کد خبر: 866

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۰/۲۷ - ۱۰:۳۵

راهکارها و پیشنهادهای دکتر احمدی نژاد برای اصلاح اقتصاد کشور

دکتر احمدی نژاد رییس جمهور سابق و رییس دولت دهم، دو سال پیش در چنین روزی در مجلس شورای اسلامی حضور یافت و طی سخنانی، مسایل اساسی کشور و نقاط ضعف موجود را با نمایندگان مجلس در میان گذاشت و جهت گیری‌ها، راهکارها و پیشنهادهای خود را برای عبور از مشکلات فراروی ملت ایران به آنها ارائه کرد.

فرازهای سخنان دکتر احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی که در بیست و هفتم دی ماه ۱۳۹۱ ایراد کرد:

  • برای ما که حامل پیام انقلاب اسلامی هستیم، یک مورد ظلم هم اضافی است
  • ضعف اول در اقتصاد ما به مسیر جریان ثروت و سرمایه برمی‌گردد. این جریان به لحاظ جغرافیایی از مناطق دورتر و محروم‌تر به مناطق برخوردارتر و مرکزی‌تر دایماً ادامه دارد و به لحاظ طبقات درآمدی، جریان سرمایه و ثروت از جیب دهک‌های با درآمد کمتر به جیب دهک‌های با درآمد بیشتر در حال حرکت است.
  • این نوع حرکت ثروت و سرمایه در یک نظام سرمایه‌داری توجیه‌پذیر است، اما در کشور ما که به دنبال اجرای عدالت هستیم و همه‌ی ملت از نگاه مکتب و از نگاه حاکمان، حقوق مساوی دارند و باید فرصت رشد و تعالی داشته‌ باشند، قابل قبول نیست.
  • یک ضعف دیگر اقتصاد، انحصاری شدن فعالیت در عرصه‌ی اصلی اقتصاد در دست عده‌ای خاص و معدود است و به همین سبب رشد تولید متکی به ارز نفتی است. کسانی که دستشان می‌رسد و حمایت سیاسی می‌شوند، بالاتر می‌روند و توده‌های مردم به مرور کنار گذاشته می‌شوند.
  • ما باید مسیر جریان ثروت و سرمایه را تغییر بدهیم و تا این مسیر تغییر نکند مشکلات سرجایشان هست.
  • ثروت و سرمایه باید در کل کشور بچرخد و تمرکزش در یک شهر نباشد. تا زمانی که ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی در تهران می‌چرخد، چگونه می‌توانیم کشور را آباد بکنیم؟
  • بعضی افراد ایراد می‌گیرند که اگر ما یارانه نقدی بدهیم موجب بیکاری و تنبلی می‌شود. خوب در تمام دنیا مگر بیمه بیکاری وجود ندارد؟ کسی که بیکار می‌شود مگر پول به او نمی‌دهند؟ اگر پول گرفته است میلش به کار از بین می‌رود؟
  • اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، دشمنان ملت ایران را نگران کرد زیرا دیدند بزرگترین طرح تحولی که همۀ آنها می‌گفتند موجب بحران و آشوب‌های اجتماعی می‌شود و هیچ دولت و نظامی در ایران نمی‌تواند آن را اجرا بکند، با موفقیت کامل اجرا شد. مشاهده کردند که مردم ایران با انگیزه شده اند و بدون نفت هم می توانند کشور را اداره کرد و همه برای صیانت از ثروت ملی بسیج شده‌اند. دیدند اقتصاد ایران دارد رقابتی می‌شود و رشد پایدار دارد شکل می‌گیرد. برای مقابله با ملت ایران تحریم‌ها را جلو انداختند و شدت آن را هم بالا بردند زیرا ترسیدند اگر دو سه طرح اینچنینی در ایران اجرا شود، دیگر اقتصاد ایران قابل مهار کردن نیست و به ملت ایران نمی‌شود فشار آورد.
  • یکی از بهترین اقدامات تحولی برای تضمین رشد پایدار، دور زدن تحریم و خنثی کردن فشارهای دشمن، اجرای قانون هدفمندی یارانه هاست. اگر این قانون به درستی و به صورت کامل اجرا شود، سبب توزیع عادلانه ثروت، مصرف منطقی و صیانت از سرمایه ملی، بالا رفتن بهره‌وری و در ضمن کاهش وابستگی دولت به ارز نفتی می‌شود و فقر هم ریشه‌کن خواهد شد.

