفاع کرده و با خنده گفت که این استاد به تمام معنا یک چهره صدرایی به حساب می آید و در ادامه ، استاد دیگری را معرفی نمود که خدمات بزرگی به میراث شیخ طوسی کرده است.

شیخ در ادامه بیانات شیرین خود که با احساسات خاصی بر زبان جاری می کرد، گفت که من هم رشته فلسفه خوانده ام و ما همگان اسفار اربعه ملاصدرا در چاپ های قدیم و جدید و نامه های وی را در اختیار داریم و بررسی می کنیم، منظومه ملاهادی سبزواری و شروح آن، تفسیر المیزان و سایر آثارعلامه طباطبائی، گنج های فلسفه منتشر شده در قم و ایران را در اختیار داریم و تدریس می کنیم تاجایی که در کتابخانه شخصی منزل خود، خلاصه ای از آثار فلسفی حال و گذشته را دارم. همه تألیفات شهید سید محمدباقر صدر را خوانده ام، وی یکی از بزرگترین علمای اسلام بود.

به رئیس جمهور ایران عشق می ورزم

وی سپس وارد بحث های اصلی خود شد و با تأکید بر اینکه در کنار دوست و برادر عزیز خود، دکتر احمدی نژاد قرار داردگفت: “از جنبه برادری به نکاتی می پردازیم نه از جنبه ریاست جمهوری و شیخ الازهر. کارآزموده دیپلماسی نیستم بلکه دوستی هستم که به رئیس جمهور ایران عشق می ورزم.”

شیخ الأزهر بیان داشت: “ما در تقریب تشیع و تسنن پیشگام بودیم و سیاستمداران غربی برای امنیت خودشان در جهت تفرقه مسلمانان تلاش می کنند در حالیکه ما در کنفرانس های تقریب حضور داشته و با آیت الله تسخیری بارها ملاقات کردیم. چه بسا کنفرانسهای تقریب به نفع شیعه امامیه است تا حرف های خود را بیان کنند.”

وی سپس نکات مهمی را مطرح کرد از جمله آنکه نادان ها و برخی افراد معمولی جامعه به صحابه پیامبر(ص) دشنام می دهند و با ابراز خوشنودی از فتوای رهبر معظم انقلاب پیرامون حرمت توهین به مقدسات اهل تسنن و توهین به صحابه، خواستار ادامه این روند و صدور فتواهای گسترده حرمت توهین به صحابه از سوی همه علمای شیعه شد تا جلوی درگیری مذهبی در جهان اسلام گرفته شود.

وی گفت:علمای بزرگ ما تشیع را مطالعه و تدریس می کنند و امیدواریم که دانشگاه الأزهر هرگز به این درگیری های مذهبی کشیده نشود.

مسئولیت مشترک ما آنقدر سنگین است که فرصتی برای اختلافات فرعی نمی گذارد

در ادامه، نوبت به دکتر احمدی نژاد رسید و گفت خدا را از اینکه در ابتدای سفر به مصر به دیدار الازهر آمدم سپاسگزارم. این دانشگاه در طول ۱۰۰۰ سال عمر با برکت خود، خدمات فراوانی به مکتب پیامبر ارائه کرده است.

دکتر احمدی نژاد سپس با اشاره به برخی مسائل اختلافی مطرح شده ابراز داشت از اختلاف علما خبر ندارم و نمی خواهم خبر داشته باشم، ماموریت مشترک ما آنقدر سنگین است که فرصتی برای اختلافات فرعی نمی گذارد. بحث من ریشه کن کردن مشکلات جهانی و بشری از جمله تنگ نظری هاست. پیامبر(ص) آمد برای اصلاح جامعه آمد انسان را احیا کند، توحید را در جهان حاکم و ظلم را ریشه کن کند، انسان ها را از جهل و خرافه نجات دهد و کینه ها را به برادری و دوستی تبدیل کند. این ها مأموریت امروز ماست که می توانیم  حول آن متحد شویم.”

خدا انسان را برای کمال خلق کرد تا از خاک به خدا برسد

وی با اعلام اینکه می خواهد از رساله دکترای خود در حضور علمای الأزهر دفاع کند، موضوع آن را مأموریت مشترک دانست و اظهار داشت: “مهمترین مخلوق خدا و موضوع اصلی آفرینش، انسان است. خدا انسان را برای کمال خلق کرد تا از خاک به خدا برسد، تا جوار رحمت الهی. انبیاء آمدند در این مسیر به انسان کمک کنند. البته خدا حجت درونی هم قرار داده که عقل است. پیامبر(ص) هم عینیت عقل است، عقل کل است. رسیدن به کمال تنها از طریق معرفت امکانپذیر است.ایمان هم از معرفت برمی خیزد. خدا فقط به انسان قدرت اختیار داده چون به ایمان و معرفت اصالت داده. انسان باید مسیر کمال را انتخاب کند. ایمان را انتخاب کند. ایمان با اختیار ارزش دارد. از روی اجبار، بهترین کارها بی ارزش است. انتخاب هم در سایه آزادی امکانپذیر است.انسان مکلف به انتخاب اصلح است. برای کمال باید اصلح را انتخاب کنیم که این هم وابسته به میزان معرفت است. پس همه چیز به معرفت برمی گردد. کمال هم در سایه آزادی انتخاب حاصل می گردد و هیچ راه دیگری برای حق جویان و کمال جویان نیست.

