کد خبر: 50302

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۱/۲۸ - ۹:۰۳

دکتر احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فونیکس چین :

در دور جدید اگر بخواهیم دولت را اداره کنیم، حتما خیلی از افراد حضور نخواهند داشت.

دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور سابق در گفت و گویی با شبکه تلویزیونی فونیکس گفت: تصمیماتی که ما در آن ۸ سال گرفتیم، کاملا بجا و درست بود و برای آن پاسخ مستدل هم داریم. اما در دور جدید اگر بخواهیم دولت را اداره کنیم، حتما خیلی از افراد ، دیگر حضور نخواهند داشت.

مشروح  گفت و گوی خبرنگار فونیکس چین با دکتر احمدی نژاد در زیر آمده است :

خبرنگار: خیلی ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید و من بسیار خوشحالم از اینکه می توانم با شما مصاحبه کنم. سوال اولم در مورد انتخابات است. شما دیروز به وزارت کشور رفتید و ثبت نام کردید و خیلی ها سورپرایز شدند! برنامه شما چیست؟ در صورت حضور شما یا آقای بقایی در انتخابات چقدر احتمال پیروزی می دهید؟

دکتر احمدی نژاد: بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه. این دعا برای بشر و همه ملت هاست. من دیروز ثبت نام کردم. انتخابات در همه کشورها امر مهمی است. انتخابات برای مردم است و خداوند متعال سرنوشت مردم را در دست خودشان قرار داده است. گفته است برای چگونه زندگی کردن، خودتان دست به انتخاب بزنید. در ایران هم مردم انتخاب می کنند. انتخابات های گوناگونی وجود دارد از جمله انتخابات ریاست جمهوری. دیروز به همراه آقای بقایی ثبت نام کردیم. انشالله انتخابات خیلی خوبی خواهد شد و اگر مشکل خاصی نباشد، آقای بقایی رئیس جمهور آینده خواهد بود.

خبرنگار: احتمال پیروزی ایشان چقدر است؟
دکتر احمدی نژاد: احتمالش خیلی بالاست. آقای بقایی رقیبی ندارد.

خبرنگار: اگر آقای بقایی یا شما رد صلاحیت شدید، چه واکنشی خواهید داشت؟
دکتر احمدی نژاد: دلیلی برای این اتفاق وجود ندارد.

خبرنگار: در ایران همه احتمالات ممکن است!
دکتر احمدی نژاد: همه جای دنیا این گونه است. ایران هم مثل بقیه دنیا شده است، البته قبلا فرق می کرد، اما الان مثل سایر جاهای دنیا شده است!

خبرنگار: اگر رد صلاحیت شدید، چه واکنشی نشان می دهید؟
دکتر نژاد: صبور باشید به وقتش متوجه خواهید شد.

خبرنگار: اگر این بار در انتخابات پیروز شدید، با توجه به اینکه 8 سال هم تجربه اداره کشور را دارید، آیا ایده جدیدی هم برای دولت بعدی خواهید داشت؟

دکتر احمدی نژاد : در اصل کسی نباید دنبال رئیس جمهور شدن باشد، زیرا هدف، رسیدن به آن جایگاه نیست بلکه هدف، خدمت کردن به مردم و اصلاح وضع و پیشرفت کشور است. دو مدل رفتاری وجود دارد. یک رفتار این است که هدف فقط رسیدن به قدرت باشد و یک رفتار هم این است که هدف اصلاح و خدمت باشد. ما دنبال رفتار دوم هستیم. من 8 سال در خدمت مردم بودم و مردم هم ما را از نزدیک دیده اند و خوب یکدیگر را می شناسیم. حتما در دوره جدید آقای بقایی برنامه های کامل تر و پیشرفته تری را اجرا خواهد کرد و این هم طبیعی است. زیرا انسان هرچه سنش بیشتر می شود، کامل تر و عمیق تر می شود و می تواند کارهای بهتری را انجام دهد.

خبرنگار: اگر ایشان یا شما در انتخابات پیروز شدید، برنامه تان برای برجام چیست؟
دکتر احمدی نژاد: برجام ، یک قرارداد حقوقی و پذیرفته شده است. اما مهم این است که از این قرارداد چه انتظاراتی داریم. طرف ایرانی و آمریکایی تبلیغات خلاف واقعی را انجام دادند. همه جا گفتند که اگر این قرارداد بسته شود، همه چیز حل می شود. روابط فی مابین درست می شود، اقتصاد سامان می یابد و مشکلات حل خواهد شد. این تبلیغات، غیر واقعی و نادرست بود. مراجع رسمی ایران ، این توافق را امضا کرده اند و رهبری هم اعلام کرده اند که به آن پایبندند. دو کار باید صورت پذیرد. در حالی که طرف ایرانی تمام تعهدات خود را انجام داده است، طرف آمریکایی تعهدات خود را انجام نداده است. اول، طرف مقابل باید تعهدات خود را انجام دهد. بعد هم آن تصوری که بوجود آمده است ، باید اصلاح شود. ایران توسط یک قرارداد ساخته نمی شود. ایران را مردمش می سازند. البته از امکانات همه دنیا باید استفاده کرد. اما آن عاملی که کشور را می سازد، مردم هستند. مردم باید بسیج شوند و از امکانات زیادی که در داخل کشور وجود دارد، بهره ببرند.