دکتر احمدی نژاد در سخنان مبسوط خود گفت: دشمنان باید بدانند که این ملت دست آنها را خوانده است. آنها با سنگین‌ترین تحریم‌ها، محدودیت فروش نفت، تحریم بانک مرکزی و مبادلات پولی می‌خواهند از یک طرف به مردم فشار بیاورند و از مردم انتقام بگیرند و از طرف دیگر بودجه دولت را تحت فشار قرار دهند که روند پیشرفت کشور مختل شود.

دکتر احمدی نژاد ضمن تبیین سه جهت گیری کلی در برخورد با تحریم گفت: جهت‌گیری اول، ادامۀ وضع موجود به معنای دفع حملات آنها و خنثی کردن فشارهاست .جهت‌گیری دوم، تسلیم در برابر دشمن است که چنین چیزی از ساحت ملت بزرگ، مجلس، دولت و نظام برآمده از آن به دور است و جهت‌گیری سوم، ایجاد تحول ساختاری، استفاده از ظرفیت‌های ملی، عبور از تحریم و مأیوس کردن دشمن است.

 وی تبدیل تهدیدها به فرصت را مستلزم همدلی و همکاری همه قوا با یکدیگر دانست و در بیان نقاظ ضعف اقتصاد کشور گفت: ضعف اول در اقتصاد ما به مسیر جریان ثروت و سرمایه برمی‌گردد. این جریان به لحاظ جغرافیایی از مناطق دورتر و محروم‌تر به مناطق برخوردارتر و مرکزی‌تر دائماً ادامه دارد، حتی یک نیروی متخصص توانمندی که در یک نقطۀ دور کشور طلوع می‌کند، نمی‌تواند در آنجا بایستد و باید به سمت مرکز کشور بیاید. به لحاظ طبقات درآمدی و دهک‌های درآمدی جریان سرمایه و ثروت از جیب دهک‌های با درآمد کمتر به جیب دهک‌های با درآمد بیشتر در حال حرکت است. این نوع حرکت ثروت و سرمایه در یک نظام سرمایه‌داری توجیه‌پذیر است، اما در کشور ما که به دنبال اجرای عدالت هستیم و همۀ ملت از نگاه مکتب و از نگاه حاکمان ، حقوق مساوی دارند و باید فرصت رشد و تعالی داشته‌ باشند، قابل قبول نیست.

دکتر احمدی نژاد ضعف دیگر اقتصاد کشور را به انحصاری شدن فعالیت در عرصۀ اصلی اقتصاد مربوط دانست و گفت: محدود شدن فعالیت اقتصادی در دست یک عده‌ خاص و معدود ، سبب شده است تا رشد تولید، وابسته به ارز نفتی باشد. کسانی که دستشان می‌رسد و حمایت سیاسی می‌شوند، بالاتر می‌روند و توده‌های مردم به مرور کنار گذاشته می‌شوند. ما نمی‌توانیم اصل اقتصاد کشور را به دست سه، چهار هزار نفر بدهیم و بقیه مردم تابع و دنباله‌رو آنها باشند، یا عنصر فرعی به حساب بیایند.

رئیس جمهور وقت ، نظام بانکی کشور را عامل مهمی در انتقال دائمی ثروت، از نقاط دور و محروم به نقاط مرکزی و از طبقات محروم به برخوردار دانست و تاکید کرد که اقدامات دولت دهم مثل پرداخت سهام عدالت، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، توزیع وام‌های کوچک و زودبازده درمناطق محروم، ساخت مسکن مهر و مسکن روستایی و بهسازی روستاها و انبوه کارهای عمرانی در مناطق محروم، در جهت برطرف کردن این نقطه ضعف بوده است.

وی ضعف سوم اقتصاد را به اتکای بودجۀ هزینه‌ای دولت به ارز نفتی و ضعف چهارم را به عدم اتکا و ابتنای برنامه‌ریزی‌های اقتصادی به منابع بومی و سرزمینی‌ و اتکا به مدل‌های اقتصادی اقتباسی ، مربوط دانست.

