کد خبر: 639

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ - ۴:۵۳

دکتر احمدی نژاد: آمریکا جیب بر جهانی و غارتگر ثروت ملتهاست

سه سال پیش در چنین روزی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه هاوانا دکترای افتخاری خود را به آقای محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران اهدا کرد. آقای احمدی نژاد در این مراسم دولت آمریکا را به دلیل چاپ دلارهای بدون پشتوانه، جیب بر جهانی و غارتگر ثروت ملتها لقب داد.

فرازهای سخنان دکتر احمدی نژاد در جمع روسا و اساتید دانشگاه هاوانا به شرح زیر است.

– نتیجه علم اقتصاد سرمایه‌داری، بیش از سه میلیارد فقیر و گرسنه، فاصله طبقاتی بسیار گسترده و روزافزون و غارت سیستماتیک و مستمر ثروت ملت‌هاست.

– دولت ایالات متحده و خزانه‌داری امریکا، تا کنون بیش از ۳۲ هزار میلیارد دلار دارایی کاغذی تولید و منتشر کرده است.

– تورم جهانی ناشی از دارایی کاغذی آمریکا، به مفهوم خالی شدن جیب ملت‌ها و پر شدن جیب کلان سرمایه‌داران جهانی است. این اقدام ضد بشری و ضد اخلاقی توسط عده‌ای به ظاهر عالم اقتصادی و به عنوان یک دستاورد بزرگ علمی تئوریزه می شود.

– امروز نظام سرمایه‌داری جز سلاح، منطقی در اختیار ندارد. این نظام در عمل شکست خورده و به پایان راه رسیده است.

– نظام سرمایه‌داری ممکن است که در انتهای راه دست به تحرکات و اقدامات خشنی بزند، اما سوخت تاریخی اندیشه سرمایه‌داران به پایان رسیده و موج انسان‌های عادل و عاشق بساط سرمایه‌داری را از جهان برخواهد چید.

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 cubairan6303

  متن کامل سخنان دکتر احمدی نژاد در دانشگاه هاوانا به شرح زیر است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  اللهم‌ عجل‌ لولیک‌ الفرج‌ والعافیه والنصر واجعلنا من‌ خیر اعوانه‌و انصاره‌ والمستشهدین‌ بین‌   یدیه‌

  جناب آقای معاون رئیس جمهور و عضو شورای مرکزی!

  جناب آقای رئیس محترم دانشگاه!

  استادان محترم!

  دانشجویان و اصحاب رسانه!

خدا را سپاسگزارم که توفیق حضور در این جلسه را عنایت کرد. صمیمانه از مسئولین محترم دانشگاه و دانشکده علوم سیاسی به خاطر اعطای دکترای افتخاری تشکر می‌کنم و آن را نشانه همبستگی و همراهی دو ملت بزرگ ایران و کوبا برای نیل به اهداف بزرگ انسانی تلقی می‌کنم.

خدا را سپاسگزارم که فرصت دیدار با همکاران عزیزم، استادان و دانشجویان عزیز را عنایت فرمود. شما لطف کردید و به من درجه دکترا اعطا کردید، اما من می‌خواهم با افتخار اعلام بکنم که در محضر استادان همیشه یک دانشجو بوده‌ام و همواره دانشجو خواهم بود و از بزرگواری استادان محترم تشکر می‌کنم.

در واقع به عنوان یک دانشجو می‌خواهم در خدمت استادان درس پس بدهم. موضوعی را مطرح می‌کنم و در پایان نگاهی به وضعیت امروز جهان خواهم داشت.

همه شما می‌دانید که انسان مهم‌ترین موضوع هستی است. هیچ موجودی بالاتر و مهم‌تر از انسان خلق نشده است. در واقع همه این عالم در خدمت انسان است و انسان باید با تلاش خودش، حرکت و کار مستمر به سعادت برسد. رسیدن به سعادت، صلح، امنیت، احترام و کرامت انسانی آرزوی همه انسان‌ها در طول تاریخ بوده است. امروز هم خلاصه مطالبه همه انسان‌‌ها رسیدن به سعادت و کرامت انسانی است. سعادت و کرامت انسانی خواسته فطری و فصل مشترک همه انسان‌ها از ابتدای تاریخ تا امروز است.

