کد خبر: 1258

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۱/۰۵ - ۷:۱۹

فرافکنی های معاون اول مستلزم پاسخگویی به محاکم قضایی است

دکتر محمود بهمنی رئیس کل سابق بانک مرکزی در پاسخ به تکرار اتهامات بی پایه و اساس معاون اول دولت کنونی، از باب خیرخواهی و نصیحت مشفقانه، نکاتی را به وی گوشزد کرده است.

متن نامه دکتر بهمنی خطاب به اسحاق جهانگیری به شرح زیر در اختیار مهر مردم قرار گرفته است:

بسمه تعالی

جناب آقای اسحاق جهانگیری

معاون اول محترم دولت یازدهم

سلام علیکم

نظر به اینکه جناب عالی اخیرا در چهل و سومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با استناد به شنیده ها، رئیس کل سابق بانک مرکزی را به تشکیل جلسات خصوصی مکرر با آقای بابک زنجانی سرمایه دار بازداشت شده متهم کرده اید، ازباب خیرخواهی و نصیحت مشفقانه، لازم دانستم نکاتی را به اطلاع جناب عالی برسانم.

۱- این برای اولین بار نیست که کسانی بخصوص در دولت یازدهم با استناد به شنیده ها و مسموعات و بی هراس از فرجام آن، اتهاماتی ناروا به دیگران نسبت می دهند. شایسته و بایسته است که مسئولان کشور و بالاخص کسانی که در مصادر بالاتر امور قرار دارند، مستدل و مستند سخن بگویند و با طرح مطالب بی پایه و اساس، اعتماد عمومی به نظام اسلامی و خادمان مردم را متزلزل و مخدوش نسازند.

 ۲- اظهارات جناب عالی در باره جلسات خصوصی مکرر رئیس کل سابق بانک مرکزی با آقای بابک زنجانی، کاملا خلاف واقع است. یک بررسی مقدماتی کافی بود تا بر شما مبرهن شود که شنیده هایتان تا چه اندازه بی اساس بوده است.

۳- شما واقف هستید که کار بانک مرکزی بسیار دقیق است و حساب‌های آن تا کسر ریال به طور دقیق ثبت و ضبط می شود و به طور مرتب توسط هیات نظار، مورد مداقه و بررسی قرار می گیرد و همچنین هرگونه رفت و آمد به دفتر رئیس کل بانک مرکزی از سوی رئیس این دفتر، ثبت و ضبط و فیلمبرداری می شود. بنابراین به جای استناد به شنیده ها، با یک تحقیق ساده می توانستید به غیرواقعی بودن شنیده هایتان پی ببرید.

۴- فرافکنی و متهم کردن دیگران، به هنگام مواجه شدن با مشکلات در اداره امور کشور، توجیه قانع کننده و قابل پذیرشی نیست، بویژه آنکه تیم اقتصادی دولت فعلی را، بسیار کارآمد، باتجربه و کم نظیر توصیف کرده اید.

۵- مزید اطلاع جناب عالی تصریح می کنم که بانک مرکزی صرفا وجوه حاصل از فروش نفت را دریافت و پس از انجام تکالیف قانونی، بقیه را به حساب خزانه واریز می کند و اصولا در فروش نفت هیچ دخالتی ندارد و تشکیل جلسه با فرد یا افراد خاص در این زمینه، معنا و مفهومی ندارد.

۶- جناب عالی دولت یازدهم را مسئول بازداشت آقای بابک زنجانی معرفی کرده اید و چنین به نظر می رسد که دسترسی دولت کنونی به آقای زنجانی امر سختی نباشد. پس می توانستید از ایشان بپرسید که با چه کسانی ارتباط داشته و چه کسانی از ایشان در جهت اهداف و مطامع خود، سوء استفاده کرده اند.

۷- تصریح این نکته را ضروری می دانم که اعضای هیات دولت قبل هیچگونه ارتباطی با آقای بابک زنجانی نداشته اند و جناب عالی با یک بررسی اجمالی متوجه خواهید شد که مسئولان دیگری در کشور از او تجلیل به عمل آورده اند.

۸- شایسته بود جناب عالی در سخنان خود، به این نکته اشاره می فرمودید که چه میزان از درامدهای حاصل از نفت فروخته شده در دولت یازدهم به حساب های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز نشده است تا افکار عمومی دریابند که معاون اول محترم دولت فعلی تا چه میزان دغدغه مند حفظ ثروت ملی کشور است!

۹- اینجانب با حسن ظن نسبت به جناب عالی، تصویر انسانی منصف و خداترس را از شما در ذهن خویش داشتم و متاسفم که این اظهارات غیرمنصفانه، باورهای ذهنی مرا نسبت به جناب عالی تغییر داده است.

لطفا متوجه باشید که اینگونه فرافکنی ها، مستلزم پاسخگویی به محاکم قضایی و دیوان عدل الهی است.

                                                                                                                            با احترام- محمود بهمنی