خبرنگار: پس نظر شما این است که نباید زیاد از برجام انتظار داشت؟
دکتر احمدی نژاد: معلوم شد که چیز خاصی در آن نیست. چون آمریکایی ها باز هم تحریم های جدید را اعمال کردند. برجام اگر قرار بود جلوی تحریم ها را بگیرد، تحریم های جدید تصویب نمی شد. حرف ها هم عوض شد. اول گفتند که تمام تحریم ها برداشته می شود و مشکلات حل می شود. البته کم کم عقب رفتند و گفتند این فقط دربردارنده تحریم های سازمان ملل است. تحریم های سازمان ملل خیلی مهم نیست و ارزشی ندارد. اگر برجام هم نبود، این تحریم ها تاثیر زیادی نداشتند. اما باید جلوی تحریم های ظالمانه و یک جانبه آمریکا و اروپا که خلاف قانون هم هست، گرفته شود و آن هم چاره دارد و راه های خوبی هم برای آن پیش روی ما است.

خبرنگار: پس شما یا آقای بقایی در صورت پیروزی برجام را پاره نمی کنید؟
دکتر احمدی نژاد: این قرارداد در جای خودش است و خیلی مساله مهمی نیست.

خبرنگار: شما متعلق به کدام گروه سیاسی هستید؟ برخی می گویند شما اصلاح طلبِ اصولگرا و برخی می گویند که اصولگرایِ اصلاح طلب هستید. شما بالاخره جزو کدامید؟

دکتر احمدی نژاد: این اسم ها، اسم گروه و حزب است. من جزو هیچ کدام از این ها نیستم. اما به محتوای آن ها فکر می کنم. مثل اینکه اسم فردی را گذاشتیم، آقای مهربان! ممکن است او خیلی آدم بداخلاقی هم باشد اما اسمش آقای مهربان است. حال اگر کسی بپرسد شما مهربان هستید یا خیر، این برمی گردد به اخلاق. مهربان کسی است که خشونت به خرج نمی دهد و عصبانی نمی شود. وقتی می گوییم اصلاح طلب یعنی کسانی که هدفشان بهتر کردن زندگی مردم است. ما حتما می خواهیم زندگی مردم را بهتر کنیم. وقتی می گوییم اصولگرا، یعنی کسانی که با اصول کار می کنند. مثل عدالت و رعایت حقوق مردم. بله ما و همه مردم ایران اصولگرا هستند. هشتاد میلیون ایرانی و یک میلیارد و نیم چینی، هم اصلاح طلبند و هم اصولگرا. چون هم می خواهند کشورشان پیشرفت کند و ضمنا می خواهد برپایه یک سری قواعد و باورها پیشرفته شود. این درست نیست که عده قلیلی ثروتمند باشند و یک میلیارد و نیم در فشار زندگی کنند. این نشان می دهد اصول غلطی حاکم است. اصول انسانی باید حاکم شود. اصلا مگر ملت ها در احزاب جا می شوند؟ و مگر می شود همه ملت را در یک حزب جا داد؟ کدام حزب در دنیا وجود دارد که دربرگیرنده همه مردم باشد؟ مگر دو حزب موجود آمریکا، چند عضو دارند؟ خیلی کم است. آمریکا 300 میلیون نفر جمعیت دارد. قالب حزب خیلی کوچکتر از آن است که همه مردم را در خود جای دهد. چون مردم سلایق و فکرهای گوناگون دارند. فکرها و سلایق باید با هم جمع شوند تا پیشرفت اتفاق بیافتد و همه این ها در حزب امکان پذیر نیست.

خبرنگار: 8 سال از اتفاقات سال 88 سپری شده است، اگر به گذشته نگاه کنید به نظرتان کدام حرف یا کار شما اشتباه بود و چه چیزی را تغییر می دهید؟

دکتر احمدی نژاد: تصمیمات را باید در شرایط زمانی قضاوت کرد. ممکن است در شرایطی آرزوهای زیادی داشته باشید. اما آن شرایط اجازه تحقق آن آرزو را به شما ندهد. مثل این است که یک انسان 60 ساله آرزو داشته باشد مثل یک جوان 20 ساله فوتبال بازی کند. آرزو وجود دارد، اما امکان تحقق آن وجود ندارد. تصمیماتی که ما در آن 8 سال گرفتیم، در آن شرایط تصمیمات درستی بود. همه تصمیمات بجا و درست بود و برای آن پاسخ مستدل هم داریم. اما اگر بخواهم به یک مورد اشاره کنم، می توانم بگویم که در دور جدید اگر بخواهیم دولت را اداره کنیم، حتما خیلی از افراد ، دیگر حضور نخواهند داشت.

خبرنگار: اگر آقایان موسوی و کروبی را دوباره ببینید، به آن ها چه خواهید گفت؟دکتر احمدی نژاد: همان حرف های قبلی را خواهم زد. خواهم گفت کمی فکر کنید. خودتان باشید. دوستتان دارم. چرا با هم دعوا می کنیم؟ بیاید با هم دوست باشیم.

خبرنگار: اصلاح طلبان امیدوارند که آقای روحانی بتواند با تلاش خود آقایان موسوی و کروبی را آزاد کند.

دکتر احمدی نژاد: فکر نمی کنم این طور باشد.