عدالت، فراهم کردن زمینه کمال انسانی است

برای انتخاب آزاد هم باید عدالت باشد. عدالت برای فرصت انتخاب آزاد. ظلم و تبعیض مانع فرصت انتخاب انسان ها می شود. انسان ها در فقر مطلق ناشی از ظلم و تبعیض، فرصت اندیشه، معرفت و انتخاب ندارند. از روزی که به دنیا می آیند تا روزی که از دنیا می روند، در فشارند. عدالت، فراهم کردن زمینه کمال انسانی است. لذا پیامبران بعد از توحید، مأمور به دعوت به عدالت هستند. اگر عدالت نباشد، توحید هم مستقر نمی شود. این تکلیف تک تک موحدان است. لیقوم الناس بالقسط. کتاب و میزان همه برای استقرار عدالت است. پیامبر(ص) فرمودند: الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم. ملک با کفر می ماند ولی با ظلم نه.اگر عدالت باشد، توده های مردم به سوی توحید و دین حنیف می روند. شیاطین می خواهند ما را از استقرار عدالت غافل و مشغول به امور فرعی کنند.

اگر اهداف، جهانی باشد، وحدت شکل می گیرد

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه اگر اهداف جهانی باشد، وحدت شکل می گیرد تأکید کرد: ” اگر اهداف، جهانی نباشد، وحدت معنی ندارد. هر قدر به اهداف جهانی فکر کنیم، به وحدت نزدیک تر می شویم. هرچه دور شویم، زمینه های وحدت از بین می رود.با دور شدن از اهداف بزرگ، کوته بینی ها شکل می گیرد. مشکل امروز جامعه بشری هم عدالت است. اگر ما و شما در سطح جهان برنامه ریزی نکنیم، دشمنان اسلام این کار را خواهند کرد. در اروپا و امریکا برای زندگی ما برنامه ریزی می کنند. ما مسلمانان هستیم که برای مدیریت جهان باید اندیشه کنیم، نه آنها. پیامبر(ص) نیامد شیعه و سنی کند، آمد جهان را اصلاح کند. نگاه اسلام جهانی است و و برای همه حتی مسیحیان، بودایی ها و هندوها برنامه دارد.”

شعار ما برای جهان چیست؟

شعار ما برای جهان چیست؟ ما می خواهیم چه چیزی از اسلام معرفی کنیم؟ این در چند کلمه خلاصه می شود: بالاترین آزادی در اسلام است و آزادی حقیقی جز در سایه اسلام امکانپذیر نیست. چون آزادی در سایه عبودیت خدا حاصل می شود و عبودیت زیر سایه اسلام است و بقیه شبحی از آزادی است. حقوق بشر در اسلام تأمین می شود. ما نشسته ایم مستکبران شعار حقوق انسان سرمی دهند.ما باید پرچم حقوق انسان را بالا بگیریم، این مأموریت مشترک ما و شماست. پرچم عدالت را ما باید بلند کنیم حتی برای مردم اروپا و امریکا. ما سعادت همه بشر را می خواهیم و فاصله ای بین مردم دنیا قائل نیستیم، نوع بشر نجات پیدا نکرده و در ابتدای راهیم.

آیا هر کسی می تواند عدالت را حاکم کند؟ کسی می تواند که خود، عادل باشد. به نسبتی که عادل باشد می تواند عدالت را پیاده کند. چه کسی می تواند همه عدالت را پیاده کند؟ کسی که مطلق عدالت باشد. چه کسی عین عدالت می تواند باشد؟ کسی که مانند پیامبر(ص) باشد. باید از جنس پیامبر(ص) باشد. عدالت را باید از روی قرآن پیاده کند پس باید قرآن را همانطور که پیامبر(ص) می فهمید، بفهمد. کسانی را داریم که معتقد به قرآن است و درحالی که قرآن تلاوت می کند، با بمب وارد مسجد می شود و نمازگزاران را منفجر می کند. کسی که در مسجد قرآن می خواند، توسط خواننده قرآن منفجر می شود! کدام این ها قرآن است؟ معلوم است که قرآن را آنطور که پیامبر(ص) می خواست، نمی فهمند. ما نیازمند کسی هستیم که قرآن را همچون پیامبر(ص) بفهمد. پیامبر(ص) انسان کامل بود و فاقد هرگونه نقص؛ عین قرآن بود.

انسان کامل، محور وحدت

کدام عدالت را می خواهیم؟ عدالت سرمایه داری یا کمونیستی یا اسلامی؟ باید کسی را پیدا کنیم که همه اسلام را همچون پیامبر بفهمد. رمز وحدت ما، مأموریت مشترک برای استقرار عدالت است.

کسی که می تواند عدالت را پیاده کند، محور وحدت ماست. کسی که همه پیامبران وعده او را داده اند. به حبل الله نیازمندیم، او کیست؟ انسان کامل، حبل الله و محور وحدت است. برخی به من گفته اند از انسان کامل صحبت نکن موجب اختلاف می شود ولی مثل وجود پیامبر(ص) محور وحدت است. همچون پیامبر(ص) که برای بشریت بود، موعود هم برای بشریت است نه فقط شیعه. این بزرگترین ظلم به موعود و همه بشریت است. نسبت او به من و شما مساوی است و نسبت به همه انسان ها مساوی است چون می خواهد همه بشریت را نجات دهد.

آیا اگر کسی بشنود نجات دهنده بشر، فرزندی از فرزندان پیامبر(ص) است ناراحت می شود؟ افتخار می کنیم که کسی که عدالت را به طور کامل اجرا می کند، از نسل پیامبر(ص) است.

