کد خبر: 3385

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۱/۲۰ - ۸:۰۶

تولید رادیو داروی ۶۴CU-ATSM به عنوان چهارمین کشور در جهان

در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران برای اولین بار در کشور توانستند با استفاده از مواد اولیه تولیدی در این پژوهشگاه رادیو داروی ۶۴CU-ATSM را تولید کنند.

این رادیو دارو یکی از مهمترین رادیو داروهای مورد استفاده در روش نوین تصویربرداری با گسیل پوزیترون معروف به PET می‌باشد که تشخیص بافت کم اکسیژن توسط آن با موفقیت در بیماری‌های انسانی در ۳ کشور جهان آزمایش شده است. تشخیص بافت کم اکسیژن در بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان‌ها، انفارکتوس قلبی و مغزی بسیار حیاتی است.

این رادیو دارو به دلیل نیمه عمر مناسب حدود ۱۳ ساعت یکی از بهترین کزینه‌ها در رادیوداروهای PET به شمار می‌رود و به دلیل خواص استثنایی هسته‌ای هم دارای اثرات تشخیصی و هم اثرات درمانی می‌باشد. رادیوایزوتوپ این رادیو دارو برای اولین بار در جهان و به روش ابتکاری در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای تولید شده است.

این رادیو دارو در چارچوب طرح کلان ملی رادیو داروهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با موفقیت تولید شده و پس از اتمام مراحل پیش بالینی اینک آماده بهره‌برداری در مراکز پزشکی هسته‌ای کشور مجهز به دوربین PET می‌باشد.

ایران پس از کشور ژاپن دومین تولیدکننده این رادیو دارو در آسیا و چهارمین تولیدکننده در جهان محسوب می‌شود.