خبرنگار: چه کسی نمی خواهد؟
دکتر احمدی نژاد: همین آقایانی که مسئول هستند ، همیشه از در حصر بودن آقایان موسوی و کروبی بهره برداری سیاسی می کنند.

خبرنگار: اگر در انتخابات پیروز شدید، کمکی برای رفع حصر انجام می دهید؟

دکتر احمدی نژاد: ما دوست نداریم هیچ کس در حصر و زندان باشد. در هیچ کجای دنیا دوست نداریم این گونه باشد.

خبرنگار: آقای روحانی هنوز کاندیدا نشده است. اما به احتمال زیاد ثبت نام خواهد کرد. نظر شما در مورد کاندیداتوری ایشان و آقای رئیسی چیست؟

دکتر احمدی نژاد: بهتر است درباره افراد صحبت نکنیم. همه حق دارند کاندیدا شوند. حق انتخاب با مردم است. در تفکر حزبی و قدرت محور، فقط آدم ها را می چینند. در حالی که چینش آدم ها مهم نیست. مردم باید انتخاب کنند. همه بیایند و محدودیتی نباشد و مردم هم انتخاب کنند. هر چه مردم انتخاب کردند ملاک باشد. این خیلی مهم است و یکی از اصولی است که به آن باور داریم.

خبرنگار: نظر شما درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی چیست؟

دکتر احمدی نژاد: ایشان از دنیا رفته اند!

خبرنگار: اگر می شود به طور خلاصه نظر خود را بفرمایید.

دکتر احمدی نژاد: در پیام تسلیتی که دادم نظرم را گفتم.

خبرنگار: نظر شما درباره آقای خاتمی چیست؟

دکتر احمدی نژاد: رئیس جمهور بودند دیگر!

خبرنگار: چون گویا ایشان می خواهند مجدد وارد عرصه سیاسی شوند.

دکتر احمدی نژاد: وارد شوند ، (با خنده) چه اشکالی دارد؟

خبرنگار: در انتخابات سال 88 گروهی مخالف شما بودند و به خیابان آمدند. فکر می کنید امروز نظر آن ها درباره کاندیداتوری شما و آقای بقایی چیست؟

دکتر احمدی نژاد: همانطور که توضیح دادم اصل آن است که مردم بپذیرند. هر کسی که مردم انتخاب کردند باید مورد احترام همه باشد. اشکال این بود که سال 88 عده ای به رای مردم احترام نگذاشتند و آن ها هم عده قلیلی بودند. 40 میلیون نفر از مردم رای دادند و مشارکت 85 درصدی اتفاق افتاد. این عدد خیلی بالایی است. این عدد جزو مشارکت های کم نظیر در تاریخ دموکراسی است. اما یک عده مخالفت کردند که اشکالی هم ندارد. همه آزاد هستند. کسانی که مخالفت کردند، سه دسته بودند. یک دسته کسانی بودند که اصلا اطلاع نداشتند و واقعا فکر می کردند اخباری که به آن ها داده می شود، درست است . بدیهی است، اگر من هم فکر می کردم که آن اخبار درست است از آنها حمایت می کردم. خیلی بد است که در یک انتخابات تقلب بشود. در حالی که اصل اخبار خلاف واقع بود. این ها مردم خیلی خوبی هستند. اکثریت مخالفین، این ها بودند که اطلاعات نادرست داشتند. وقتی اطلاعات درست شد، رفتارشان را اصلاح کردند.

گروه دومی بودند که اصلا از من خوششان نمی آمد. آن ها من را دوست ندارند. خب، این هم آزاد است. اشکالی ندارد که عده ای من را دوست نداشته باشند و یک نفر دیگر را دوست داشته باشند. این عیب نیست. ولی من آنها را دوست دارم. نمی توانم دوست نداشته باشم. من آنها را دوست دارم. این ها دلشان نمی خواهد من رییس جمهور باشم. اعتراض می کنند. بسیار خوب، ما به آنها توصیه می کنیم رای مردم را بپذیرند. بالاخره ما برای اداره کشور یک معیار باید داشته باشیم. نمی شود که هرکس مخالف بود یا هرکس رای نیاورد، بخواهد همه چیز را به هم بریزد. کسی ممکن است از یک نفر دیگر خوشش نیاید، اما نمی تواند به هم بریزد. باید حقیقت را بپذیرد. همه باید قاعده و رای ملت را بپذیریم و در برابر آن خاضع باشیم.

گروه سومی هم هستند که خیلی کم اند، اصلا کاری به انتخابات ندارند. آنها با اصل جمهوری اسلامی مخالفند. یا با کسانی دیگری مخالف اند اما در ظاهر می گویند با احمدی نژاد یا با کل سیستم مخالف اند. این هم بد است. شما با سیستم مخالفید اما انتخابات را بهانه می کنید. انتخابات درستی برگزار شده و همه هم آن را تایید کردند. اصلا امکان نداشت در آن روش برگزاری انتخابات ، کسی بتواند آراء را جا به جا کند، اصلا شدنی نیست. چون همه ملت، خودشان هستند. اما ما این دسته آخر را هم دوست داریم. من همه شان را دوست دارم. اصلا نمی توانم دوست نداشته باشم. چون ما انسانیم. آیا انسان می تواند انسان دیگری را دوست نداشته باشد؟ نه حتما دوست دارد . اما من با این کارشان مخالفم و می گویم این کارتان غلط است. نباید به مردم زور بگوییم. نباید خودمان را به زور تحمیل کنیم. اگر مردم نظر من را قبول نکردند، آیا من باید به ساختمان ها آسیب برسانم، شیشه بشکنم و اماکن عمومی را آتش بزنم تا مردم تسلیم رای من بشوند؟ این روش غلطی است. انتخابات برگزار می شود تا از این کارها نشود.