دکتر احمدی نژاد در تبیین راه حل حلهای خود برای عبور از مشکلات کشور گفت: اولین راه‌حل این است که ما مسیر جریان ثروت و سرمایه را تغییر بدهیم و تا این مسیر تغییر نکند، مشکلات سرجای خود باقی خواهند ماند. ثروت و سرمایه باید در کل کشور بچرخد و تمرکزش در یک شهر نباشد. تا زمانی که ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی در تهران می‌چرخد، چگونه می‌توانیم کشور را آباد بکنیم؟ اصلاً کی فرصت می‌شود که مناطق محروم از سرمایه‌گذاری لازم برخوردار باشند؟ باید سفته‌بازی و گرایش به سمت فعالیت‌های کاذب را محدود و از اقتصاد خودمان خارج کنیم و در عوض از فعالیت‌های پایدار حمایت کنیم. همچنین باید تقاضای کاذب برای کالاهایی که ارزشی برای اقتصاد ما ایجاد نمی‌کند مثل ارز و طلا به صفر نزدیک کنیم.

وی دومین راهکار برای حل مشکلات اقتصادی کشور را در مردمی کردن و عمومی کردن اقتصاد دانست و افزود: باید طوری برنامه‌ریزی کنیم و طرحها را به اجرا در آوریم که همۀ مردم در تمام سرزمین پهناور ایران ، فرصت فعالیت سازندۀ اقتصادی پیدا کنند و فعال بشوند.

از نظر دکتر احمدی نژاد ، استفاده حداکثری از منابع بومی و سرزمینی راه حل اصلی دیگری برای حل مشکلات اقتصادی است زیرا ما کشور ثروتمندی هستیم و اگر به منابع بومی و سرزمینی خودمان متکی باشیم ، هم رشد ما پایدار می شود و هم آسیب‌پذیری کشور  به حداقل می‌رسد.

رئیس جمهور وقت آخرین راهکار اصلی برای حل معضلات اقتصادی کشور را به قطع رابطۀ بودجۀ هزینه‌ای دولت با ارز نفتی مربوط کرد و گفت: بالاخره باید در این مورد یک تصمیم مشترک بگیریم و با تحمل فشارها ، این وابستگی دهها ساله به ارز نفتی را قطع کنیم.

وی در ادامه سخنان خود بر ضرورت استفاده بهینه از پهنه سرزمینی ایران تاکید کرد و گفت: وسعت ایران ، حدود ۱۸۷ میلیون هکتار است. ۲۵ میلیون هکتار از این وسعت پهناور ، دشت و کویر مرکزی است که نوعاً دارای معادن و ذخایر زیرزمینی است. حدود ۹۰ میلیون هکتار مرتع و ۱۴ میلیون هکتار جنگل است و ۵/۲ میلیون هکتار تحت اشغال مراکز سکونتی، صنعتی و کاربری‌های دامی و طیور است. این مجموعه سرزمین ایران است. آیا ما از این زمین به درستی استفاده می‌کنیم؟

دکتر احمدی نژاد افزود: ما حدود ۴۵ میلیون هکتار زمین قابل کشت داریم. در حالی که ۱۴ میلیون آن کشت می‌شود و ۴ میلیون هم آیش است یعنی حداقل ۲۷ میلیون هکتار زمین قابل کشت در کشور موجود است. ممکن است بعضی‌ها بگویند آب نیست. آب هم هست، کم است اما هست. مگر می‌شود خدای متعال زمین حاصلخیزی را خلق بکند و آب مورد نیاز آن را ارزانی نکند؟ این شدنی نیست.

رئیس دولت دهم مطرح شدن خروج دام از جنگل به بهانه حفظ جنگل را رویکردی اشتباه توصیف کرد و گفت: تاریخ نشان داده است که بهترین جنگل بانان و حافظان جنگل ؛ خود ساکنان جنگل و خود دامداران هستند. ما اگر این ۱۴ میلیون هکتار را به دامداران برگردانیم، بیش از ۴۰۰ هزار اشتغال درست می‌شود. این در حالی است که دولت برای محافظت از جنگل‌ها ، کارمند استخدام می‌کند. حداقل ۶ میلیون تن بلوط در سال تولید می‌شود که مقدار زیادی از آن بدون هیچ استفاده‌ای زیرپای درختان ریخته می‌شود در حالی که از لحاظ تأمین علوفه و خوراک دام و طیور ، دچار مشکل هستیم و به جای واردات علوفه ، می‌توانیم از بلوط استفاده کنیم.