بوسه باران احمدی نژاد در مسجد رأس الحسین و زینبیه

رئیس جمهور درغروب اولین روز سفر، مسجد رأس الحسین(ع) که یکی از اماکن مذهبی مورد علاقه مردم مصر است، و پس از آن حرم منسوب به حضرت زینب(س) را زیارت کرد.

مسجد رأس الحسین(ع) مکانی است که مدتی کوتاه، میزبان سر مبارک امام حسین(ع) بوده و البته خود مردم مصر معتقد به تدفین سر مطهر در این مکان هستند که مورد تأیید علمای شیعه نیست. عشق وصف ناپذیر و تبرک جستن مصری ها در این مسجد و حرم حضرت زینب(س) از نکات قابل توجه در این اماکن زیارتی است که مورد خشم اقلیت سلفی مصر واقع شده و در ماه های اخیر، بارها تلاش کرده اند این زیارتگاه ها را تخریب کنند!

پیش از ورود رئیس جمهور به رأس الحسین(ع)، انبوهی از مردم که از برنامه دکتر احمدی نژاد مطلع شده بودند، با شعارهای الله اکبر و در دست داشتن پلاکارت‌هایی با تصاویر رئیس جمهور ایران و نوشته هایی همچون «احمدی نژاد به قاهره خوش آمدی» و «ورودت به مصر مبارک» ضمن خوش آمدگویی با فریادهای شوق انگیز خود، خواستار تحکیم روابط ایران و مصر شدند. در هنگام ورود رئیس‌جمهور به این محل تعدادی از مردم مصر از رئیس‌جمهور استقبال کردند.

فشردگی جمعیت و ابراز احساسات گسترده مردم مصر تا حدی بود که امکان زیارت را از همراهان رئیس جمهور سلب نمود و تنها دکتر احمدی نژاد توانست وارد ضریح شود و پس از زیارت و اقامه نماز، ضمن پاسخ به ابراز علاقه مردم پرشور قاهره، در حالی که بوسه باران شده بود، راهی حرم حضرت زینب(س) شد.

در حرم حضرت زینب(س) نیز به همین ترتیب، از مدتی قبل جمعیت انبوه در انتظار دکتر احمدی نژاد بودند و با در دست داشتن عکس هایی از رئیس جمهور، به ابراز احساسات و خوشامدگویی پرداختند. رئیس جمهور نیز در این حرم شریف که خیابان های اطراف آن به دلیل حضور گسترده مردم و هیئت ایرانی بسته شده بود، به زیارت و اقامه نماز پرداخت.

رایحه عدالتخواهی در دنیا پیچیده

آخرین برنامه شب اول سفر، حضور در جمع صمیمی و ضیافت شام با سردبیران رسانه های بزرگ مصری در دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی بود. در این برنامه که چهره های برجسته ای چون فهمی هویدی، روزنامه نگار مشهور مصری حضور داشتند، ابتدا میهمانان به معرفی خود پرداخته و سپس سؤالات خود را مطرح کردند که با پاسخ های جامع دکتر احمدی نژاد روبرو شدند.بیش از ۲۰ نفر از سردبیران رسانه های مصری در این جلسه حضور داشتند که همه سخنان دکتر احمدی نژاد را به دقت می نوشتند و در طول جلسه بارها با اشاره ، ابراز علاقه خود به رئیس جمهور ایران را نشان می دادند.

رئیس جمهور در ابتدا با اشاره به اینکه جهان در آستانه تحول بزرگ است، افزود نوع نگاه انسان در حال تغییر است. زمانی که ما تصمیم بگیریم و حرکت کنیم و ملت ها بخواهند، عدالت برپا می شود و بشریت به سرعت به نقطه ای نزدیک می شود که همه عدالت را مطالبه کنند.رایحه عدالتخواهی در دنیا پیچیده و مطئنم به زودی همه ملت ها در صف واحد برای عدالت مجاهدت خواهند کرد.

شیاطین نمی خواهند دست دو ملت ایران و مصر به هم برسد

رئیس جمهور افزود: اگر دو ملت دست به دست هم بدهند، عدالت و آرزوهای ملت ها به نتیجه می رسد و شیاطین نمی خواهند و تلاش می کنند دست دو ملت به هم نرسد. اگر ایران و مصر در کنار هم باشند، مسئله فلسطین نیز به مصلحت ملت فلسطین حل می شود.

رئیس جمهور در پاسخ به یکی از سردبیران با اشاره به حضور ۴ سال پیش خود در شورای همکاری خلیج فارس در دوحه گفت ۱۲ پیشنهاد برای توسعه همکاری دادم. به همه کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کردم و دست دوستی دادم. لابد جنگ صدامم ضد ایران را به یاد دارید؟ ما شروع کردیم یا صدام؟ ولی ما بعد از سقوط صدام به دنبال انتقام کشی نبودیم و در طول تاریخ ایران همیشه امنیت خلیج فارس را تأمین کرده ولی هرگاه غربی ها وارد شدند، اختلاف و ناامنی ایجاد کردند. ۵ بار به عربستان سفر کردم که همه به دعوت ملک عبدالله بود. مسئله خاصی در خلیج فارس نمی بینیم الا پایگاه های امریکا و انگلیس که مشکل ایجاد کرده است.