خبرنگار: درباره امریکا و توافق هسته ای، بعضی ها فکر می کنند که در دوران آقای روحانی روابط با آمریکا و با آقای اوباما بهبود یافته است. ولی بعضی به آقای روحانی انتقاد کرده بودند که به غرب تکیه می کند. نظر شما چیست؟

دکتر احمدی نژاد: ببینید! من که از خدا می خواهم رابطه بهبود پیدا کند. من که مخالف بهبود رابطه نیستم بلکه می گویم اصل بر رابطه است. در تمام دنیا اصل بر رابطه بین کشورها و ملت هاست. همه باید باهم ارتباط داشته باشند و یکدیگر را دوست بدارند، منتها ارتباط باید بر اساس احترام و عدالت باشد. احترام یک طرفه که فایده ندارد. من فکر نمی کنم در فضای عمومی مردم ایران ، کسی قبول داشته باشد که رابطه بهتر شده است. اگر بهتر شده بود که تحریم جدیدی وضع نمی شد. وقتی تحریم جدید وضع می شود معنایش آن است که رابطه بهتر نشده است. ضمن اینکه الان ما را تهدید می کنند. زمان آقای اوباما تهدیدی در کار نبود، الان تهدید است. پس بهتر نشده است. اگر بهتر شده بود، تهدید کنار می رفت و روابط درست می شد. اینکه دو وزیر خارجه باهم قدم بزنند، معنایش بهبود روابط نیست. بهبود روابط این است که بخش های اقتصادی و فرهنگی باهم کار بکنند، مردم راحت بروند و بیایند. ارتباطات گسترده برقرار بشود. آیا این طور شده است؟

خبرنگار: نه!

دکتر احمدی نژاد: بسیار خوب . حالا که امریکایی ها برای ورود ایرانیان به خاک آمریکا محدودیت هم گذاشته اند. این خیلی بد و توهین آمیزاست. ولی من فکر می کنم که خوب خواهد شد.

خبرنگار:خوب خواهد شد؟

دکتر احمدی نژاد: بله

خبرنگار:چرا؟

دکتر احمدی نژاد:منطق آمریکایی ها، منطق قدرت است. اگر ملتی از خود ضعف نشان دهد، آمریکاییها زور می گویند و اگر ملتی از خود قدرت نشان دهد، عقب نشینی می کنند. الان آمریکایی ها می خواهند به چین زور بگویند. اگر دولت و ملت چین در مقابلشان بایستند و بگویند که ما زور را نمی پذیریم، آمریکایی ها به عقب می روند. اما اگر بگوییم می خواهیم چیزی به شما بدهیم، آمریکایی ها جلو می آیند. آنقدر جلو می آیند تا کل آن کشور را پایمال کنند و از بین ببرند. اخلاق آمریکایی ها این طور است. اگر آنها بخواهند با کسی درگیر بشوند ابتدا آن ملت را ضعیف می کنند. با انسان قوی هیچ گاه درگیر نمی شوند. ما باید تلاش کنیم که از لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی قدرتمند باشیم و اوضاع مردممان خوب باشد و فقیری نداشته باشیم. اگر قوی باشیم آنها نمی توانند کاری بکنند و عقب می نشینند.

خبرنگار: جناب آقای دکتر! بعضی ها شما را شبیه آقای ترامپ می بینند اما برخی دیگر می گویند شما برخلاف آقای روحانی، با آقای ترامپ تعامل بهتری دارید؟ نظر شما چیست؟

دکتر احمدی نژاد: (با خنده) موهای من سیاه است و موهای آقای ترامپ بور، چشمهایش هم آبی است، قدش بلند است و قد من کوتاه، شباهتی به هم نداریم. (خنده خبرنگار)

خبرنگار: منظور من رفتار شماست…

دکتر احمدی نژاد: رفتار ما به هیچوجه شبیه به هم نیست. من معتقدم در روابط بین الملل باید احترام و عدالت حاکم باشد. اما آقای ترامپ مانند خانم کلینتون و اقای اوباماست و هیچ فرقی با هم ندارند. این ها به دنبال سیطره و تسلط بر دنیا هستند. این ها خودشان را برتر از دیگران می دانند. وقتی صحبت می کنند مانند انسانهای مغرور و مستکبر حرف می زنند. ما این گونه نیستیم. ما خودمان را خادم ملت می دانیم. ما در خدمت مردمیم.
پاسخ قسمت دوم سوالتان را در سوالهای قبل دادم. آمریکایی ها به دنبال این هستند که تمام کشورهای دنیا را تضعیف کنند. چین، هندوستان، ایران، روسیه، عربستان، ترکیه، عراق، سوریه و… همه را می خواهند تضعیف و تجزیه کنند و کشورهای کوچک بوجود آورند تا بتوانند بر آن ها مسلط شوند. آقای ترامپ هم همان مسیر را دنبال می کند. آقای بوش همین مسیر را دنبال کرد. آقای اوباما هم همینطور بود. آقای ترامپ هم دارد همین راه را می رود. فرقی با هم ندارند. راهکار این ماجرا هم این است که ملت ها با هم متحد باشند و قدرتمند شوند تا اجازه این کار را به آمریکایی ها ندهند. راهش این است. اگر این طور باشد آنها بهتر همکاری می کنند.

