کد خبر: 3431

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۱/۲۱ - ۱۰:۱۱

رونمایی از اولین شتاب دهنده صنعتی الکترون کشور

سه‌شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۲؛ دکتر احمدی‌نژاد در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای، اولین شتاب‌دهنده صنعتی الکترون کشور (با انرژی ۱۰MEV و توان ۱۰۰KV) را با عنوان “شتابگر الکترواستاتیک ۱۰۰KV” از طریق ویدئو کنفرانس راه‌اندازی کرد.

استریل کردن لوازم یکبار مصرف پزشکی، حافظه‌دار کردن مواد پلیمری، تولید لوله‌ها و نوارهای قابل انقباض حرارتی مورد نیاز صنایع، تولید سیم و کابل نسوز حرارتی، پرتودهی مواد غذایی تسویه آب و فاضلاب شهری، مقاوم سازی فلزات و چوب، تولید ایدروژل‌های پوشش‌ دهنده زخم، تولید لاستیک و قطعات خودرو با دوام بالا از جمله کاربردهای این شتاب‌دهنده است که دارای اجزاء مختلف می باشد و از تکنولوژی بالا برخوردار است.

شتاب‌دهنده‌های صنعتی الکترون کاربردهای گسترده‌ای در علوم مختلف پزشکی، صنعتی و کشاورزی داشته و یکی از نمونه‌های بارز صلح‌آمیز از صنعت هسته‌ای می‌باشد که نقش مؤثری در سلامت افراد جامعه و بهبود کیفیت محصولات دارد.

گفتنی است قیمت تمام شده این شتاب‌دهنده در داخل کشور نسبت به نمونه مشابه خارجی آن بسیار کمتر و نزدیک به یک پنجم بوده و از نظر کارایی و کیفیت نیز از برخی جهات نسبت به نمونه خارجی برتری داشته و سازگار و مطابق نیاز صنایع کشور ساخته شده است.