وی افزود: غربی ها سالانه ۵۰ میلیارد دلار به منطقه ما سلاح می فروشند. با شایعه، فضا را خراب می کنند تا سلاحهایشان را بفروشند. غربی ها صدام را تشویق به حمله به ایران و کویت کردند و بعد به عراق و افغانستان حمله کردند و الآن هم پاکستان را به هم ریختند.غربی ها می خواهند بر منطقه مسلط شوند برای انرژی. اگر بر این منطقه مسلط شوند، کل دنیا را مدیریت می کنند. همچنانکه در جنگ جهانی اول نفت ایران موجب پیروزی متفقین شد. ایران در فقر بود و نفتش در دست انگلیس و چیزی به ایران نمی رسید.

صهیونیست ها از عکس العمل ایران به شدت وحشت دارند

رئیس جمهور در بخش دیگری از پاسخ های خود به اصحاب رسانه مصر، با تأکید بر اینکه صهیونیست ها درست شده اند برای جنگ و تجاوز، خاطر نشان کرد آنها آرزو دارند به ایران ضربه بزنند ولی از عکس العمل ایران به شدت وحشت دارند. ما آنها را در معادلاتمان به حساب نمی آوریم و جدی نمی گیریم اما توان دفاعی ما به اندازه ای هست که هر متجاوزی را پشیمان کنیم.

اگر به ایران تجاوز کنند، مردم قاهره پیاده می روند سرزمین های اشغالی را می گیرند

از سوی دیگر اوضاع در رژیم صهیونیستی هم به سرعت در حال تغییر است. آنهایی که این رژیم را ایجاد کردند، به نتیجه رسیده اند که این رژیم نمی تواند اهداف ایجاد آن را محقق کند و می خواهند با جابجایی مهره ها، فضایی برای خود ایجاد کنند. این به معنای از بین رفتن اندیشه صهیونیستی و اشغالگری است. صهیونیست های تندرو هم متوجه این مسئله شده و به دنبال ماجراجویی هستند. شاید حمله اخیر به سوریه یکی از این ماجراجویی ها باشد ولی فرصت تجاوز به ایران را ندارند و اگر تجاوز کنند، مردم قاهره پیاده می روند سرزمین های اشغالی را می گیرند. (تشویق حاضران)

همیشه حرف های شما درباره اسرائیل قوی است

یکی از سردبیران خطاب به دکتر احمدی نژاد گفت: همیشه حرف های شما درباره اسرائیل قوی است.امریکا هنوز دست هایی در حاکمیت مصر دارد و دوباره رابطه با اسرائیل برپا شده است. در ادامه دکتر احمدی نژاد اعلام کرد آماده لغو روادید فرهنگی، اقتصادی و گردشگری برای سفر اتباع مصری به ایران هستیم.

گفتگوی مستقیم با مردم مصر

یکی از مهمترین برنامه های رئیس جمهور، گفتگوی زنده و مستقیم با مردم مصر از طریق شبکه سراسری النیل بود. گفتگویی که در بهترین و پربیننده ترین ساعات شب از مهمترین شبکه مصری آن هم به صورت زنده پخش می شد و از روز قبل نیز بارها تبلیغ این گفتگو از همین شبکه پخش شده بود و طبیعتا حساسیت آن را افزایش می داد، حساسیتی بیش از آنچه معمولا در برنامه های زنده وجود دارد. رئیس جمهور همچنین در پاسخ سؤال مجری شبکه النیل درباره علامت پیروزی که معمولا در مواجهه با خبرنگاران نشان می دهد، آن را علامت پیروزی دانست که نشان از پیروزی جبهه عدالت خواهان در برابر مستکبران جهانی و فراگیر شدن موج عدالت خواهی، آزادی خواهی و بیداری جهانی است.

مگر امریکا جایگاهی دارد در مصر؟!

رئیس جمهور که در سراسر مصاحبه، روح وحدت و محبت ملت های ایران و مصر را به نمایش می گذاشت، در جواب مجری که درباره موضع امریکایی ها پیرامون روابط ایران و مصر می پرسید، اظهار داشت زمانی که تمدن ایران و مصر بود اصلا امریکا نبود.

مجری در ادامه پرسید آیا می خواهید جای امریکا را در مصر پر کنید که دکتر احمدی نژاد با کنایه گفت مگر امریکا جایگاهی دارد در مصر؟! اطلاع دقیق دارم که مردم مصر از اخبار پیشرفت ایران خوشحال می شوند، امریکایی ها می خواهند ادبیات سلطه گری را در دنیا حاکم کنند، این ها مال ما نیست، این ها مال تازه به دوران رسیده هاست.

ایران از ارباب صهیونیست ها هم نمی ترسد

دکتر احمدی نژاد در پاسخ به سؤال دیگر مجری شبکه سراسری مصر درباره ترس ایران از اسرائیل گفت الآن معلوم است که چه کسی از چه کسی می ترسد. ایران از ارباب صهیونیست ها و مستکبران هم نمی ترسد، یک ذره اصلا برای ما به حساب نمی آیند. عوامل و دست اندرکاران شبکه النیل که برای پخش زنده این گفتگوی تاریخی در محل دفتر حافظ منافع ایران در قاهره حضور یافته بودند، پس از پایان این برنامه، دقایقی طولانی ضمن ابراز علاقه و محبت به رئیس جمهور، به صورت فردی و جمعی با دکتر احمدی نژاد عکس یادگاری گرفتند.