خبرنگار: آقای ترامپ گفتند که برجام را پاره می کنند اما این کار را نکردند…

دکتر احمدی نژاد: چرا پاره کند؟ از این بهتر برای آمریکایی ها وجود ندارد. یک توافق یک طرفه نوشتند. چرا باید آن را پاره کند؟ این را می گوید تا باز هم امتیازات بیشتری از ایران بگیرد. تاجر است دیگر، بیزینسمن است…

خبرنگار: اگر این کار را انجام بدهد واکنش شما چه خواهد بود؟

دکتر احمدی نژاد: ما راهکارش را داریم. ملت ایران قدرت، توانایی، امکانات مادی و دوستان زیادی دارد و می تواند اقداماتی انجام دهد که تحریمها بی اثر باشد. ما برنامه آن را داریم.

خبرنگار: آقای دکتر، به طور خلاصه می توانید بگویید چرا به آقای ترامپ نامه نوشتید؟

دکتر احمدی نژاد: ما فکر می کنیم که اصولا تمام انسان ها باید با هم گفت و گو کنند. ما باید همه از جمله آقای ترامپ را به راه درست دعوت کنیم. آقای ترامپ ادعاهایی کرده است. او گفته است که نظام آمریکا فاسد است و مردم در فقر زندگی می کنند و من می خواهم این مشکلات را حل و فصل کنم. من همان ها را به او گفتم. گفتم راه حل صحیح این مسائل، بدین شکل است. اما ایشان مسیر دیگری را رفت. من انتظار جواب مستقیم آقای ترامپ را خطاب به خودم ندارم. من به ایشان و به تمام 7 میلیارد جمعیت جهان می گویم زیرا این یک دیپلماسی عمومی است. به تمام ملت های جهان می گوییم که آمریکا باید این اقدامات را انجام دهد و اگرانجام ندادند، بدانید که از مسیر خارج شده اند. در اصل دعوت می کنیم. آقای ترامپ! شما این قول ها را داده اید، حالا وقت عمل است. اگر عمل کرد، از او تشکر می کنیم و اگر نه، سرنوشت او مانند آقای بوش و آقای اوباما می شود. آن ها کجا هستند؟ آقای بوش کجاست؟ در افکار عمومی کجاست؟ آیا کسی او را دوست دارد؟

خبرنگار: خیر.

دکتر احمدی نژاد: کسی او را دوست ندارد، بلکه از آن طرف است…

خبرنگار:جناب آقای دکتر! شما گفتید که روابط بهبود پیدا می کند. آیا با وجود آقای ترامپ، روابط بهبود پیدا می کند یا خیر؟

دکتر احمدی نژاد: بهبود به این معنا نیست که تمام مسائل حل می شود. من گفتم که اگر ما قدرتمند باشیم آنها با ملت ایران همکاری می کنند. معنایش این است که اگر آقای بقایی بیاید، تهدیدها برداشته می شود. آقای ترامپ هم مجبور می شود مانند آقای اوباما با ایرانیان گفت و گو کند. منظور من این است. البته ما دوست داریم روابط میان تمام کشورهای دنیا خوب بشود. آمریکا در حال قراردادن تعرفه برای ورود کالا از چین است. این بد است. نباید یکطرفه زور بگویند. مردم چین حق دارند کالاهایی را که تولید کرده اند، بفروشند. آمریکایی ها هم کالایی تولید کرده اند و باید آن را بفروشند. مردم باید انتخاب کنند. این که راهش را می بندند یک نوع زورگویی است. ما این را قبول نداریم. ما می گوییم باید عدالت باشد.

خبرنگار: نظرتان در مورد آقای بشار اسد چیست؟ به نظر شما ایشان باید در قدرت بماند؟

دکتر احمدی نژاد: در همه جا راه حل یکسان است و آن هم نظر مردم است. ما نمی توانیم از اینجا نظر بدهیم که رئیس یک دولت برود یا بماند. من با این مخالفم که کشورهایی مثل آمریکا، انگلستان، عربستان و دیگران از بیرون بگویند رئیس یک دولت باید برود. به ما چه ربطی دارد؟ مردم آن کشور باید سرنوشت خود را تعیین کنند. حداکثر کاری که می توانیم بکنیم این است که کمک کنیم آن ملت بتواند تصمیم خود رابا تفاهم و دوستی بگیرد و آزادانه انتخاب کند. این یک اصل برای کل دنیاست.

خبرنگار: به نظر شما آیا حمله آمریکا به سوریه حامل پیامی برای ایران بود؟ به نظر شما واکنش ایران باید چه باشد؟

دکتر: دولت آمریکا دولتی اسلحه کِش است. با اسلحه می خواهد دنیا را اداره کند. آن ها چه منطقی جز زورگویی دارند؟ آیا آن ها واقعا دنبال دموکراسی هستند؟ در اینجا 85 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند و آن ها نتیجه را نپذیرفتند. آن ها می گویند هر چه ما می گوییم باید دیگران قبول کنند و اگر کسی قبول نکرد، جوابش بمب و هواپیما و موشک است. ما می گوییم دوره اسلحه و بمب گذشته است. دوره منطق، انسانیت، دوستی و احترام است. آمریکا چرا از آن سوی دنیا به اینجا آمده و دخالت می کند؟ می گویند به خاطر منافع ملی آمده ایم! منافع ملی داخل سرزمین است و بیرون از آنجا معنایی ندارد. آیا خوب است کشورهایی که اینجا هستند، منافع ملی خود را در بمباران آمریکا جست و جو کنند؟ اگر منطق آمریکا را بپذیریم، جهان باید همیشه در حال جنگ باشد. این منطق باید اصلاح و عوض شود و همین طور هم خواهد شد.