اما برای رسیدن به سعادت، صلح و امنیت عوامل گوناگونی مورد نیاز است. من می‌خواهم روی سه عامل تکیه کنم؛ اولین عامل مورد نیاز انسان علم است. انسان منهای علم با سایر موجودات تفاوتی ندارد. آن حقیقتی که به انسان هویت انسانی می‌بخشد علم است.

علم چراغ راه است و راه را از بیراهه مشخص می‌کند. علم به انسان قدرت، آگاهی و شناخت هدیه می‌کند. انسان منهای علم در بسیاری از مواقع پایین‌تر از حیوانات است. علم در واقع فضاهای تاریک را در برابر انسان روشن می‌کند، راه تسلط بر عالم، رسیدن به سعادت و صلح را مهیا می‌سازد. اما کدام علم؟ آیا هر علمی می‌تواند انسان را به سعادت برساند؟ پاسخ روشن است. آن علمی در خدمت انسان است که مفید به حال جامعه بشری و ارزش‌های انسانی باشد.

 آیا علم کسانی را که بمب اتم می‌سازند و انسان‌ها را با آن کشتار می‌کنند می‌توانیم علم مفیدی بدانیم؟ کسانی که در آزمایشگاه‌ها میکروب پرورش می‌دهند و انواع بیماری‌ها را در مناطق محروم دنیا در آفریقا، آسیا و امریکای لاتین منتشر می‌کنند که بتوانند دارو و تجهیزات بفروشند، آیا این علم به نفع جامعه بشری است؟ کسانی که پیچیده‌ترین سلاح‌های کشتار جمعی را می‌سازند؛ سلاح‌های شیمیایی و میکروبی آیا می‌توانیم این علم را علم مفید بنامیم؟ کسانی که در حوزه علم سیاسی راهکارهایی را طراحی می‌کنند که ملت‌ها را به زیر سلطه بکشند، در بین ملت‌ها تفرقه ایجاد کنند، ملت‌ها را تحقیر کنند و بر آنها مسلط شوند آیا این علم ارزشی دارد؟ آن کسانی که از علوم اجتماعی و روان‌شناسی برای تحقیر ملت‌ها و تضعیف قدرت ملی ملت‌ها و تسلط بر ملت‌ها استفاده می‌کنند، آیا علم آنها علم مفیدی است؟ کسانی که از علم اقتصاد به گونه‌ای استفاده می‌کنند که همه ساز و کارهای مدیریت اقتصادی جهان را در اختیار خودشان داشته باشند و به واسطه آن ثروت ملت‌ها را غارت کنند و فقر را بر بخش وسیعی از جهان مسلط کنند آیا این علم اقتصاد علم مفیدی است؟

اجازه بدهید یک مثال بزنم. امروز در بسیاری از کشورهای دنیا علوم اقتصاد سرمایه‌داری تدریس می‌شود، بسیاری از مدیران اقتصادی دنیا از معادلات و فرضیه‌های اقتصاد سرمایه‌داران استفاده می‌کنند، نتیجه علم اقتصاد سرمایه‌داران چه بوده است؟ حاصل این علم بیش از سه میلیارد فقیر و گرسنه، فاصله طبقاتی بسیار گسترده و روزافزون و غارت سیستماتیک و مستمر ثروت ملت‌هاست. به دو سه عدد توجه کنید. تولید ناخالص یک سال دولت ایالات متحده حدود چهارده هزار و پانصد میلیارد دلار است، اما این دولت همین الان نزدیک به پانزده هزار میلیارد دلار بدهکار است. ژاپن، انگلستان، فرانسه، آلمان و ایتالیا هم به همین ترتیب.

آن علمی که این رفتار را توجیه می‌کند که پانزده هزار میلیارد دلار از منابع سایر ملت‌ها برداشته شود و در خدمت نظام سرمایه‌داری و رفاه عده قلیلی قرار بگیرد در حالی که اکثریت ملت‌های صاحب این ثروت خودشان فقیرند، آیا این علم، علم مفیدی است؟ شما از معاهده برتون وودز مطلع هستید. وقتی که قرار شد دلار به عنوان پول جهانی شمرده شود دولت ایالات متحده متعهد شد در ازای هر ۳۵ دلاری که چاپ و روانه بازار جهانی می‌کند یک انس طلا ذخیره کند. این تضمینی بود که دولت‌ها از ایالات متحده گرفتند تا نتواند دلارهای کاغذی و بدون پشتوانه در جهان منتشر کند و در ازای آن کالا و ثروت ملت‌ها را در اختیار بگیرد.