دیدار خاطره انگیز با نخبگان مصری

دیدار با حدود ۷۰ نفر از نخبگان و فرهیختگان مصر، یکی از مهمترین برنامه های سفر دکتر احمدی نژاد به قاهره بود. در ابتدای این دیدار، رئیس جمهور با تک تک میهمانان احوالپرسی کرد. برخی میهمانان نیز گفتگوهای کوتاهی با رئیس جمهور داشتند یا هدایایی را به وی تقدیم کردند. به عنوان مثال، یکی از زنان نخبه مصری، کتاب خود با عنوان «احمدی نژاد، مردی در قلب توفان» را به رئیس جمهور اهدا نمود یا فرد دیگری با اصرار از دکتر احمدی نژاد برای حضور در منزل خود، دعوت می کرد که رئیس جمهور نیز با روی گشاده و احترام زیاد، با همه آنان به گفتگو می پرداخت.

آرزوی شما برای شهادت در مسیر آزادی فلسطین، در ذهن و دل ما نقش بست

یکی از نخبگان مصری در این جلسه با اشاره به دیدار قبلی جمعی از نخبگان با دکتر احمدی نژاد در تهران، گفت شما در آن دیدار آرزوی شهادت در مسیر آزادی فلسطین کردید که این سخن شما در ذهن و دل ما نقش بست و آن را به مصری ها اعلام نمودیم. همچنین گفتید عبور از فضای مصر را از ده بار سفر به امریکا بهتر می دانید. ملت مصر متقابلا همین احساس را نسبت به شما دارد.

۳۰ سال جلوی این سفر ایستادند

این نخبه مصری در ادامه تأکید کرد احساس می شود اندوه عمیقی در اسرائیل، امریکا وغرب از سفر شما به مصر وجود دارد. ۳۰ سال جلوی این سفر ایستادند چراکه در کنار هم قرار گرفتن دو قطب شیعه و سنی، خطری علیه اسرائیل به شمار می رود.

عضو هیات مدیره انجمن دوستی ایران و مصر در این دیدار، با بیان اینکه متأسفانه در همان سال پیروزی انقلاب ایران معاهده ذلت بار کمپ دیوید توسط مصر امضا شد، بر برقراری سریع تر روابط میان دو کشور تأکید کرد. وی در ادامه با اشاره به اینکه قبل از سفر به ایران عشق می ورزیدم ولی بعد از سفر، عشقم بیشتر شد، از نگارش کتابی به نام «ایران از نگاه مصر» خبر داد.

صحبت های شما درباره خلفا و صحابه، آرامش را در کشور ما برقرار می کند

رییس حزب الاوسط مصر نیز گفت: بخش بزرگی از مصری‌ها از سفر شما به ایران کاملاً خوشحال و شادمان هستند و خواهان تحکیم روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف می‌باشند. وی خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت صحبت های شما درباره خلفا و صحابه، آرامش را در کشور ما و کشورهای عربی برقرار می کند.

موضع شما درباره سوریه، مورد ستایش است

یکی از زنان نخبه مصری نیز با تشکر از مواضع منطقی رئیس جمهور در مسئله سوریه، اظهار داشت در جریان کنفرانس سران اسلامی در قاهره هر چند موضع شما مخالف دیگران بود ولی مورد ستایش است. کسی که خواهان راه حل برای این بحران است باید میانه رو، متعهد و بی طرف باشد و در قبال دو طرف درگیر، یکسان باشد ولی سایر کشورها و شخصیت های مؤثر در این مسئله برخلاف شما اینگونه نبودند. طرح ۴ جانبه محمد مرسی برای حل بحران سوریه که ایران آن را قبول کرد، مطلوب بود ولی چون عربستان از آن حمایت نکرد سه جانبه شد اما موضع ایران در قبال آن خیلی خوب بود.

عشق و محبت خاصی به احمدی نژاد داریم

رهبر طریقه صوفیه نیز در این دیدار با اشاره به فرمایش حضرت علی(ع) که دوستت و دوستِ دوستت و دشمنِ دشمنت، دوست تو هستند، خطاب به دکتر احمدی نژاد گفت شما هم دوست ما هستی و هم دشمنِ دشمن ما. ایران یاور امت اسلامی به حساب می‌آید، عشق و محبت خاصی به احمدی نژاد و ملت ایران داریم.

در خلال این گفتگوها عمرو موسی دبیرکل سابق اتحادیه عرب و یکی از چهره های برجسته سیاسی مصر، دقایقی را در جلسه حاضر شد و با رئیس جمهور به گفتگو پرداخت و از آنجا که صرفا برای احترام به دعوت صورت گرفته آمده بود، بازگشت.

نسل ما به انقلاب اسلامی ایران وابسته است

نائب رییس حزب تمدن مصر هم گفت ایران مظهر استقلال ملی، انقلاب و پایمردی و الگوی حرکت‌های رهایی‌بخش در جهان است و معتقدیم هیچ دلیل و توجیهی وجود ندارد که مانع روابط مستحکم ایران و مصر شود. منصفانه می‌گویم که نسل ما به انقلاب اسلامی ایران وابسته است.

یکی از رهبران کلیسا نیز در این دیدار با قدردانی از تعامل ایران با مسیحیان ساکن ایران، گفت: ما کاملاً از تعاملات شما با مسیحیان در ایران اطلاع داریم و نسبت به آن قدردانی می‌کنیم. به نمایندگی از مقام پاپ در مصر از همکاری‌های سازنده ایران برای یکپارچه ساختن ملت‌ها سپاسگزاریم و از آن استقبال می‌کنیم.