خبرنگار: به نظر شما بعد حمله آمریکا به سوریه، اتحاد ایران و روسیه بیشتر می شود؟

دکتر: من فکر می کنم همه کسانی که خواهان صلح و عدالتند باید با هم رابطه داشته باشند. همه کشورها در مقابل دولت آمریکا باید اتحاد داشته باشند.

خبرنگار: در زمانی که شما رئیس جمهور بودید رابطه خوبی با روسیه داشتید. آیا اگر آقای بقایی رئیس جمهور شوند، این رابطه خوب ادامه خواهد داشت؟

دکتر: روابط خود را باید با همه کشورها از جمله روسیه، چین، هند، کره، فیلیپین، اندونزی، مالزی، تایلند، کامبوج، ویتنام، نیجریه، آفریقای جنوبی، الجزایر، مصر، کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورها تقویت کنیم.

خبرنگار: حمله آمریکا به سوریه مسئله مهمی است و آقای چانگ می گوید که این کار برخلاف صحبت های ترامپ بوده است.

دکتر: این مدل آمریکاست. آقای ترامپ تصمیم گیر نیست، بلکه مجری است. تصمیم گیر اصلی یک شوراست که همه کاره است و آقای ترامپ فقط مجری است. مگر آقای ترامپ در دوره انتخابات نگفت که با همه دنیا صلح می کنم؟ این ها همه حرف است. اما در عمل ادامه کار دولت قبلی آمریکا که همان تجزیه کشورهاست، پیگیری می شود. اوباما می گفت خاورمیانه جدید، ترامپ هم همین حرف را زد. او می گفت تضعیف چین و روسیه و ایران و هند، ترامپ هم همین را تکرار می کند. او می گفت جلوگیری از اقتصاد های جدید و نوپا، ترامپ هم همین را گفت. این ها همه مجری اند. اقتصاد و یکپارچگی آمریکا وابسته به چپاول ثروت ملت هاست. آنها 23 هزار میلیارد دلار از فدرال رزرو پول گرفته اند. 19 هزار میلیارد دلار بدهی خارجی دارند. 9 هزار میلیارد دلار کسری تجمعی تجاری دارند. این کشور با این شرایط ورشکسته محسوب می شود. اگر بخواهد این ورشکستگی عیان نشود، باید از جیب بقیه بردارد. برای اینکه بتواند بردارد، باید بر آن ها مسلط شود. وقتی می خواهد مسلط شود باید با آن ها جنگ کند. می خواهد اقتصاد چین، ایران و دیگر کشورهای مستقل را خراب کند تا برای خود فرصت تجاری بسازد. من دو ماه قبل هم گفتم که آمریکایی ها دنبال جنگ جدید در شرق و غرب آسیا هستند. می خواهند دنیا را به هم بریزند. آرزوی شان این است که ژاپن یک روزه فرو بریزد تا بازار کار برای خودشان درست شود. مدل اقتصادشان این است که روی خرابی دیگران سرمایه گذاری کنند. باید دیگران ضعیف شوند تا آنها قوی بمانند. البته این را هم گفتم که این بار اوضاع فرق می کند. اگر آن ها این بار جنگی را شروع کنند، حتما منجر به فروپاشی آن ها خواهد شد.

خبرنگار: استدلال شما چیست؟

دکتر احمدی نژاد: مشکلات آمریکا آنقدر عمیق و انباشته شده است که دیگر با جنگ حل نخواهد شد. خود آقای ترامپ گفت که در آمریکا 70 میلیون فقیر وجود دارد و تبعیض نژادی بیداد می کند. فساد سیستم حکومتی آمریکا صدای همه مردم را در آورده است. مردم آمریکا جنگ نمی خواهند، ضمن اینکه آن بدهی ها هم با این جنگ ها جبران نخواهد شد و آقای ترامپ هم منابعی ندارد که بوسیله آن ها این مشکلات را حل کند. ملت ها هم آگاه شده اند. اگر جنگی در آسیا شروع شود، شکست آن ها قطعی است.

خبرنگار: در زمان دولت شما جایگاه ایران در خاورمیانه خیلی محکم بود. در غزه حماس با شما بود و در لبنان حزب الله با شما رابطه داشت. اما گویا الان این جایگاه دچار خدشه شده است.

دکتر احمدی نژاد: مهم تر از همه این بود که ملت های منطقه عاشق ایران بودند اما آن شرایط الان کمی دچار خدشه شده است، البته هنوز ایران را دوست دارند. ناراحتی ها به خاطر بعضی سیاست ها بود که اجرا شد. بزرگ ترین قدرت، قدرت مردم است. مردم اگر اراده ای کنند، قطعا محقق خواهد شد و کسی نمی تواند جلوی آن را بگیرد. آیا کسي مي تواند جلوي مردم بايستد؟ نه، حتما نمی تواند. قدرت اصلي متعلق به مردم و افكار عمومي است و ملت ها هستند که تصمیم می گیرند چه چيزي را بخواهند. خيلي ها طرفدار ايران بودند و الان هم هستند. البته اکنون مقداري سوال و اشكال درست شده است كه بايد برطرف شود.