وی استفاده از معادن را یک راهکار مهم دیگر دانست و گفت: بررسی‌ها نشان داده است که معادن کشور و وسعت زمینی برای صرفۀ اقتصادی هر معدن و گروه معدن‌کار کافی است. معادن کشور قابل تقسیم به ۲۵۰ هزار بلوک معدنی است. الان کمتر از ۱۵ هزار بلوک آن را استفاده می‌کنیم. می‌شود قانون و آیین نامه ها را کمی اصلاح کنیم و هرکس معدنی را کشف کند بتواند به مدت پنجاه سال ، با شرایط خاصی ، آن را برداشت کند. به این ترتیب ، سرمایه‌ها به جای اینکه به سوی بازار کاذب برود به این سمت خواهد رفت . بیست و هفت میلیون هکتار زمین کشاورزی داریم که به شرط احیا می‌توانیم در اختیار مردم قرار دهیم و جهت سرمایه‌ها را اصلاح کنیم.

دکتر احمدی نژاد اجرای صحیح و کامل قانون هدفمندی یارانه‌ها را یک راهکار اساسی دیگر دانست و گفت: هدفمندی یارانه‌ها به منظور استفاده از منابع ملی است. روزانه یک میلیون و ۸۸۳ هزار بشکه نفت و میعانات تحویل پالایشگاه‌ها می‌شود و سالانه ۱۵۰ میلیارد مترمکعب گاز وارد شبکه می کنیم. این ثروت عظیمی است که با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باید آزاد و بازتولید شود. دست به دست هم دادیم و گام اول را در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها برداشتیم و آثار خیلی خوبی هم داشت. درآمد خانوارها به نفع طبقات کم‌برخوردار، تعدیل شد، بنگاه‌های ناکارآمد به بنگاه‌های کارآمد تبدیل شدند و بودجۀ دولت نیز متعادل شد.

وی افزود: شیوۀ اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ، به نوعی مشارکت دادن همۀ مردم در مدیریت اقتصاد است. بعضی دوستان ایراد می‌گیرند، می‌گویند اگر ما یارانه نقدی بدهیم ، موجب بیکاری و تنبلی می‌شود. خوب در تمام دنیا مگر بیمه بیکاری وجود ندارد؟ کسی که بیکار می‌شود مگر پول به او نمی‌دهند؟ اگر پول گرفته است میلش به کار از بین می‌رودمن سئوال می کنم،  فقرا دلبستگی‌شان به پول بیشتر است یا اغنیا؟ معلوم است آن کسی که پولدارتر است، پول بیشتری می‌خواهد. اصلاً انسان برای تعالی است و به هیچ حدی قانع نیست. ولی ما باید حداقل‌ها را برای مردم تأمین بکنیم. این طرح، بسیار موفق بوده است.

 رئیس جمهور سابق به نگرانی دشمنان ملت ایران از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و گفت: دشمنان ایران معتقد بودند که اجرای بزرگترین طرح تحولی ، موجب بحران و آشوب‌های اجتماعی می شود و هیچ دولت و نظامی در ایران نمی‌تواند آن را اجرا بکند، اما آنها ظرفیت عظیم و هنرمندی ملت ایران را مشاهده کردند که چگونه این طرح را با موفقیت کامل اجرا کرد. دشمنان ملت ایران ، افزایش انگیزه های مردم ، تقویت وحدت ملی و تلاش عمومی برای صیانت از ثروت ملی خویش را مشاهده کردند و دریافتند که اقتصاد ایران دارد رقابتی می شود ، رشد پایدار در حال شکل گیری است و دولت و ملت ، کشور را بدون نفت هم اداره می کنند ، لذا برای مقابله با ملت ایران، تحریم‌ها را جلو انداختند و شدت آن را هم بالا بردند. برای اینکه ترسیدند اگر دو سه طرح اینچنینی در ایران اجرا شود دیگر اقتصاد ایران قابل مهار کردن نیست و نمی توانند به ملت ایران فشار بیاورند.