روزهایی که در مصر بودیم بهترین و زیباترین ساعات عمر ماست

رئیس جمهور نیز در سخنانی با بیان این مطلب که فرصت سفر کوتاه بود و دوست داشتم از نظرات همه شما بهره ببرم مثل ایرانی «دست ما کوتاه و خرما بر نخیل» را به کار برد که با تشویق نخبگان مصری مواجه شد و اظهار داشت روزهایی که در مصر بودیم، بهترین و زیباترین ساعات عمر ماست.

مصر و ایران اگر در کنار هم قرار بگیرند، جریان جدید انسانی شکل می گیرد

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه ما هم هدف مشترک داریم و هم دشمن مشترک، بیان داشت روزی را تصور کنید که همه ۷ میلیارد نفر ساکنان کره زمین با هم متحد باشند ضد مستکبرین و برای اجرای عدالت. مأموریت ایران و مصر از این زاویه است.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه پیگیری اهداف بلند، وحدت‌آفرین است، تصریح کرد: نگاه کردن به مسائل جزئی و کوچک دو دستگی و تفرقه ایجاد می‌کند و هر کس به آن گرفتار شود، نجات نخواهد یافت. مصر و ایران اگر در کنار هم قرار بگیرند، جریان جدید انسانی و بسیار قدرتمندی در دنیا شکل می گیرد و آغاز راه مبارکی است که سایر ملت ها هم به آن می پیوندند.

رئیس جمهور در پایان سخنانش که با تشویق های مکرر نخبگان مصری همراه بود، از دستاورد اخیر فلسطین در سازمان ملل اظهار خرسندی کرد و گفت : این که مسئله فلسطین یک گام به جلو رفت و سندی در سطح بین‌المللی به نفع ملت فلسطین ثبت شد، فرصت بهتری ایجاد کرده که حقوق ملت فلسطین به طور جدی‌تر پیگیری شود.

رییس جمهور بااشاره به اظهارات محمود عباس مبنی برتلاش برای وحدت بین تمام گروههای فلسطینی گفت:دشمنان ازفاصله بین ملت فلسطین و گروههای فلسطینی، سوء استفاده های زیادی کرده اند، از این رو امیدواریم تلاش‌هایی که در زمینه وحدت صورت گرفته به نتیجه کامل برسد و هرآنچه که ملت فلسطین انتخاب کردند، باید همه از آن حمایت کنند و این فرصتی برای پیشرفت‌های بعدی است. دکتر احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران درتمام مجامع بین المللی از حقوق ملت فلسطین بطور کامل حمایت می کند، اظهار داشت: این موضوع راهبرد جمهوری اسلامی بوده و تغییرناپذیر است و ملت ایران همواره در کنار ملت فلسطین قرار خواهد داشت.

رییس جمهور با اشاره به قرار گرفتن رژیم صهیونیستی در مسیر سراشیبی و ضعف ،گفت: باید به طور همزمان که در مجامع بین المللی موضوع تشکیل دولت مستقل فلسطینی پیگیری می شود، آزادی کل سرزمین های فلسطین و مقاومت در این زمینه نیز مورد توجه قرار گیرد و امروز شرایط به گونه ای است که آ‌سان‌تر می توان این دو موضوع را در کنار هم پیگیری نمود.

برادران ایرانی همواره در کنار ملت مظلوم فلسطین بوده اند

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های جمهوری اسلامی ایران از حقوق ملت فلسطین گفت: برادران ایرانی همواره در تمام شرایط در کنار ملت مظلوم فلسطین بوده اند و ملت فلسطین قدرشناس این حمایتها است.وی با اشاره به فشار و موضع منفی غربی ها و برخی دولت‌های عربی پس از تصویب عضویت فلسطین به عنوان عضو ناظر در سازمان ملل، اظهار داشت: آنچه اخیرا به دست آورده‌ایم دستاورد بزرگی است و همچنان آن را پیش خواهیم برد.

نشست سه جانبه / تاکید روسای جمهور ایران، مصر و ترکیه بر توقف هر چه سریع تر بحران در سوریه

روسای جمهور ایران، مصر و ترکیه در نشست سه‌جانبه بر حل و فصل سریع بحران سوریه و توقف بحران و خونریزی در این کشور تاکید کردند.دکتر محمود احمدی‌نژاد، محمد مرسی و عبدالله گل در نشستی سه جانبه که بیش از یک ساعت به طول انجامید، پیشنهادات و مباحث گوناگونی را در خصوص حل و فصل بحران سوریه مورد بررسی و تبادل نظر قرار داده و خواستار توقف سریع کشتار و خونریزی در سوریه شدند.

 احمدی نژاد و مرسی کاملا مثل هم نیستند، اما می توانند با هم برادر و در یک مسیر باشند

دکتر محمود احمدی نژاد در بخش دیگری از برنامه سفر خود، در گفتگو با روزنامه الاهرام مصر تصریح کرد: بالاخره هیچ وقت آقای مرسی مثل احمدی نژاد نمی شود و احمدی نژاد هم هیچ گاه مثل آقای مرسی نمی شود، اما می توانیم با هم برادر باشیم. همین طور با ملک عبدالله و بقیه افراد. بالاخره سلایق با هم متفاوت است اما می توانیم در مسیر و جهت حرکت با هم و کنار هم باشیم.