خبرنگار: اگر شما در انتخابات پيروز شويد چگونه اين امر ممكن است؟

دکتر احمدی نژاد: ايران خيلي زود بالا مي آيد. سياست آقاي بقايي يا بنده دفاع از حقوق همه ملت هاست. ما عدالت را براي همه ملت ها می خواهیم. سیاست ما مبتنی بر دوستي با همه ملت ها و مقابله با كساني است كه مي خواهند به ملت ها زور بگويند. ما مي گوييم ملت ها هر چه تصميم بگيرند حمايت مي كنيم و دوستشان داريم و در كنار ملت ها قرار داريم. درگيري هایی که آمريكايي ها در منطقه درست كرده اند، برطرف مي شود.

خبرنگار: مگر دكتر روحاني اين كار را نكردند!

دکتر احمدی نژاد: به نظر شما اين كار را كرده اند؟

خبرنگار: آن پشتيباني از دولت عراق و سوريه…؟

نه! آن چيزي كه من مي گويم چيز ديگري است. ما بايد ببينيم كه اصلا براي چه دعوا مي كنيد! اين به نفع آمريكاست. براي چه داريد با هم مي جنگيد؟ مي شود با هم يك منطق را بپذيريم و گفت و گو كنيم. چرا همديگر را مي كشيد؟ الان ايران و چين با هم دوست هستند. يك نفر بيايد و بگويد با هم بجنگيد! چرا با هم بجنگيم؟ نه ايران عليه چين است و نه چين عليه ايران است. ولي آمريكايي ها مي آيند يك حرف به ما عليه چين مي زنند و يك حرف به چين عليه ما مي زنند تا فاصله درست كنند و اگر بتوانند، جنگ بوجود آورند. ما از طریق گفت و گو ، مسائلمان را حل مي كنيم. نيازي نيست كه آمريكا يا ديگران دخالت كنند. ما يك منطق قوي داريم كه همه جا حق است و آن نیز رعایت حقوق مردم برای تصمیم گیری بر مبنای انتخاباتِ آزاد است و رابطه ما هم با دیگران بر اساس احترام و عدالت است.

خبرنگار: شما در چين بين مردم محبوبيت داريد، مردم چین حتي انتظار دارند شما در سمت رياست جمهوري ایران باشيد چون شما دوست قديمي چين بوده و هستيد.

دکتر احمدی نژاد: روابط به نفع هر دو طرف است، ايران و چين، ايران و روسيه، چين و روسيه، روابط با هند و با همه جا. ما مي گوييم اصل بر رابطه و همكاري است ديگر، ايران و چين هم دو تمدن بزرگ هستند كه هيچ وقت با هم درگير نبوده اند. هميشه با هم همكاري و تعامل مثبت داشتند. اين يك ظرفيت تاريخي خيلي بزرگ است. ما و چین مي توانيم توانايي هاي خود را با هم تبادل کنیم. در عرصه بين الملل در كنار هم قرار بگيريم و در مقابل زورگويي ها، برای دفاع از حقوق مردم و اصلاح نظام بين الملل يك قدرت بزرگ و باشیم. اين نظام بين الملل يك طرفه است. سازمان ملل، شوراي امنيت، تجارت جهاني، بانك جهاني و صندوق بین المللی پول، به نفع دلار و به ضرر ايران و چين و دیگران کار می کنند! ما اگر با هم باشيم مي توانيم اين ضرر را كم كنيم يا از بين ببريم.

ضمن اينكه روابط ايران و چين ، روابطی خوب و تاريخي است. حتي در اردبيل، در خانه شيخ صفي الدين، جايي كه از لحاظ معماري و تاريخي بسيار زيباست، هدايايي وجود دارد كه حاكمان چين براي حاكمان وقت ايران فرستاده اند. يك ساختمان زيبا درست كردند و هدايا را آنجا گذاشتند. بعدا غربي ها آمدند و يك مقدار از آن ها را بردند و الان در موزه هايشان نمايش مي دهند! خودشان چيزي ندارند که نمايش بدهند، هداياي ايران و چين و هند و مصر و جاهاي ديگر را به نمايش می گذارند. مراكز اصلي تمدن بشر، ايران، چين، هند، آفريقا، آمريكاي لاتين و … بوده است. غربی ها هم اين هدايا را به كشورهاي خود مي برند تا بگويند ما هم طرفدار تمدن بشري هستيم. حتما ايراني ها هم هداياي بسياري فرستادند براي چيني ها. يعني روابط بسيار دوستانه بوده است. امروز هم بايد اين روابط دوستانه نه تنها با چين بلكه با همه ملت ها وجود داشته باشد. يعني 7 ميليارد نفر در مقابل اقليت حاكم بر جهان با هم متحد شوند. این اقلیت به سایر کشورها نظیر ايران، چين، هند، روسيه، آفريقا و اروپا زور می گویند. الان مردم اروپا هم مستضعف هستند و تحت فشار قرار دارند. مردم اروپا واقعا خيلي مظلومند. يك عده حاكمند ولي مردم وضعشان خراب است، مشكلات اقتصادي دارند، تظاهرات مي كنند و فرياد مي زنند اما آن حاكمان كار خودشان را مي كنند. اصلا كاري به مردم ندارند! اين خيلي بد است. اگر همه با هم باشيم مي توانيم دنياي بهتري را بسازيم.