دکتر احمدی نژاد تاکید کرد که یکی از بهترین اقدامات تحولی برای تضمین رشد پایدار، دور زدن تحریم و خنثی کردن فشارهای دشمن، اجرای صحیح و کامل قانون هدفمندی یارانه هاست زیرا سبب توزیع عادلانه ثروت، مصرف منطقی ، صیانت از سرمایه ملی، بالا رفتن بهره‌وری و کاهش وابستگی دولت به ارز نفتی می‌شود و فقر هم ریشه‌کن خواهد شد.

وی با تاکید بر اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها گفت: یارانه‌ای که ما از طریق انرژی در کشور توزیع می‌کنیم ، با ارز ۲۵۰۰ تومانی ، بیش از سیصد و ده هزار میلیارد تومان می شود که می توان آن را باز توزیع کرد .

رئیس دولت دهم با استفاده صحیح از منابع کشور را ضروری دانست و تاکید کرد که دولت دهم حاضر است خطرها را بپذیرد تا دولت‌های بعدی بتوانند کارهای بالاتر و مهم‌تری انجام بدهند.

وی با انتقاد از برخی اتهامات ناحق مطرح شده علیه دولت دهم گفت: یکی از اشکالاتی که به من می‌گیرند، این است که چرا حرف‌هایت را با مردم می‌زنی. ما در جواب آنها می‌گوییم این دولت کار محرمانه‌ای ندارد و ما همۀ حرف‌ها را به مردم می‌زنیم و بعد می‌رویم اجرا می‌کنیم. این بار هم ایراد گرفتند که چرا طرح هدفمندی را اول به مردم گفتید: خب اگر به مردم نگوییم به چه کسی باید بگوییم؟ دولت که کار محرمانه‌ای ندارد. در موضوع بانکی تندترین عبارات و اتهامات، به برخی از پاک‌ترین فرزندان ملت، روا داشته شد. البته حالا ما فعلاً جایی برای رسیدگی به شکایاتمان نداریم.

دکتر احمدی نژاد قانون اساسی را سند پایۀ ادارۀ کشور و تنظیم‌کنندۀ روابط همه بخشهای مدیریتی کشور با یکدیگر توصیف کرد افزود: در واقع این سند، مبنای حقوق ملت و مبنای مسئولیت‌ها و اختیارات حکومت و بخش‌های گوناگون حکومت است. سه قوه داریم که مستقل هستند اما هر کدام اختیارات و مسئولیت‌هایی دارند. بخشی از این اختیارات به نوعی ناظر بر قوای دیگر است.

وی با انتقاد از تغییرات پی در پی برخی از قوانین گفت: برنامه‌ریزی بر پایۀ ثبات اتفاق می‌افتد و بر اساس یک منطق عمومی‌، اگر قانون به صورت پی در پی اصلاح شود ، در کشور ثبات بوجود نمی‌آید. اگر دائماً در قانون هدفمندی، قانون برنامه و در قوانین بودجه ای ، تغییراتی بوجود بیاید، واقعاً برنامه‌ریزی را دچار مشکل می‌کند. شما یک قانون را می گذرانید و تا این قانون در ریل قطار دولت قرار بگیرد و سازماندهی بشود زمان می برد و هرگونه تغییراتی در قانون سبب می شود ماه‌ها بگذرد و کاری به انجام نرسد.

رئیس جمهور وقت، توسعه مرز اختیارات یک قوه به سایر قوا را به زیان همگان و به ضرر مدیریت کشور دانست و تاکید کرد که اهمیت مجلس به سرایت دادن دایره اختیاراتش به مرزهای اجرا نیست. مدیریت اجرایی کشور باید متمرکز باشد و اگر استقلال قوا هست ، باید برای هر سه قوه باشد. دولت بدنۀ کارشناسی کل کشور است و مجلس و قوه قضاییه هم باید از این بدنه کارشناسی استفاده کنند.

دکتر احمدی نژاد در پایان سخنانش از احضار مکرر  برخی وزرا به مجلس نیز انتقاد کرد و گفت: در این شرایط سخت آیا می‌شود وزرای اقتصادی و رییس کل بانک مرکزی تقریبا دو سوم وقت ‌شان را صرف احضار و فشار نهادهای نظارتی کنند؟ پس اینها چه وقت به کنترل بازار و اداره اقتصاد کشور برسند؟ وقتی به آنها فشار آمد، چطور می توان از آنها انتظار خدمت داشت؟