سال ۱۹۷۰-۱۹۷۳ بعضی از عالمان اقتصادی امریکا مدعی شدند که نیازی به پشتوانه طلا نیست. می‌توانیم تولید ناخالص ملی را پشتوانه چاپ و انتشار دارایی‌های کاغذی‌ قرار دهیم. از آن زمان تا امروز دولت ایالات متحده و خزانه‌داری امریکا بیش از ۳۲ هزار میلیارد دلار دارایی کاغذی تولید و منتشر کرده است. معنای این حرف این است که یک دلار پنج سنت هزینه دارد. این مقدار را هزینه کردند و صدها دلار از جیب سایر ملت‌ها برداشتند. سی و دو هزار میلیارد دلار یعنی چند بار ثروت ملت‌ها را به جیب خودشان تخلیه کردند.

شما ببینید این رقم دارایی کاغذی چه تورمی را بر دنیا تحمیل می‌کند و تورم یعنی خالی شدن جیب ملت‌ها و پر شدن جیب کلان سرمایه‌داران جهانی. این اقدام ضد بشری و ضد اخلاقی توسط عده‌ای به ظاهر عالم اقتصادی به عنوان یک دستاورد بزرگ علمی تئوریزه شد و در بسیاری از دانشگاه‌های جهان تدریس شد؛ یعنی بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای تحت سلطه به دست خودشان و با هزینه خودشان راه برای چپاول ثروتمندان و سرمایه‌داران باز کردند. آیا ما می‌توانیم این را علم مفید بنامیم؟ علمی مفید است که در خدمت همه ملت‌ها و در خدمت عدالت باشد.

البته شما بهتر از من می‌دانید که علوم مورد نیاز انسان فقط علوم مادی و اقتصادی نیست. انسان دو وجه کاملاً مشخص دارد: وجه مادی و معنوی. شناخت حقیقت انسان، استعدادها و راه کمال انسان نیازمند علوم است.

عامل دومی که نیاز انسان است، عدالت است. بدون عدالت محال است که بشریت به سعادت برسد. راه سعادت انسان عبور از عدالت است. اگر عدالت نباشد سخن از امنیت، سعادت و صلح بی‌فایده است. عدالت یعنی همه انسان‌ها فرصت زندگی و سعادت پیدا کنند و همه به طور عادلانه از امکانات جهان بهره ببرند. این طور نباشد که یک نفر بیش از هزار میلیارد دلار ذخیره دارد و یک نفر هم در روز یک دلار برای حداقل غذا در اختیار ندارد. آن کسی که غذا در اختیار ندارد چگونه فرصت می‌کند که به سعادت بیندیشد؟ عدالت یعنی توزیع عادلانه  و مناسب امکانات بین همه ملت‌ها و انسان‌ها.

ریشه همه جنگ‌ها، تجاوزها و ناامنی‌ها بی‌عدالتی است. عدالت ضامن برقراری امنیت و صلح پایدار است. وقتی عده قلیلی همه قدرت و ثروت جهان را در اختیار گرفتند، صحبت از صلح و سعادت بی‌معناست. عدالت پله اول سعادت انسان است.

همه پیامبران الهی آمده‌اند تا انسان‌ها را دعوت به عدالت کنند. اگر عدالت نباشد آزادی هم بی‌‌معناست. وقتی عده قلیلی همه ثروت، رسانه و قدرت را در اختیار دارند و اکثریت در فقر هستند آزادی بی‌معناست.

مهم‌ترین مأموریت انسان برای رسیدن به سعادت اجرای عدالت است و بزرگترین دشمنی‌ها علیه عدالت شکل گرفته است. الان شما ببینید چرا ملت ایران، ملت کوبا و ملت‌ها امریکای لاتین مورد بغض نظام سرمایه‌داری هستند؟ آیا ما به جایی تجاوز کردیم؟ اضافه بر حق خودمان خواسته‌ایم؟ هرگز. ما فقط عدالت را خواستیم. سنگین‌ترین دشمنی از ناحیه سرمایه‌داران جهانی علیه ملت‌های ما سازماندهی شده است.

دوستان من! مأموریت مشترک ما تلاش برای برپایی عدالت است. در بی‌عدالتی میلیاردها انسان زیر چرخ‌های ظلم له می‌شود.