غربی ها به هیچ حدی از سلطه و نفوذ قانع نیستند

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه بخش عمده‌ای از مشکلات جامعه بشری ناشی از تسلط، مداخلات و دشمنی‌های آنان با ملت‌ها است که سعادت و پیشرفت خود را در عقب‌ماندگی و فقر سایر کشورها جستجو می‌کنند، گفت: در هر کجای عالم که ظلم، تبعیض و فقر وجود دارد، رد پای یک یا چند دولت غربی دیده می‌شود، چرا که آنان به هیچ حدی از سلطه و نفوذ قانع نیستند و مقصد آنان تسلط کامل بر همه منابع و سرزمین‌هاست، بخصوص منطقه ما که منطقه فرهنگ، تمدن و ثروت‌های بی‌پایان خدادادی می باشد، همیشه مورد هدف استعمارگران بوده است. امروز شاهد آن هستیم که مستکبران سلطه اقتصادی خود را در بر تمام جهان گسترده‌اند و مشکلات خود را به دیگر کشورها صادر و ثروت و دسترنج ملت‌ها را به راحتی تصاحب می‌کنند.

اسلام دین جهانی و برای همه بشر است

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: برای عبور از وضع موجود و رسیدن به آرمان‌ها و یا حداقل سطح مطلوب از زندگی انسانی توجه به نکاتی می‌تواند راهگشا باشد که اولین آن دین خدا است. دین خدا یکی است و همه پیامبران سطحی از آن را متناسب با ظرفیت بشر عرضه کرده‌اند و پیامبر خاتم کامل کننده آن برای بشر بوده است. اسلام دین جهانی و برای همه بشر است و ما باید با نگاه بین‌المللی و انسانی مدافع حقوق همه انسان‌ها و ملت‌ها از همه رنگ‌ها، نژادها و زبان‌ها و حتی مردمان آمریکا و اروپا باشیم، چرا که در انسانیت هیچ مرزی وجود ندارد.

مسائل تحمیلی از ناحیه دشمنان، نباید ما را از آزادی قدس غافل نماید

رییس جمهور آزادی فلسطین و قدس شریف را از آرمان‌های مشترک ملت‌های منطقه، آزادگان و دولت‌های مستقل جهان برشمرد و گفت: مسائل موجود که عموماً تحمیلی و از ناحیه دشمنان مشترک بوجود آمده نباید ما را از آزادی سرزمین قدس غافل نماید.

باید از نقشه دشمن خارج شویم

رییس جمهور تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از دولت‌های مسلمان امروز در دام و نقشه دشمنان بازی می‌کنیم و به دنبال تشدید اختلافات داخلی بین دولت‌ها و ملت‌های مسلمان و میدان دادن به دشمنان هستیم، در حالی که باید از نقشه دشمن خارج شویم و با ابتکار عمل و همدلی و اتکا به خداوند متعال و قدرت ملت‌های خود، که تجلی قدرت خداوند هستند، ابتکار عمل و فرصت تهاجم را از دشمنان بشریت بگیریم.دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه امروز پیشنهاد نشست مکه را مجدداً تکرار می‌کنم، گفت: ما باید اختلافات داخلی و بین الدولی خود را از طریق شورای داوری متشکل از افراد مورد اعتماد و امین در کل کشورهای مسلمان و تحت نظر سازمان همکاری‌های اسلامی حل کنیم و نباید به دیگران اجازه دخالت دهیم.

همه با هم باید حول انسان کامل که حبل‌الله است، همراه شویم

دکتر احمدی‌نژاد تنها جایگزین وضع موجود جهان را حاکمیت عدالت، آزادی و توحید در مراکز قدرت جهانی به دست انسان‌های مومن و صالح دانست که همه پیامبران الهی و بویژه خاتم پیامبران به دنبال آن بوده اند و گفت: جهان نیازمند حاکمیت فردی از جنس انبیاء موحد، ناب، پاک و عاشق همه انسان‌ها و قیام کننده به قسط و عدالت برای همگان است؛ کسی که از اشتباه مبرا و انسان کامل و رمز وحدت، عدالت و عزت همه انسان‌ها باشد.

بیایید همه با هم به استقبال بهار انسان‌ها برویم

رییس جمهور افزود: اقامه عدالت نیازمند کسی است که وجود او موجب آرامش و یاد او یاد خدا باشد و او کسی نیست جز فرزند پیامبر خاتم (ص) که موعود همه انبیاء الهی بوده و روزی به همراه حضرت عیسی (ع) و مسلحان، عدالت، عشق، محبت و رفاه و سعادت را به بشریت هدیه خواهد کرد؛ آرمان او، آرمان همه ماست و همه با هم باید حول او که حبل‌الله است، همراه شویم و با همدلی و برادری و پافشاری، در حفظ کرامت انسانی، عدالت و آزادی سهمی شایسته و نقشی بایسته در تحقق این وعده الهی ایفا کنیم. بیایید همه با هم به استقبال بهار انسان‌ها و خرمی دوران‌ها برویم.

سفر به مصر ذهنیات ما نسبت به مردم مصر را عینیت بخشید

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما در خصوص مردم مصر قبل و بعد از سفر به این کشور چه تفاوتی کرده است؟ گفت: مردم مصر در ذهن ملت ایران مردمی بزرگ، صمیمی، مومن و پاک می باشند که همواره به دنبال عدالت و پاکی هستند. البته اینکه انسان این خصوصیات را بشنود تا اینکه آنها را از نزدیک مشاهده می کند، شرایط متفاوت است و دانستنی های ذهنی انسان عینیت می یابد. ما مردم مصر را ملتی دوست داشتنی می شناختیم که در سفر به مصر این مسئله را به عینیت مشاهده کردیم.