خبرنگار: احياي جاده ابريشم استراتژي چين است، بنظر شما اين باعث افزايش روابط ايران و چين مي شود؟

دکتر احمدی نژاد: ما حتما از هر ابتكار عملي كه بتواند ملت ها و كشورها را به هم پيوند دهد و روابط برادرانه، دوستانه، عادلانه و احترام آميز را تقويت كند حمایت مي كنيم.

خبرنگار: اگر شما يا آقاي بقايي رئيس جمهور شويد براي گسترش روابط ايران و چين چه كارهايي انجام مي دهيد؟

دکتر احمدی نژاد: روابط با همه جاي دنيا از جمله با چین بيشتر و بهتر مي شود. با چين كه روابط ما تاريخي است و با هم دوست هستيم. الان هم دوستيم اما متخصصان و مديران كشورها بايد برای استفاده از ظرفیت های موجود تلاش كنند.

خبرنگار: چه انتظاري از چين داريد؟

دکتر احمدی نژاد: همان انتظاری که از دیگران داریم . عدالت و احترام و دوستي.

خبرنگار: شما شنيديد كه روسای جمهوری چین و آمریکا به تازگی با هم ملاقات كردند، همان روز که با هم ناهار وشام می خوردند، آمریکا سوريه را با موشك مورد حمله قرار داد و ما خيلي ناراحت شديم.

دکتر احمدی نژاد: تحقیر دیگران، جزو بد اخلاقي هاي آمريكاست.

خبرنگار: الان تنش در روابط آمريكا و چين بيشتر شده است، فكر مي كنيد این مساله چه اثري بر روابط ايران و چين مي گذارد؟

دکتر احمدی نژاد: ما معتقديم اصولا در هر كجاي دنيا كه تنشي اتفاق بيفتد به ضرر كل بشريت است. ما 7 ميليارد انسانيم و يك خانواده هستیم و يك پدر و مادر كه بيشتر نداشتيم، درست است؟ حضرت آدم و حضرت حوا پدر و مادر همه ما بودند. پس ما يك خانواده ايم. اگر يك عضو خانواده كشته شود،‌ خوب است يا بد؟ بد است. چرا بايد كشته شود؟ ما بايد تلاش كنيم كه جلوي آن را بگيريم و نگذاريم اتفاق بيفتد. اگر همه ما با هم باشيم آقاي ترامپ سر جای خودش مي نشيند. آقاي ترامپ برود آمريكا را اداره كند. به او چه ربطي دارد كه ديگران چگونه زندگي مي كنند؟ چه كسي به او ماموريت داده است؟ او مي خواهد ثروت ملت ها را چپاول كند و با آن اقتصاد خود را اداره نماید. اقتصاد بايد محصول كار مردم باشد نه محصول چپاول جيب ديگران. آمريكايي ها عادت كرده اند كه دستشان در جيب ملت ها باشد و دائم بردارند و بخورند و بگويند مال خودمان است! اين خیلی بد است. ما بايد با هم باشيم تا به آنها بگوييم كه دستت را در جيب خودت بكن. اگر هر كس دستش در جيب خودش باشد درست مي شود.

خبرنگار: شما از طریق فونيكس تي وي چه پيامي برای مردم داريد و چه انتظاري از فونيكس تي وي داريد؟

دکتر احمدی نژاد: ما با معاون سردبير فونیکس ملاقات كرديم که مردي جا افتاده و آگاه به شرايط زمان هستند و با اينكه كم همديگر را مي بينيم ولي دوستان خوبي هستيم و حرف همدیگر را بخوبي مي فهميم. حتما مدير و سردبير هم همين طور هستند. من اميدوارم فونيكس بتواند در پر کردن خلاء خبري جهان سهم خود را ایفا کند چون الان اطلاع رسانی به صورت يك طرفه است. الان دو – سه شبكه وجود دارد كه در دست آمريكا و در واقع در دست صهيونيست هاست، همان گروه اقليتي كه در دنيا حاكم اند، آنها دارند در دنیا خبرسازي مي كنند. ما بايد شبكه هايي داشته باشيم كه همتراز آن ها باشند. من فكر مي كنم كه فونيكس مي تواند اين گونه باشد. چون خودش 2 ميليارد شنونده و بيننده دارد، با یک تلاش مجدانه می تواند مخاطبان خود را به 4 میلیارد افزایش دهد. من همه مردم چين را مثل هموطنان خودم دوست دارم. يعني همه 7 ميليارد انسان روی کره زمین را دوست دارم، مخصوصا مردم چين را. مردم چين مردم نجيبي هستند. مردمي اهل كار و تلاش هستند، مهربانند و اهل تجاوز به هيچ كشوري نبوده اند. ما همه آنها را دوست داريم. سلام ما را به همه آنها برسانيد و بگویيد همه بايد دست به دست هم بدهيم تا دنياي بهتری را بسازيم. هيچ كس به تنهايي نمي تواند. 7 ميليارد اگر با هم باشيم جايي براي شيطان باقي نمي ماند.