عامل سوم مورد نیاز عبارت است از عشق و محبت. سعادت انسان‌ها در سایه مهر و محبت نسبت به دیگران است. صلح و سعادت منهای محبت بی‌معناست. زندگی حقیقی انسان‌ها در سایه مهر و محبت است. اگر محبت مادر به فرزند نباشد نسل انسانی منقطع خواهد شد. اگر عشق و محبت نسبت به انسان‌ها نباشد، هیچ کار مفیدی در عالم اتفاق نمی‌افتد. آن کسانی که به افغانستان حمله می‌کنند و صدها هزار انسان را می‌کشند، دل‌های آن‌ها از عشق به انسان‌ها خالی است. شما لابد اخبار را تعقیب می‌کنید. فقط در یک جشن عروسی در روستای افغانستان با بمباران نیروهای امریکایی ۸۰۰ زن و کودک قطعه قطعه شدند و در عراق برای تسلط بر منابع نفت تا امروز بیش از یک میلیون نفر کشته و زخمی شدند. کسانی که به خاطر برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری جنگ راه می‌اندازند و بیش از یک میلیون انسان را می‌کشند، دل‌های اینها خالی از عشق و محبت است. کسی که انسان‌ها را دوست دارد به کوچک‌ترین آسیبی به دیگران راضی نخواهد شد.

دوستان من! انسان برای رسیدن به سعادت نیازمند علم مفید، عدالت عشق و محبت است. نظام سرمایه‌داری از هر سه مورد اینها خالی است و هر اندیشه و نظامی که از این سه عنصر خالی باشد نتیجه‌ای جز اختلاف طبقاتی و ظلم و تجاوز نخواهد داشت. خوشبختانه شاهدیم که نظام سرمایه‌داری به پایان راه رسیده است و در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در بن‌بست قرار دارد. حرف جدیدی برای بشریت ندارند. می‌بینید که هر جا منطق آنها دچار مشکل می‌شود بلافاصله دست به اسحله می‌برند. امروز نظام سرمایه‌داری جز سلاح، منطقی در اختیار ندارد. این نظام در عمل شکست خورده و به پایان راه رسیده است.

دوستان من! خیلی روشن است که جهان نیازمند اندیشه جدید است؛ اندیشه‌ای که به تک تک انسان‌ها احترام بگذارد. اندیشه‌ای که مبتنی بر عدالت باشد. اندیشه‌ای که مبتنی بر عشق و محبت به همه ملت‌ها و انسان‌ها باشد و همه ما به خصوص دانشگاهیان عزیز مأموریت داریم که در طراحی نظم انسانی آینده مشارکت کنیم. نظمی که متعلق به همه ملت‌ها و انسان‌ها باشد و در مدیریت آن همه سهیم باشند؛ در یک فضای عادلانه و دوستانه.

من ایمان دارم که همه صالحان، دانشمندان عاشق انسانیت و دانشگاهیان عزیز دانشگاه هاوانا دست در دست هم برای طراحی نظم انسانی آینده حرکت خواهند کرد. باید هوشیار باشیم. اگر نظم آینده را ما طراحی نکنیم همان سرمایه‌داران، استعمارگران و برده‌داران نظم جدید ضد انسانی را بر ما تحمیل خواهند کرد.

همکاران من در دانشگاه‌های ایران آماده هستند که در خدمت شما و در کنار شما دست در دست هم نظم انسانی انسان محور و عدالت محور آینده را طراحی و پیاده کنیم.

نظام سرمایه‌داری ممکن است که در انتهای راه دست به تحرکات و اقدامات خشنی بزند، اما سوخت تاریخی اندیشه سرمایه‌داران به پایان رسیده و این موج انسان‌های عادل و عاشق بساط سرمایه‌داری را از جهان برخواهد چید.

من مجدداً از همه شما تشکر می‌کنم. از دانشگاه کهن هاوانا و استادان و دانشجویان عزیز آن که در این جلسه حضور دارند و از اعطای دکترای افتخاری مجدداً تشکر می‌کنم و با افتخار اعلام می‌کنم که همراه ملت ایران تا رسیدن به اهداف بلند انسانی در کنار شما هستیم. امپریالیسم، سرمایه‌داری و هر اندیشه ضد انسانی رفتنی است و عدالت، صلح، عشق و انسانیت خواهد آمد.

از همه شما سپاسگزارم