ایران و مصر ظرفیت حداقل ۳۰ میلیارد دلار مبادلات اقتصادی دارند

رییس جمهور تصریح کرد: امروز ایران با امارات سالانه ۱۶ میلیارد دلار و با ترکیه در حدود ۳۰ میلیارد دلار و با بعضی از کشورها ۴۰ میلیارد دلار همکاری و مبادلات اقتصادی دارد و فکر نمی‌کنم ظرفیت همکاری و مبادلات اقتصادی ایران و مصر کمتر از ۳۰ میلیارد دلار در سال باشد. البته این بدان معنا نیست که به سرعت و در کوتاه مدت باید به این سطح برسیم، اما در سه گام و حداکثر در ۱۰ سال می‌توان به این میزان دست یافت.وی با بیان اینکه سالانه حدود ۱۰ میلیون ایرانی برای سیاحت به خارج از ایران سفر می‌کنند، اظهار داشت: یکی از بهترین کشورهایی که ایرانیان می‌توانند به آن سفر کنند، مصر است و اگر زمینه فراهم و مهیا شود، بخش زیادی از آنها به مصر خواهند آمد.

توده‌های مردم از اندیشه‌های سیاسیون و افراطیون تبعیت نمی‌کنند

رییس جمهور در بخش دیگر سخنان خود ابراز داشت تجربه نشان داده که توده‌های مردم از اندیشه‌های سیاسیون و افراطیون تبعیت نمی‌کنند و فکر می‌کنم، مصر می‌تواند جزء پیشرفته‌ترین کشورها در دنیا باشد و یقینا مصر قدرتمند، دشمنان را خوار می‌کند. وی با بیان اینکه دو ملت ایران و مصر ارتباط قلبی و صمیمی با یکدیگر دارند، گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند این علاقه را سلب کند، حتی اگر عدم رابطه دو کشور صدها سال طول می‌کشید، عشق و علاقه دو ملت نسبت به هم کاهش نمی‌یافت، برای اینکه این علاقه از فطرت انسانی و از ناحیه خداوند متعال است و ریشه در تاریخ ۱۰ هزار ساله دو ملت دارد. کسانی که جدیداً وارد عرصه بین‌المللی شده‌اند، نمی‌توانند ریشه‌های تاریخی دو ملت را از بین ببرند؛ ایمان به خدا و عشق به پیامبر (ص) و آل پیامبر دو ملت را عمیقا به هم پیوند زده است.

مذاکره برای تحمیل معنایی ندارد

رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرگزاری آسوشیتدپرس مبنی بر علت رد پیشنهاد آمریکا برای مذاکره مستقیم در خصوص موضوع هسته‌ای تصریح کرد: علت کاملاً واضح است، مذاکره باید برای تفاهم باشد و مذاکره برای تحمیل معنایی ندارد، اینکه یک طرف چماقی در دست بگیرد و با فشار و از موضع زور از گفتگو سخن بگوید، چنین گفتگویی بی‌معناست. گفتگو بر پایه عدالت و احترام معنا می‌یابد؛ آمریکایی‌ها اخیراً لحن خود را اصلاح کردند و حالا اگر عمل و رفتارشان را هم تصحیح کنند و به عدالت و حقوق ملت ایران احترام بگذارند، ما هم با نظر مثبت مطالب آنان را بررسی می‌کنیم و این را بارها اعلام کرده‌ایم.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه دشمنان به دنبال تجزیه کشورهای منطقه هستند، اظهار داشت: دشمنان برای عراق، ترکیه، پاکستان، عربستان، سودان و حتی ایران طرح و نقشه دارند و می‌خواهند با دامن زدن به تعصبات، کشورها را قطعه قطعه و ضعیف کنند، در چنین شرایطی همه باید همکاری و مشارکت داشته باشند تا از این مقطع تاریخی به نفع ملت‌ها و بدون کمترین آسیبی عبور کنیم؛ همه مسئولین کشورهای منطقه و سیاستمداران باید از شرایط جزئی محیط خود فاصله گرفته و از منظر تاریخی و کلان به مسائل و تحولات نگاه کنند، وقتی به تحولات موجود از سطح بالاتری نگاه می‌شود، مشاهده می‌گردد که همه به جان همه افتاده‌اند و باید پرسید که در حالی که دشمنان مشترک داریم چرا باید چنین شرایطی وجود داشته باشد؟

زندگی را برای اکثریت قاطع ملت‌ها تلخ کرده‌اند

دکتر احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: در نگاه کلی باید به دنبال وحدت و همدلی بین تمام ملت‌های عالم باشیم چرا که یک اقلیت محض که مراکز قدرت و ثروت جهان را در اختیار گرفته اند، با اعمال تبعیض زندگی را برای اکثریت قاطع ملت‌ها تلخ کرده‌اند.

بازدید از اهرام تاریخی مصر

دکتر احمدی نژاد پیش از ترک قاهره با حضور در محوطه تاریخی اهرام باستانی مصر در حاشیه شهر قاهره، از این بناهای تاریخی بازدید کرد. برای برنامه بازدید دکتر احمدی نژاد، پلیس مصر سطح بالای حفاظتی و تدابیر خاص امنیتی در نظر گرفته بود.